4 sposoby na pobudzenie laktacji

Categories Dla mamy, MaluchPosted on
noworodek śpiący na mamie

Okres karmienia piersią jest dla kobiety i jej dziecka szczególnym czasem wzmacniania więzi. Jednak bardzo często świeżo upieczone mamy zmagają się z problemami z laktacją, które sprawiają, że nie mogą w pełni czerpać satysfakcji z karmienia maluszka. Poznaj 4 sposoby na pobudzenie laktacji i raz na zawsze pożegnaj zmartwienia związane z niedoborem pokarmu.

  1. Jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi
  2. Maksymalnie opróżnianie piersi z pokarmu
  3. Odciąganie mleka po każdym karmieniu
  4. Zdrowa dieta na pobudzenie laktacji

1. Jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi

Jednym ze skutecznych sposobów na pobudzenie laktacji jest częste przystawianie maluszka do piersi. Dziecko zaraz po urodzeniu ma bardzo mały żołądek, jednak może domagać się karmienia nawet 10-12 razy w ciągu doby. Zatem jeśli zastanawiasz się, jak pobudzić laktację, podawaj noworodkowi pierś za każdym razem, gdy zgłasza taką potrzebę. Dziecko ssąc pierś, sprawia, że przysadka mózgowa matki wydziela prolaktynę, która wpływa na produkcję mleka. W organizmie kobiety uwalnia się także oksytocyna — hormon odpowiedzialny za wydzielanie się pokarmu. Im częściej maluch dostaje pierś, tym większy następuje wyrzut hormonów w ciele jego mamy, co przekłada się na rozkręcenie laktacji.

2. Maksymalnie opróżnianie piersi z pokarmu

Naturalnym sposobem pobudzenie laktacji jest maksymalne opróżnianie piersi z pokarmu. W ten sposób organizm kobiety otrzymuje sygnał, aby gruczoły ponownie napełniły się mlekiem. Upewnij się, czy dziecko właściwie trzyma brodawkę w ustach podczas jedzenia i przystawiaj je do obu piersi podczas jednego karmienia. Jeśli maluch zaspokaja swój głód po wypiciu mleka tylko z jednego gruczołu, pamiętaj, aby karmić dziecko na zmianę raz z jednej, a raz z drugiej piersi.

3. Odciąganie mleka po każdym karmieniu

Wśród najlepszych sposobów na pobudzenie laktacji znajduje się także regularne odciąganie mleka. Dobry sposób na opróżnianie piersi to stosowanie schematu 7-5-3 opracowanego przez Chele Marmet. Chcąc się dowiedzieć, na czym polega metoda 7-5-3 i jakie można dzięki niej osiągnąć efekty, musisz pamiętać o systematycznym odciąganiu pokarmu po każdym karmieniu. By czynność ta przebiegała sprawnie, najlepsze rozwiązanie stanowi użycie laktatora. Odciągaj mleko najpierw z jednej, a potem z drugiej piersi przez 7 minut. Następnie powtórz tę czynność, tym razem stymulując każdy z gruczołów mlecznych przez 5 minut. W ostatniej serii odciągaj pokarm przez 3 minuty z jednej i z drugiej piersi. To jeden ze skutecznych sposobów radzenia sobie z niedoborem mleka i kryzysem laktacyjnym.

4. Zdrowa dieta na pobudzenie laktacji

Jeśli szukasz domowych sposobów na pobudzenie laktacji, to warto przede wszystkim zadbać o zrównoważoną dietę. Organizm kobiety w okresie karmienia piersią ma szczególne zapotrzebowanie energetyczne, dlatego pamiętaj o regularnym spożywaniu lekkostrawnych posiłków. W jadłospisie świeżo upieczonej mamy nie powinno zabraknąć warzyw i owoców, ryb, artykułów spożywczych bogatych w białko (np. chudego mięsa i nabiału), a także produktów zbożowych (np. pieczywa razowego i różnego rodzaju kasz).

Warto także dbać o odpowiednie nawadnianie organizmu poprzez picie niegazowanej niskozmineralizowanej lub średniozmineralizowanej wody. Dobrym rozwiązaniem na pobudzenie produkcji pokarmu może być również spożywanie syropu z słodu jęczmiennego na laktację. Substancja ta zawiera beta-glukan, który stymuluje wytwarzanie mleka.

Bardzo ważną kwestią podczas karmienia piersią jest odpowiedni odpoczynek i dbanie o własny komfort psychiczny, ponieważ stres nie wpływa pozytywnie na produkcję pokarmu. Jakie znasz jeszcze skuteczne sposoby na pobudzenie laktacji? Przedstaw swoje sugestie w komentarzu pod artykułem.

2 comments

  1. No nie wiem, ale u mnie żadne sposoby na pobudzenie laktacji na razie nie działają… muszę chyba iść z tym do lekarza 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *