Laktacja a choroby, kiedy nie można karmić piersią?

Categories Dla mamy, Noworodek, ŻywieniePosted on
niemowlę leży na piersi matki

Karmienie piersią stanowi jedno z najważniejszych i najbardziej osobistych doświadczeń w życiu matki i jej dziecka. Jednak w obliczu różnych chorób i schorzeń, czasami karmienie piersią bywa utrudnione, a nawet niemożliwe. Kiedy konieczne jest podjęcie decyzji o przerwaniu karmienia piersią? Podpowiadamy.

Laktacja a choroba nowotworowa

W przypadku zdiagnozowania nowotworu u matki decyzja dotycząca karmienia piersią staje się bardzo skomplikowana. W niektórych przypadkach ze względu na stosowane w trakcie leczenia leki lub wpływ chemioterapii na jakość mleka matki zachodzi konieczność zrezygnowania z karmienia. Jednak nie zawsze tak się dzieje, ponieważ istnieją także sytuacje, gdy kobieta przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i regularnym monitorowaniu swojego stanu zdrowia i samopoczucia dziecka może bez przeszkód karmić piersią. Kluczowym aspektem jest skonsultowanie się z onkologiem i specjalistą ds. laktacji, którzy pomogą matce podjąć decyzję uwzględniającą jej zdrowie i dobro maluszka. Ostateczna decyzja dotycząca karmienia piersią zależy od rodzaju i zaawansowania nowotworu oraz stanu zdrowia matki.

Karmienie piersią przy przeziębieniu

Karmienie piersią w trakcie przeziębienia jest zazwyczaj bezpieczne i wręcz zalecane, ponieważ matka przekazuje swoje przeciwciała dziecku, wspierając w ten sposób jego odporność. Chociaż infekcje górnych dróg oddechowych nie muszą należeć do jednych z najczęstszych problemów z laktacją, to należy zachować pewne środki ostrożności, takie jak częste mycie rąk czy też noszenie maseczki ochronnej. Jeśli matka potrzebuje leków na objawy przeziębienia, powinna skonsultować się z lekarzem w celu wyboru odpowiednich, bezpiecznych środków. Dodatkowo odpoczynek i nawadnianie mogą pomóc matce szybciej wrócić do zdrowia, co jest istotne zarówno dla jej samopoczucia, jak i produkcji mleka.  W przypadku ciężkich objawów lub przedłużającego się przeziębienia warto skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać dalsze wskazówki dotyczące opieki nad niemowlęciem podczas choroby.

Laktacja a choroby zakaźne

Karmienie piersią przy chorobach zakaźnych to złożona kwestia, która wymaga indywidualnej oceny i konsultacji z lekarzem. W przypadku infekcji, takich jak HIV, AIDS czy HCV, zazwyczaj nie zaleca się karmienia piersią ze względu na ryzyko przeniesienia wirusa na niemowlę. Istnieją jednak bezpieczne metody żywienia niemowląt, takie jak mleko modyfikowane, które można rozważyć.

W przypadku innych infekcji, takich jak zapalenie piersi, opryszczka w okolicach piersi czy gruźlica, decyzja o kontynuowaniu karmienia piersią może być bardziej zindywidualizowana. W niektórych przypadkach przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i podjęciu leczenia, kobieta nie musi przerywać karmienia piersią. Jednak zawsze należy konsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. laktacji, aby uzyskać spersonalizowane porady i plan opieki, które będą bezpieczne dla matki i dziecka. Ważną kwestię stanowi również monitorowanie stanu zdrowia kobiety i niemowlaka przez cały okres laktacji, aby zapewnić im odpowiednią opiekę.

Karmienie piersią to wyjątkowy okres w życiu niemal każdej mamy, który czasami może zostać zakocony przez pojawienie się różnych chorób zakaźnych lub innych schorzeń. Decyzja o kontynuowaniu karmienia piersią czy też wprowadzeniu alternatywnych form żywienia niemowlaka powinna być zawsze podejmowana zgodnie z zalecaniami lekarz i z uwzględnieniem dobra zarówno mamy, jak i maluszka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *