Jak zatrzymać laktację – sprawdzone, naturalne metody

Categories Dla mamy, Noworodek, ZdrowiePosted on
naturalne metody zatrzymania laktacji

Laktacja, czyli naturalny proces wytwarzania i wydzielania mleka przez kobietę, to najlepsza, najzdrowsza oraz najtańsza forma karmienia niemowląt. Istnieje jednak wiele okoliczności w życiu kobiety, które powodują, że mama chce lub zostaje zmuszona zaprzestania karmienia piersią. Jak zatrzymać laktację?

Stopniowe zatrzymanie laktacji

Mamy, podejmujące decyzję o zakończeniu karmienia, bardzo często poszukują naturalnych sposobów zahamowania laktacji. Farmakologiczne metody często budzą obawy mam będących zwolenniczkami taktyk najprzyjaźniejszych dla zdrowia.

Najbardziej skutecznym i najmniej bolesnym sposobem, zarówno dla mamy i malucha, jest stopniowe ograniczanie ilości posiłków mleka naturalnego. W tym czasie należy skonsultować, z prowadzącym naszego malca pediatrą, wybór mleka modyfikowanego, którym będziemy zastępować pokarm naturalny. Trzeba również starannie dobrać butelkę wraz ze smoczkiem, czasem dopasowanie wymaga kilku prób, nie każdy maluch zaakceptuje pierwsze decyzje zakupowe mamy. Sukcesywna redukcja posiłków mleka naturalnego powoduje zmniejszenie produkcji pokarmu, z czasem całkowity zanik laktacji.

Laktator w czasie zatrzymania laktacji

Podczas rezygnacji z karmienia piersią warto zaopatrzyć się w dobrej jakości laktator. Jest to często przedmiot niezbędny, zwłaszcza kiedy mama całkowicie zrezygnowała już z karmienia, a jej organizm nadal produkuje pokarm.

warto zerknąć:  Jak przygotować się do karmienia piersią? Z jakimi problemami w czasie laktacji zmagają się młode mamy?

Czasem proces zaniku laktacji może potrwać kilka tygodni, mleko nie znika w momencie kiedy dziecko przestaje ssać pierś. Kiedy mama próbuje wyciszyć proces wytwarzania mleka może użyć laktatora, odciągnąć odrobinę pokarmu, nie za dużo, tak aby poczuć ulgę i nie pobudzać organizmu do dalszej produkcji mleka.

Masaż

Ważne, aby w czasie prób zahamowania laktacji, nie dopuścić do obrzęku, zapalenia piersi, zastoju pokarmu w piersiach. Odpowiednia pielęgnacja piersi to delikatny masaż dłonią, połączony z ciepłym prysznicem, w czasie kiedy pierś jest bardzo napięta lub pod skórą wyczuwalne są maleńkie zgrubienia. Należy pamiętać, że woda pod prysznicem nie może być zbyt ciepła ani za zimna.

Kapusta

Sprawdzonym sposobem naszych babć, na łagodzenie stanów zapalnych w piersiach, jest stosowanie okładów ze stłuczonych liści białej kapusty. Metoda przynosi ulgę przy niewielkim obrzęku piersi, bolesności, pomaga niwelować pojawiający się stan zapalny.

Zioła w hamowaniu laktacji

Naturalnym, ziołowym środkiem powodującym zatrzymanie laktacji jest szałwia oraz mięta pieprzowa. Picie naparu z szałwii, 2-3 razy dziennie, pomoże w ograniczeniu produkcji mleka. Okres odstawiania dziecka od piersi jest stresującym czasem, zarówno dla matki jaki i dziecka. Spokój mamy, wzajemna bliskość, przytulanie, dobre samopoczucie dwojga, w połączeniu z powyżej opisanymi metodami pomoże w sposób naturalny, bez użycia środków farmakologicznych, zahamować laktację.

warto zerknąć:  Jak przygotować się do karmienia piersią? Z jakimi problemami w czasie laktacji zmagają się młode mamy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *