Kiedy zaczyna się laktacja?

Categories Ciąża i Poród, Dla mamy, NoworodekPosted on
noworodek podczas karmienia piersią

Wiele młodych mam zadaje sobie pytanie, jak sprawdzić, czy mam pokarm w piersiach. Zwłaszcza tuż po porodzie może pojawić się obawa, że mleka jest za mało, a noworodek się nie najada. Kiedy właściwie zaczyna się laktacja? Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego nie warto martwić się niewielką ilością pokarmu zaraz po urodzeniu dziecka.

Kiedy zaczyna się laktacja w ciąży?

Wydaje się, że laktacja rozpoczyna się zaraz po porodzie, gdyż właśnie wtedy piersi kobiety zaczynają wydzielać pierwsze mleko, czyli siarę. Jednak tak naprawdę produkcja pokarmu ma miejsce znacznie wcześniej, ponieważ już na etapie ciąży następnie intensywny rozwój gruczołów mlecznych. Łożysko wytwarza progesteron, który wpływa na powstawanie pęcherzyków mlecznych, natomiast estrogen pobudza rozbudowę kanalików odpowiadających za rozprowadzanie pokarmu. Już między 16. a 22. tygodniem ciąży w gruczołach piersiowych powstaje pierwsze mleko, jednak jego wydzielanie blokuje progesteron. Zwłaszcza pod koniec ciąży niektóre kobiety mogą zaobserwować nieznaczne wyciekanie pokarmu.

Kiedy pojawia się pokarm po porodzie?

Zwykle w pierwszej dobie po porodzie produkcja mleka jest niewielka. Jednak nie powinno stanowić to powodu do niepokoju, ponieważ sam żołądek noworodka jest malutki. Pierwsze mleko matki, nazywane siarą, jest niezwykle ważnym pokarmem dla dziecka, ponieważ zawiera dużo cennych składników, których maluszek potrzebuje do zrównoważonego rozwoju. Znajdują się w nim m.in. immunoglobulina i leukocyty zapewniające dziecku odporność, a także substancje stymulujące rozwój nabłonka przewodu pokarmowego i flory jelitowej. Siara jest gęsta i ma charakterystyczny żółty kolor, który wynika z zawartości w mleku matki beta-karotenu.

Wzmożona produkcja pokarmu następuje dopiero po wydaleniu przez organizm kobiety łożyska uwalniającego progesteron, który w trakcie ciąży blokował wytwarzanie mleka. Dlatego mniej więcej między 2. a 5. dobą po porodzie występuje bardzo intensywne wydzielanie pokarmu. A kiedy zaczyna się laktacja po cesarce? W przypadku mam po cesarskim cięciu ze względu na regenerację po operacji rozkręcenie laktacji może nastąpić nieco później — około 6. doby po przyjściu na świat maluszka.

Jak zmienia się produkcja pokarmu podczas laktacji?

Wiele kobiet obawia się, że ich gruczoły mleczne nie wytwarzają wystarczającej ilości pokarmu, aby wykarmić noworodka. Rzeczywiście w początkowej fazie laktacji mleka jest bardzo mało, jednak systematyczne przystawianie maluszka do piersi powoduje wyrzut oksytocyny w ciele kobiety, co przyczynia się do wzmożonego wydzielania mleka. W tym czasie piesi są twarde, nabrzmiałe i bolesne. Po około 6 tygodniach, kiedy ustabilizuje się laktacja, w piersiach mamy zbiera się tylko tyle pokarmu, ile dziecko jest w stanie wypić. Natomiast od 12. tygodnia po narodzinach laktację reguluje już sam niemowlak, który ssąc pierś matki, pobudza produkcję mleka. Laktacja trwa do momentu zaprzestania podawania piersi maluszkowi.

Produkcja mleka zaczyna się jeszcze w ciąży, jednak jego intensywne wydzielanie następuje dopiero kilka dni po porodzie. Jakie jest Twoje doświadczenie z laktacją? Zachęcamy do podzielenia się opinią w komentarzu pod artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *