Zapalenie, ból piersi a laktacja, jak zwalczyć nieprzyjemne objawy?

Categories Dla mamy, ZdrowiePosted on
kobieta w czarnym biustonoszu

Ból piersi w trakcie laktacji może odebrać świeżo upieczonej mamie całą przyjemność z karmienia dziecka. Zapalenie piersi to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która nieleczona prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak zwalczyć dokuczliwe objawy zapalenia piersi? Przeczytaj nasz artykuł, a dzięki temu znów bez przeszkód będziesz mogła czerpać radość z karmienia piersią.

Ból piersi a laktacja – objawy

Zapalenie piersi to stan zapalny zlokalizowany w obrębie gruczołu mlecznego, który może obejmować poszczególne partie piersi lub cały gruczoł. Najczęściej pojawia się na początku laktacji — między 2. a 6. tygodniem po porodzie — jednak może również wystąpić w późniejszym okresie. Charakterystycznymi objawami zapalenia piersi są ból w miejscu zapalania, obrzęk, zaczerwienienie i uczucie ciepła. Inne symptomy choroby to ogólne zmęczenie, gorączka, bóle głowy i mięśni.

Co wywołuje zapalanie piersi?

Najczęściej przyczyną zapalenia piersi podczas karmienia jest zastój pokarmu. Dzieje się tak, gdy maluch podczas jedzenia nie opróżnia całej piersi, a pozostałości mleka przenikają do tkanek gruczołu piersiowego, wywołując reakcję obronną układu odpornościowego. Zastój pokarmu powstaje, kiedy dziecko jest za rzadko przystawiane do piersi lub nie obejmuje ustami całej brodawki podczas jej ssania. Ponadto sutki matki karmiącej są bardzo podatne na urazy podczas laktacji. Nawet niewielki uraz może przyczynić się do przedostania się do wnętrza gruczołu bakterii wywołujących stan zapalany. Powstawaniu zapalenia piersi sprzyja także noszenie zbyt ciasnego biustonosza, który powoduje ucisk gruczołów i blokuje kanaliki mleczne.

Jak radzić sobie z bólem i zapalaniem piersi?

Jednym ze sposobów radzenia sobie z zapaleniem piersi jest częste karmienie malucha chorym gruczołem, aby pozbyć się zastojów pokarmu. Najlepiej przystawiać dziecko do piersi co 2 godziny. Warto zwrócić uwagę, czy maluch prawidło trzyma całą brodawkę w buzi i efektywnie ssie — pewną wskazówkę stanowi dźwięki przełykanego pokarmu.

Dobrym rozwiązanie jest również kamienie dzidziusia w pozycjach pozwalających szybciej pozbyć się zastoju pokarmu. Świetnie sprawdzają się takie jak pozycja spod pachy i tzw. pozycja na wilczycę (gdy dziecko leży na placach, a mama pochyla się nad nim, leżąc na boku). Jeśli dziecko nie chce jeść, a w gruczołach nadal znajduje się pokarm, można odciągnąć jego nadmiar laktatorem.

Dobrym sposobem łagodzenia bólu piersi podczas laktacji jest wykonywanie ciepłych okładów przed kamieniem (aby przyśpieszyć wypływanie mleka). Doskonale sprawdzą się również zimne okłady z tłuczonej białej kapusty. Sok z jej liści łagodzi ból i działa przeciwzapalnie. Warto także pamiętać o piciu wody, zdrowej diecie, odpoczynku i noszeniu wygodnego biustonosza, który nie będzie powodował ucisku.

Jeśli dokuczliwe objawy zapalenia piersi nie ustąpią w ciągu kilku dni, należy zgłosić się do lekarza, w celu zastosowania odpowiedniego leczenia. Bagatelizowanie problemu może przyczynić się do wystąpienia groźnych powikłań w postaci nawrotów choroby, ustania laktacji, a nawet ropnia piersi. Jaki jest według Ciebie najskuteczniejszy sposób na radzenie sobie z zapaleniem piersi? Czekamy na Twoje propozycje w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *