Co to znaczy niepłodność? Jakie mogą być przyczyny niepłodności?

Categories Ciąża i Poród, ZdrowiePosted on
Kobieta w ciąży

Niepłodność, czyli stan niemożności zajścia w ciążę, jest w naszym społeczeństwie stosunkowo powszechny. Warto przyjrzeć się temu pojęciu bliżej i wyjaśnić, na czym ono polega. Co więcej – dobrze też zestawić niepłodność z innym często używanym terminem, czyli bezpłodnością i tym, czym się one od siebie różnią.

Czym jest niepłodność?

Definicja niepłodności jest stosunkowo prosta – oznacza ona niemożność zajścia w ciąże pomimo faktu regularnych stosunków bez zabezpieczenia. Zazwyczaj stwierdza się ją w momencie, gdy próby te były bezowocne przez czas dłuższy niż rok. Niestety, ale stan ten jest stosunkowo powszechny w społeczeństwie i szacuje się, że występuje on nawet u 10 do 15% osób w wieku reprodukcyjnym. Niepłodność może być stała, albo czasowa, jak również występować w 35% z winy kobiety, 35% z winy mężczyzny, a w pozostałych przypadkach z winy obojga lub z nieznanych przyczyn. Może być trwała, jak również objawiać się niemożnością donoszenia ciąży.

Czy można leczyć niepłodność?

Jednym z często pojawiających się pytań jest to o możliwość leczenia stanów niepłodności. Czy jest ono możliwe? W większości przypadków tak, choć skuteczność jak i rodzaje terapii będą zależały od przyczyn, jakie doprowadziły do niemożności zajścia w ciążę. To jak leczyć niepłodność wskazuje kedu.pl, można więc z artykułu wywnioskować, że metod takich jest wiele. Jedną z nich jest stymulowanie owulacji lub spermatogenezy poprzez leki, inną jest zabieg chirurgiczny, w przypadku gdy układ rozrodczy kobiety lub mężczyzny jest niedrożny. Zalicza się do tego także zapłodnienie pozaustrojowe, które powszechnie znane jest pod nazwą sztucznego.

warto zerknąć:  Jak myć szyby bez smug?

Jakie są przyczyny niepłodności?

Przyczyny niepłodności mogą być różne i wina może leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. W rzadkich przypadkach nie ma możliwości określenia powodów niemożności zajścia w ciążę, co określa się terminem niepłodności idiopatycznej. Czynników wpływających może być wiele, jak chociażby występujące choroby, w tym: tarczycy, nadnerczy, wątroby i nerek, nadczynność przysadki mózgowej, impotencja, otyłość czy używki, jak alkohol, papierosy czy narkotyki. W przypadku kobiet wymienia się też choroby jajników, jajowodów, pochwy czy macicy, a u mężczyzn przypadłości związane z jądrami oraz chorobami genetycznymi.

Niepłodność a bezpłodność – różnice

Często niepłodność i bezpłodność traktuje się jako dwa pojęcia określające ten sam stan, czyli niemożności zajścia w ciąże. Jest to błędne myślenie i choć oba terminy traktują o podobnym problemie, różnice między nimi są dość znaczne. Przede wszystkim niepłodność to stan, w którym możliwe jest podjęcie działań medycznych, w celu doprowadzenia do zajścia w ciążę, co za tym idzie, szansa na posiadanie dziecka istnieje. Bezpłodność odróżnia się tym, że jest ona cechą trwałą i całkowicie nieuleczalną. Oznacza to, że jeżeli lekarze stwierdzą bezpłodność, wówczas nie ma możliwości podjęcia żadnych zabiegów leczniczych, ponieważ na stan obecny, medycyna i farmakologia nie znalazły na to lekarstwa. W większości przypadków niepłodność można wyleczyć – przy bezpłodności takiej opcji nie ma.

warto zerknąć:  Chrzest dziecka – co muszą wiedzieć, przygotować rodzice dziecka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *