Jaki prezent dla dziecka na chrzest? Co kupić na chrzciny dla dziecka?

Categories Noworodek, RodzinaPosted on
Prezent na chrzest

Chrzciny to jedna z ważniejszych uroczystości kościelnych i rodzinnych. To ważny dzień nie tylko dla rodziców, ale też i dla chrzestnych oraz innych członków rodziny, którzy chcą się do tego jak najlepiej przygotować. Co warto dać dziecku w tym dniu? Modna zabawka, a może coś bardziej praktycznego?

Co kupić dziecku na chrzest?

Nie jest to łatwe zadanie, bo pewnie każdy zastanawia się nad tym, co właściwie można kupić tak małemu dziecku, które przecież nie ma świadomości uczestnictwa w chrzcie i nie będzie tego zdarzenia pamiętało. Prezenty, co trzeba przyznać, bywają bardzo pomysłowe, a na rynku można znaleźć najróżniejsze warianty upominków i pamiątek związanych ze chrztem. Jedne mniej, drugie bardziej oryginalne, czasem są one praktyczne, a czasem kompletnie niepotrzebne, lądując w szafie na całe lata.

Mimo wszystko warto jest rozważyć, jakie mamy w ogóle możliwości, jeżeli chodzi o wybór prezentów na chrzest dla dziecka.

Prezenty na chrzest – pamiątki religijne

Ponieważ chrzest jest uroczystością kościelną i ważnym wydarzeniem pod względem wiary, bardzo często jako prezenty są wybierane różnego rodzaju dewocjonalia. Szczególnie decydują się na to osoby religijne, dla których istotne jest podkreślenie wagi tego wydarzenia. Co najczęściej jest wówczas wybierane? Wśród takich prezentów mogą znaleźć się łańcuszki i medaliki, różaniec, święte obrazki, Biblia czy pierwsze dziecięce modlitwy.

Prezenty na chrzest – pamiątkowe

Obok typowo religijnych przedmiotów, można wymienić całą listę modnych i popularnych pomysłów na prezenty, które choć ładne i eleganckie zazwyczaj nie mają zbyt praktycznego uzasadnienia. Często wybierane są na przykład grawerowane srebrne grzechotki, smoczki czy nawet łyżeczki. Jest to urocze, ale szanse na to, że dziecko będzie z nich korzystać są nikłe. Często kupowana jest biżuteria, szczególnie dla dziewczynek. Można też zdecydować się na pudełko na różne pamiątki dziecka, albumy czy ramki na zdjęcia, często wybierana jest też ozdobna szczotka do włosów.

Z ciekawych rzeczy o charakterze pamiątkowym, można wymienić także wykupienie sesji zdjęciowej dla dziecka czy zestawu do zrobienia odcisku stópek maluszka. Niektórzy decydują się także na zakup alkoholu, który jest przeznaczony dla dziecka w momencie ukończenia przez niego 18 lat.

Tort na chrzest

Prezenty na chrzest – praktyczne

Bardzo często chrzest to szansa na to, by w jakiś sposób pomóc młodym rodzicom. Opieka nam niemowlakiem nie jest łatwa i często potrzebne jest całe mnóstwo rzeczy, by zapewnić mu wszystko to, czego potrzebuje. Na pewno rodzice nie pogardzą jeżeli w prezencie dostaną zestawy pieluszek, ubranek czy kosmetyków dla niemowląt.

Niektórzy podchodzą do tej sprawy jeszcze poważniej i można nawet znaleźć pomysły z kupnem spacerówki czy fotelika samochodowego. Ma to sens, jeżeli nas stać (a rodziców nie) i jeżeli rodzice rzeczywiście tego potrzebują. To już jest jednak zdecydowanie większy wydatek. Czasem też wystarczy zapytać, co mogłoby się im przydać i z czego by się cieszyli.

Prezenty na chrzest – pieniądze

Jeżeli nie wiemy co kupić, albo obawiamy się, że przy dużej ilości gości, prezenty zwyczajnie będą się powtarzać, dobrym pomysłem jest także podarowanie jako prezentu koperty z pieniędzmi, co często jest też dodatkiem do samego prezentu. Nie ma tutaj ustalonej kwoty, choć mówi się, że najczęściej jest to przedział rzędu 300-500 złotych. Większa ilość pieniędzy w kopercie może krępować rodziców, a jeżeli nas nie stać, to zawsze można po prostu dać jakiś większy prezent, choć wypadałoby to przedyskutować z rodzicami. Rzecz jasna dalsza rodzina czy pozostali goście w kopertach mogą dawać mniej pieniędzy, zazwyczaj jest to ok. 100-200 złotych.

Co jest jednak najważniejsze w przypadku dawania prezentów na chrzest to rozsądek i właściwe podejście. Nie powinno się także zapomnieć o takiej podstawie, jak kartka z życzeniami, najlepiej, gdyby była ona z odręcznie zapisanymi, własnymi słowami. Warto też konsultować się z rodzicami, to naprawdę pomaga w wyborze prezentów.

3 comments

  1. No kurczę z jednej strony rozumiem, że ktoś mocno wierzący chciałby dziecku dać pamiątkę religijną… myślę, ze to może być fajny dar dla takiej osoby:). Ale też wiem, że dzieciaki bardziej cieszą się z roweru, czy może teraz bardziej play station, ale to chyba pomyliło mi się z komunią. Warto wybrać coś, co będzie można odkopać po latach i dzieciak będzie zadowolony.

  2. Ja to mam problem z tymi prezentami na Chrzest. No bo niby dlaczego za sakrament niczego nieświadomemu dziecku trzeba coś dawać. To przekupstwo. Jak się wierzy — to niech się daje te wszystkie dewocjonalia. Medalik, różaniec, Biblia. Dlaczego kasa?

  3. Ja uważam, że najlepszym rozwiązaniem są pieniądze albo karty podarunkowe do jakiś sklepów z rzeczami dla dzieci, rodzice najlepiej wiedzą co w danym momencie jest maluszkowi najbardziej potrzebne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *