Przygotowania do ciąży — co warto wiedzieć?

Categories Ciąża i Poród, Dla mamy, ZdrowiePosted on
Kobieta w ciąży

Ciąża to stan oczekiwania na narodziny upragnionego dziecka. Kobieta wbrew pozorom powinna się do tego odpowiednio przygotować, jeszcze przed planowanym poczęciem, dzięki czemu przejście przez 9 miesięcy będzie łatwiejsze dla niej, a także bezpieczniejsze dla zdrowia i życia dziecka. O czym należy pamiętać, chcąc zająć w ciążę?

Czy trzeba się przygotowywać do ciąży?

Wiele osób gotowa byłaby stwierdzić, że nie ma się tu do czego przygotowywać – kobiety od wieków zachodziły w ciąże i rodziły dzieci i nie było z tym problemów. To nie do końca prawda, ponieważ problemów było właśnie wiele – jeszcze kilkadziesiąt lat temu śmiertelność wśród noworodków, liczba poronień czy śmierci matek była o wiele wyższa niż obecnie.

Ciało kobiety w stanie błogosławionym przechodzi gwałtowne zmiany, dlatego odpowiednie przygotowanie jest tak ważne, aby uniknąć ewentualnych problemów i komplikacji. Oczywiście one zawsze mogą się pojawić, nie ma się na to nigdy 100% wpływu, jednak świadome macierzyństwo pozwala na zminimalizowanie ryzyka, jednocześnie przygotowuje się swoje ciało, aby lepiej znosiło ten stan. Z tego też względu ciąża to czas, do którego warto się odpowiednio przygotować (czytaj porady na swiatmamy.pl) i trzeba o tym pomyśleć zdecydowanie wcześniej.

warto zerknąć:  Chrzest dziecka – co muszą wiedzieć, przygotować rodzice dziecka?

Jak odżywianie wpływa na ciąże?

W pierwszej kolejności należy zadbać o siebie, o swoje zdrowie, a na to duży wpływ ma przede wszystkim to, co jemy. Aby organizm działał prawidłowo, muszą być mu dostarczane najważniejsze składniki odżywcze. Liczyć się będzie więc nie tyle to, ile jemy, ale co jemy. Zresztą zdrowe odżywianie powinno dotyczyć nie tylko przyszłej mamy, ale i taty. Należy więc uważnie wybierać produkty i je przyrządzać. Istotne będzie także zadbanie o dostarczenie ciału większej ilości kwasów omega-3, które znaleźć można przede wszystkim w rybach.

Zdrowe jedzenie

Czy aktywność fizyczna ma znaczenie dla przyszłej ciąży?

Oczywiście, że ma znaczenie i to ogromne! Ciąża to wyjątkowy stan, który jest też sporym obciążeniem dla ciała – kości i stawów. Dlatego tak ważne jest, by nasza kondycja była jak najlepsza. Warto więc przed ciążą zadbać o swoje ciało i zacząć ćwiczyć wzmacniając układ szkieletowy, oddechowy, krążenia, a także stawy i mięśnie. Warto zacząć chodzić na siłownie albo przynajmniej częściej jeździć rowerem i chodzić na spacery. Dzięki temu łatwiej przejdzie się samą ciążę, a po porodzie szybciej dojdzie się do siebie.

warto zerknąć:  Dlaczego mamusia pije, przeklina? Jak odpowiedzieć dziecku?

Kwas foliowy – nie tylko w czasie ciąży?

Wiele mówi się o tym, że w trakcie ciąży należy zażywać kwas foliowy, ponieważ ma on istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Racja – jest to ważne, ale nie tylko w czasie ciąży, ale i przed nią. Zaleca się, by zacząć zażywać kwas foliowy nawet na kilka miesięcy przed poczęciem. Jest on ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a w późniejszym czasie rzecz jasna będzie zapobiegał wadom rozwojowym u dziecka.

Czy trzeba chodzić do lekarza przed ciążą?

Konsultacje lekarskie przed planowaną ciążą także są bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku, gdy przyszła matka ma problemy zdrowotne i przyjmuje określone leki. To ważne, by wykluczyć ewentualne infekcje, a także dowiedzieć się jak postępować, jakie brać leki czy z których zrezygnować, by móc zdecydować się na poczęcie dziecka.

Należy pamiętać, że ewentualne choroby oraz przyjmowane specyfiki mogą mieć duży wpływ na rozwój płodu. Wykonanie podstawowych badań, choćby u stomatologa czy ginekologa pozwoli na określenie naszego stanu zdrowia. Trzeba pamiętać, że w trakcie ciąży nie jest wskazane wykonywanie niektórych zabiegów i sposobów leczenia.

warto zerknąć:  Jaki wózek dla dziecka warto wybrać? Przegląd przydatnych informacji o wózkach dziecięcych

2 comments

  1. Ciekawe, nie wiedziałam, że dieta przyszłego taty też jest ważna. Muszę bardziej zadbać o partnera 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *