Ciąża czy nie? Objawy takie jak w ciąży, a ciąży brak. Dlaczego?

Categories Ciąża i Poród, ZdrowiePosted on
Kobieta źle się czuje

Brak miesiączki, poranne nudności, wahania nastrojów i wzmożony apetyt to typowe objawy ciąży. Nie jedna kobieta, zauważając u siebie któryś z tych symptomów, idzie do łazienki wykonać test ciążowy, ale spotyka je rozczarowanie. Wynik negatywny. Dlaczego tak się dzieje? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.

Ciąża pozamaciczna

Jednym z powodów takiego stanu może być ciąża pozamaciczna. Daje ona dokładnie takie same objawy, ale wynik testu wychodzi negatywny. Dzieje się tak, ponieważ zapłodnione jajeczko zagnieżdża się poza macicą, a nie wewnątrz niej dlatego w moczu poziom stężenia hormonu Beta hCG jest niewykrywalny. Objawy ciąży pozamacicznej opisuje strona BeeBaby.pl, których rozpoznanie we wczesnym etapie jest bardzo ważne dla zdrowia i życia matki. Jeżeli kobieta znajduje się w grupie ryzyka, powinna pozostawać pod stałą obserwacją lekarza, od momentu zaobserwowania pierwszych objawów ciąży. Ryzyko jest znacznie większe, jeśli pacjentka stosowała wkładki domaciczne, poddała się zabiegowi podwiązania jajowodów lub innym inwazyjnym zabiegom. W sytuacji wystąpienia obfitego krwawienia z pochwy, któremu towarzyszy ból podbrzusza i miednicy, bóle ramion (występuje w pozycji leżącej i oznacza przerwanie ciąży pozamacicznej), słaby puls i zawroty głowy, należy natychmiast udać się do najbliższego szpitala.

Nierozpoznanie lub wyparcie

Główną przyczyną występowania objawów ciąży pomimo jej braku są zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie kobiety. Przykładowo, jeśli kobieta odstawia tabletki antykoncepcyjne w celu starania się o dziecko, jej organizm musi przestawić się na nowy tryb i przystosować się do zmian. Stąd mogą brać się nudności i wymioty spowodowane przemianami w gospodarce hormonalnej.

Zdarzają się również przypadki ciąży nierozpoznanej i wypartej. Ta druga sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy kobieta tak skutecznie zaprzecza faktowi, że zostanie matką, że organizm jej „wierzy”. Potrafi tak skutecznie wypierać to ze swojej świadomości, że wszelkie zmiany hormonalne zachodzą tak niezauważalnie, że nawet test ciążowy nie potrafi ich wykryć. Jednak ten przypadek dotyczy tylko tych kobiet, które cierpią na zaburzenia psychiczne. Ciąża nierozpoznana występuje znacznie częściej. Pomimo prawidłowego zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka, organizm nie daje żadnych sygnałów o tym zajściu.

Poziom Beta hCG

Oczywiście pierwszym objawem mogącym wskazywać na ciążę jest brak miesiączki. Kiedy krwawienie nie pojawia się w planowanym momencie, wówczas większość kobiet od razu wykonuje test ciążowy. Jego wynik może być negatywny, jeśli zostanie wykonany za wcześnie. Jednak brak okresu nie zawsze oznacza ciążę. Spóźniający się okres to częsta przypadłość kobiet w bardzo młodym wieku, nieznających jeszcze dobrze rytmu swoich cykli, tych zmagających się z zespołem policystycznych jajników lub mających problem z określonymi zaburzeniami hormonalnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *