Kamienie piersią po cesarce może być nieco utrudnione ze względu na późniejsze wydzielanie się pokarmu po operacji. Istnieje jednak wiele sposobów na pobudzenie produkcji mleka. Jak wspomóc laktację po cesarce? Poznaj klika sprawdzonych metod radzenia sobie z niedoborem pokarmu po cesarskim cięciu.
- Przystawienie dziecka do piersi po CC pobudzi laktację
- Odciąganie pokarmu laktatorem po cesarce
- Kangurowanie wspomaga laktację po cesarskim cięciu
- Picie wody wspomoże laktację po cesarce
Przystawienie dziecka do piersi po CC pobudzi laktację
Jeśli zastanawiasz się, jak pobudzić laktację po cesarce, spróbuj przystawić dziecko do piersi niedługo po porodzie. Bezpośrednio po operacji raczej będzie to mocno utrudnione ze względu na osłabienie czy też działające znieczulenie, jednak jak tylko poczujesz się na siłach, poproś położną o przyniesienie dziecka. Warto także skorzystać z pomocy pielęgniarki podczas przystawiania noworodka do piersi. Optymalną pozycją do karmienia piersią będzie ta na wznak lub na boku. Pamiętaj o bardzo ostrożnym zmienianiu ułożenia ciała, aby nie naruszyć szwów.
Podczas ssania piersi do przysadki mózgowej kobiety zostaje wysłany sygnał o uwolnieniu hormonów prolaktyny i oksytocyny. Prolaktyna odpowiada za produkcję pokarmu, natomiast oksytocyna pobudza jego wydzielanie.
Odciąganie pokarmu laktatorem po cesarce
Kiedy karmienie piersią po cesarce z różnych powodów nie jest możliwe, zacznij odciągać mleko laktatorem. W ten sposób pobudzisz jego produkcję. Najlepsze rozwiązanie stanowi odciąganie mleka mniej więcej co 2-3 godziny (czyli około 8 razy w ciągu doby).
Dosyć częstą przypadłość stanowi brak pokarmu po CC. Nie należy jednak się tym martwić, ponieważ organizm po operacji potrzebuje więcej czasu na regenerację niż po porodzie siłami natury. Jeśli będziesz cierpliwa, pokarm na pewno wkrótce się pojawi. Również słaba laktacja po cesarskim cieciu nie powinna być powodem do niepokoju, gdyż na początku dziecko posiada zapasy jeszcze z życia płodowego i ma bardzo malutki żołądek.
Kangurowanie wspomaga laktację po cesarskim cięciu
Każdy kontakt świeżo upieczonej mamy z jej dzieckiem pozytywnie wpływa na produkcję pokarmu. Dlatego, nawet jeśli masz problemy z laktacją po cesarce i nie możesz karmić piersią, pamiętaj o budowaniu więzi z noworodkiem przez dotyk. Świetnym pomysłem jest kangurowanie, czyli położenie maluszka na piersi tak, aby jego skóra miała kontakt z Twoją. Przebywanie w pobliżu dzidziusia pobudza laktację, dlatego jak najczęściej głaszcz maluszka i mów do niego czułym głosem.
Picie wody wspomoże laktację po cesarce
Po cesarskim cieciu bardzo ważną kwestię stanowi odpowiednie nawodnienie organizmu. Głównym składnikiem mleka matki jest woda, dlatego pij jej jak najwięcej, aby pobudzić laktację. Woda skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, co również przyśpiesza proces regeneracji i odbudowy tkanek.
Pamiętaj, że problemy z laktacją po cesarce są zwykle przejściowe, dlatego nie trać nadziei na karmienie piersią. Warto budować wieź z noworodkiem poprzez częsty kontakt z maluszkiem i odciąganie mleka laktatorem. Znasz sprawdzone sposoby na pobudzenie laktacji po cesarce? Podziel się swoimi propozycjami w komentarzu pod artykułem.