Słód jęczmienny a laktacja, co warto wiedzieć?

Categories Dla mamy, NoworodekPosted on
matka karmiąca piersią dziecko

Słód jęczmienny to popularny składnik piwa. Zastanawiasz się, jaki wpływ ma ta substancja na laktację i czy warto przyjmować ją podczas karmienia piersią? Przeczytaj nasz artykuł, a dzięki temu przekonasz się, jak dobroczynne właściwości posiada słód jęczmienny.

Słód jęczmienny a laktacja

Wiele kobiet karmiących piersią zmaga się z problemami z laktacją oraz kryzysem laktacyjnym. Niedobór pokarmu może być spowodowany stresem związanym ze znalezieniem się w nowej sytuacji, niewłaściwym nastawieniem, błędami podczas przystawiania dziecka do piersi, a także robieniem zbyt długich przerw między poszczególnymi karmieniami. W związku z tym świeżo upieczone mamy szukają sposobów na pobudzenie laktacji, sięgając po ziołowe herbatki (np. kozieradkę, koper włoski, mniszek lekarski, melisę czy też pokrzywę). Jednak nie przyczyniają się one bezpośrednio do produkcji mleka, a spożywanie ich w nadmiarze może mieć nieprzyjemne skutki uboczne.

By rzeczywiście pobudzić laktację, kobieta powinna przyjmować produkty z grupy galaktogogów. Są to substancje podnoszące poziom prolaktyny we krwi, a dzięki temu przyczyniające się do produkcji mleka. Jedną z roślin zaliczanych do galaktogogów jest właśnie słód jęczmienny — popularny składnik piwa. Pozytywny wpływ sodu jęczmiennego na laktację odkryto w latach 80. ubiegłego wieku, kiedy przeprowadzono badanie na grupie kobiet karmiących piersią. Mamy, którym podano piwo, zauważyły wzrost produkcji mleka. Zawarty w słodzie jęczmiennym beta-glukan należący do grupy polisacharydów pobudza produkcję prolaktyny i stymuluje laktację.

Czy na laktację można pić piwo bezalkoholowe?

Słód jęczmienny jest substancją szeroko stosowaną w browarnictwie, więc pojawia się pytanie, czy rzeczywiście powinno się spożywać piwo, aby rozkręcić laktację? Niektóre mamy stosują tę praktykę, jednak picie piwa (nawet tego bezalkoholowego) nie jest wskazane w przypadku kobiet karmiących piersią. W rzeczywistości ilość beta-glukanu, który odpowiada za wzrost prolaktyny, jest stosunkowo niewielka w tym napoju ze względu na długie słodowanie piwa. Poza tym niektóre piwa bezalkoholowe zawierają śladową ilość alkoholu, która może przenikać do pokarmu matki.

Jak stosować słód jęczmienny na laktację?

Ekstrakt ze słodu jęczmiennego na laktację jest dostępny w różnej postaci. Można go kupić w ziarnach i stosować jako dodatek do wypieków. Dobrym rozwiązaniem jest także picie na laktację syropu ze słodu jęczmiennego. Najlepiej spożywać tę substancję około 30-60 minut przed karmieniem, aby organizm mógł uwolnić prolaktynę i wytworzyć pokarm.

Stosowanie słodu jęczmiennego na laktację nie pociąga za sobą żadnych skutków ubocznych. Nie mogą go jednak przyjmować osoby z celiakią ze względu na gluten zawarty w ziarnach. Jak myślisz, czy warto rozważyć spożywanie słodu jęczmiennego na pobudzenie laktacji? Jakie jest Twoje zadanie na ten temat? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *