Jakie sanki dla dziecka kupić?

Categories Maluch, Przedszkolak, RozrywkaPosted on
Dziecko z sankami

Zbliża się zima, a wraz z nią śnieg, który najbardziej raduje przede wszystkim dzieci. Zabawy w białym puchu to mnóstwo radości, a jedną z podstaw zimowego wyposażenia każdego dziecka są sanki. I tutaj pojawia się problem, bowiem na rynku można spotkać wiele rodzajów i typów sanek. Które z nich wybrać? Czym się przy tym kierować?

Na co zwracać uwagę przy zakupie sanek dla dzieci?

Wybór sanek dla naszych pociech może nie być taki łatwy, zwłaszcza gdy w okresie jesienno-zimowym sklepy i markety zasypywane są przez najróżniejsze modele i typy. Z pewnością przed podjęciem decyzji o zakupie powinno się wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii jak: wiek dziecka, materiał z którego są zbudowane sanki, a także ich kształt. Nieco inne sanki wybierzemy dla młodszych dzieci w wieku przedszkolnym, a inne dla dzieci starszych. Trzeba też zwrócić uwagę przede wszystkim na ich bezpieczeństwo.

Z ważnych elementów, trzeba zwrócić uwagę także na wagę i rozmiar sanek, a także czy posiadają dodatkowe akcesoria, jak pasy bezpieczeństwa, oparcia, budkę do ochrony przez zimnem i wiatrem czy podnóżki. Wbrew pozorom jest tego naprawdę sporo.

Jakie sanki dla młodszych dzieci?

Chodzi tutaj przede wszystkim o dzieci w wieku do 3 lat. W tym wypadku jedynym kryterium jest to, aby maluch umiał samodzielnie siedzieć i nic więcej. Tutaj najlepszym wyborem będą klasyczne sanki drewniane z oparciem, przy czym do wyboru mamy dwie opcje: te z metalowym oparciem oraz takie z oparciem drewnianym oraz drążkiem do pchania i ciągnięcia.

Przy ich wyborze trzeba jeszcze zwrócić uwagę na jakość wykonania, szczególnie na rodzaj wykorzystanego drewna. Najlepiej byłoby, gdyby zdecydować się na sanki z drewna bukowego lub dębowego, z racji tego, że są bardziej wytrzymałe. Taki sanki często są też wzmacniane metalowymi elementami i one także muszą być odpowiednio przygotowane (pokryte wodoodporną warstwą). Dobrze jest też pamiętać o tym, by sanki dla najmłodszych dzieci posiadały dodatkowo pasy bezpieczeństwa.

Dziecko na sankach z mamą

Jakie sanki dla przedszkolaka?

Dzieci w wieku przedszkolnym zazwyczaj są już bardziej samodzielnie i zdecydowanie wolą bardziej zaszaleć zjeżdżając z górek. Tutaj, jak w poprzednim przypadku można też zdecydować się na drewniane sanki, ale bez oparć, dla większej wygody. Dobrze byłoby również, gdy posiadały metalowe płozy, co wzmocni wytrzymałość sanek nawet przy największych śnieżnych szaleństwach.

Do wyboru są także sanki plastikowe. Są zdecydowanie tańsze od tych drewnianych i należy tutaj zwrócić uwagę na jakość plastiku, która powinna być najwyższej jakości (oznaczenia: HDPE – najwyższa jakość, MDPE – Średnia jakość, LDPE – najniższa jakość). Zwiększy to i komfort i bezpieczeństwo dziecka. Dodatkowo niektóre modele sanek posiadają także hamulce. W tym wieku dzieci lubią także zjeżdżać na ślizgaczach i innych pojazdach bez płóz, ale tutaj warto zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo i zaopatrzyć malucha w kask.

Jakie są rodzaje sanek?

Kilka rodzajów sanek zostało już wymienionych, ale trzeba pamiętać, że na rynku wybór ten jest znacznie większy. Oprócz klasycznych sanek do zjeżdżania, które wykonywane są z drewna lub drewna i metalu oraz bez oparć czy z plastiku, są też sanki do ciągnięcia i pchania, z podobnych materiałów. Dodatkowo można też znaleźć sanki z kierownicą, które najczęściej wykonane są z plastiku i zjeżdżając z górki można dowolnie obierać kierunek zjazdu, często też zaopatrzone są w hamulce. Są jeszcze sanki dwuosobowe, które mają zamontowane dwa siedziska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *