Jak zorganizować pierwsze urodziny dziecka?

Categories Maluch, RodzinaPosted on
Dziecko z babeczkę i wbitą świeczką urodzinową

Pierwsze urodziny dziecka to niezwykle ważne wydarzenie dla całej rodziny, dlatego warto je odpowiednio świętować. Trzeba się rzecz jasna właściwie przygotować i choć dziecko samo w sobie nie będzie pamiętało tego wydarzenia, to ważna chwila dla nas, jako rodziców i dla naszych najbliższych.

Dlatego świętowanie pierwszych urodzin dziecka jest takie ważne?

Obecnie świętowanie jakichkolwiek urodzin czy to pierwszych, czy następnych ma charakter przede wszystkim symboliczny i formę przyjemnej imprezy z prezentami i poczęstunkiem. Mimo wszystko pierwsze 12 miesięcy życia dziecka jeszcze czasem szczególnym. To całkowicie nowy członek rodziny, którego obserwujemy już od chwili jego narodzin. Do tego dochodzą też naleciałości z dawnych czasów, gdy śmiertelność dzieci była znacznie wyższa niż obecnie. Pierwszy rok życia zazwyczaj był decydujący i jeżeli maluchowi udało się przetrwać do 12 miesięcy, szanse na śmierć tylko maleją z każdym kolejnym rokiem.

Obecnie ma to wymiar przede wszystkim symboliczny i jest po prostu okazją do rodzinnego spotkania, wesołych rozmów, dobrego poczęstunku i prezentów zarówno dla maluszków, jak i ich rodziców. Dlatego zazwyczaj przywiązuje się znaczną wagę względem przygotowań, by móc celebrować ten wyjątkowy dzień w sposób jak najlepszy.

Jaki prezent na pierwsze urodziny dziecka?

Jedną z istotniejszych kwestii, na którą zwraca się szczególną uwagę, są prezenty. Roczne dziecko prawdopodobnie nie będzie pamiętać imprezy, nie zrozumie też intencji osób wokół niego i nie doceni wagi podarków, z pewnością jednak będzie się cieszyć radością szczerą i rozbrajającą. Zazwyczaj kwestie podarunków na ten dzień ustala się na podstawie realnych potrzeb dziecka, często stawiając przy tym te o charakterze edukacyjnym.

Przykładowa lista prezentów na pierwsze urodziny na mamaimaluch.pl, podpowiada, jakie zabawki i akcesoria mogą być pożądane. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę takie kwestie jak możliwości lokalowe rodziców, ich zdrowie psychiczne (wszelkie hałasujące zabawki mogą doprowadzić do nerwicy!) oraz bezpieczeństwo dziecka.

Jakie miejsce i data imprezy urodzinowej dla dziecka?

Do wyboru mamy dwie możliwości, organizację imprezy w domu, co jest chyba najczęściej spotykane, ale udanie się do restauracji, by uczynić ten dzień bardziej podniosłym. Tak naprawdę dziecko w wieku 12 miesięcy wielu atrakcji nie potrzebuje, a ich nadmiar, połączony jeszcze z nowym miejscem i wieloma hałasami, może tylko zaszkodzić. Lepiej zdecydować się na bardziej kameralne otoczenie, gdzie w razie czego można zająć się marudzącym lub śpiącym maluchem.

Najlepszym terminem na zorganizowanie pierwszych urodzin będzie weekend, gdy większość osób nie pracuje i jest bardziej zrelaksowana. Taka impreza to nie czas na rozmowy na tematy zawodowe, a zmęczeni goście po całym dniu obowiązków, z pewnością też nie będą zbyt skorzy do świętowania.

Pierwsze urodziny dziecka

Jakie atrakcje na pierwsze urodziny dziecka?

Oczywiście podstawą będą tutaj pamiątkowe zdjęcia, choć należy pamiętać, że małe dzieci szybko się nudzą i mogą zacząć marudzić, jak zacznie się je przenosić z rąk do rąk. Warto zadbać także o inne ciekawe atrakcje, które zaangażują dorosłych i dzieci i wcale nie trzeba przy tym wiele. Puszczanie baniek mydlanych, zabawa klockami, czy przyniesionymi prezentami lub malowanie farbami może sprawdzić się wyśmienicie. Wystarczy nawet pobujać maluszka na koców, by móc usłyszeć jego radosny śmiech.

Jak udekorować mieszkanie na urodziny dziecka?

Pierwszy rok spędzony z dzieckiem i jego pierwsze urodziny to naprawdę wyjątkowa chwila, dlatego oprócz zaproszenia gości czy przyrządzenia ciekawego poczęstunku nie może zabraknąć także dekoracji. Z powodzeniem w sklepach można znaleźć wiele artykułów tego typu, którymi potem ozdobi się mieszkanie czy dane pomieszczenia. Baloniki, ozdobne napisy, pompony, girlandy to tylko kilka ciekawych i przede wszystkim standardowych pomysłów.

Jaki poczęstunek na pierwsze urodziny?

Podstawą z pewnością będzie tort ze świeczką do zdmuchnięcia, ale warto postawić także na inne przekąski. Robienie wystawnego obiadu raczej nie jest najlepszym pomysłem i lepiej sprawdzi się szwedzki stół, z różnymi produktami, po które goście będą mogli sięgać, gdzie zechcą. Mogą być to standardowe szaszłyki z serkami, szyneczkami i owocami i warzywami, ale też ciasteczka, cukierki i inne słodkości. Napoje według uznania – kawa, herbata, jakieś soki. Alkohol nie jest tu najważniejszy, choć i on może być formą do wzniesienia toastu za solenizanta.

2 comments

  1. W moim odczuciu jest to bardziej impreza dla dorosłych niż dla tego małego dziecka. Ja sama oczywiście zrobiłam imprezę, przygotowałam tort itd. ale koniec końców ja byłam umęczona, dziecko nie bardzo wiedziało co się właściwie dzieje, goście najedli się i wyszli. Nie wiem, czy nie wolałabym jednak spędzić tego dnia inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *