Czajnik elektryczny czy gazowy? Wady i zalety czajników na gaz i elektrycznych?

Categories Dla mamy, DomPosted on
Czajnik w kuchni

Czajnik to podstawowe urządzenie znajdujące się w każdej kuchni. Dzięki niemu łatwo i w miarę szybko jesteśmy w stanie zagotować wodę na ulubiony napój i nie tylko – który czajnik jednak będzie lepszy: elektryczny czy na gaz? Jakie są wady i zalety czajników elektrycznych i takich na gaz?

Jak wybrać czajnik?

Wybór czajników jest obecnie bardzo szeroki i dotyczy to zarówno standardowych tradycyjnych czajników na gaz, jak i tych nowoczesnych elektrycznych, dzięki którym wodę można zagotować nawet w minutę. Różnić się mogą między sobą wielkością, kształtem, dodatkowymi funkcjami czy designem. Szukając takiego dla siebie zwracamy też często uwagę na takie kwestie jak cena, wygoda użytkowania czy opłacalność, a to sprawia, że zaczynamy przeglądać różne oferty. Między innymi czajniki porównasz na www.fabrykaform.pl, gdzie można przejrzeć zarówno te elektryczne, jak i z przeznaczeniem na kuchenkę gazową lub indukcyjną. Które jednak będą lepsze? Jaki typ czajnika lepiej się sprawdzi?

Zalety i wady czajników na gaz

Jedną z największych zalet czajników na gaz jest ich cena, a najtańsze modele można kupić już za około 30 zł. Oczywiście chcąc czajnik z lepszych tworzyw, albo wyglądający bardziej stylowo, trzeba zapłacić więcej. Można ich też używać na różnych typach kuchenek, niezależnie od tego czy ma się taką na gaz, elektryczną czy indukcję. Mogą być wykonane z różnych tworzyw, najczęściej aluminium lub z emalii w połączeniu z tworzywami sztucznymi, drewnem czy silikonem. Z pewnością są także ponadczasowe i pomimo upływu lat, nadal cieszą się niesłabnącą popularnością, mimo pojawienia się czajników elektrycznych. Ich pojemność może być różna od 0,6 l do nawet 3-4 l.

Jakie są ich wady? Przede wszystkim woda gotuje się znacznie dłużej i czasem trzeba tego pilnować. Wprawdzie o zagotowaniu powiadomi nas gwizdek, ale może być on problematyczny jeżeli mamy małe dziecko, które właśnie zasnęło. Jeżeli więc nie mamy czasu na to by czekać, albo chcemy oszczędzić sobie i innym głośnego pisku, lepiej postawić na inny czajnik.

Czajnik tradycyjny na gaz srebrny

Zalety i wady czajników elektrycznych

Od momentu pojawienia się na rynku czajników elektrycznych zaczęły zyskiwać coraz większą popularność. Ich największą zaletą jest przede wszystkim czas gotowania wody, który jest nawet o ponad połowę krótszy nić w tradycyjnym czajniku – wszystko rzecz jasna będzie zależało od mocy jaką dysponuje. Najczęściej ma podaną miarkę, dzięki czemu można wlać tyle wody ile naprawdę się potrzebuje, a jeżeli chodzi o pojemność także może być zróżnicowana i mieć od 0,4 l do mniej więcej 1,7 l. Czajniki elektryczne mają często też dodatkowe funkcje, jak podświetlenie, filtry antyosadowe, regulowanie temperatury, programowanie godziny czy zabezpieczenie przed włączeniem gdy nie ma w nim wody.

Poważną wadą czajników elektrycznych jest jednak to ile zużywają prądu. Niestety, choć woda gotuje się szybciej, wcale nie wychodzi to taniej, a koszty użytkowania rosną im częściej z nich korzystamy. To jest jednak wygoda, która kosztuje. Z drugiej strony ceny czajników elektrycznych też najniższe nie są i choć najtańsze modele zaczynają się od około 70 zł, tak im lepszy czajnik chcemy i im więcej będzie miał funkcji, tym rzecz jasna będzie droższy.

Czajnik elektryczny designerski

Czy czajnik może być ozdobą kuchni?

Jak najbardziej może być! Już od dawna czajniki czy to na gaz, czy elektryczne przestały być tylko zwykłymi praktycznymi urządzeniami AGD. Do wyboru mamy więc najróżniejsze ich formy, liczne wzory i kolory, dzięki czemu mogą one ozdobić wnętrze naszej kuchni i stać się jej integralną częścią. Spełniają one więc jak najbardziej swoją rolę, jednocześnie ciesząc oko wyglądem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *