Jaki wózek dla dziecka warto wybrać? Przegląd przydatnych informacji o wózkach dziecięcych

Categories Dla mamy, Maluch, NoworodekPosted on
Kobieta z dziecięcym wózkiem

Jednym z najpoważniejszych wyborów, przed którym stają przyszli rodzice, jest wybór wózka dla swojej pociechy. Na rynku mamy ich naprawdę duży wybór, dlatego zanim podejmiemy decyzję, warto jest się zorientować w tym, na co zwracać uwagę i jakie są w ogóle rodzaje wózków.

Jakie są rodzaje wózków dla dzieci?

Do wyboru mamy właściwie dwie podstawowe grupy, które później dzielą się na następne, a są nimi wózki jednofunkcyjne oraz wielofunkcyjne. Wózki jednofunkcyjne to inaczej wózki głębokie z gondolą. Zazwyczaj można z niego korzystać do momentu, gdy maluch skończy 6-8 miesięcy i zacznie samodzielnie siadać, choć istnieją wózki jednofunkcyjne regulowane, dzięki czemu będzie można ustawić dno tak, by dziecko mogło półleżeć, a nawet siedzieć przypięte pasami.

W przypadku wózków wielofunkcyjnych mamy zdecydowanie większy wybór. Najczęściej spotykane modele to 2w1, czyli zestaw wózka głębinowego i spacerowego, a także 3w1 z dodatkiem fotelika samochodowego. W takich wózkach można wozić dziecko do wieku 1,5-3 lat. Dostępne są także wózki bliźniacze oraz dla trojaczków. Nie można też zapomnieć o standardowych spacerówkach dla starszych dzieci.

warto zerknąć:  Przygotowania do ciąży — co warto wiedzieć?

Dostępne są także szczególne typy wózków, jak na przykład takie do biegania, dla aktywnych rodziców, którzy lubią uprawiać bieg i chcą trenować razem z dzieckiem. Wyróżniają się one większymi kołami i amortyzacją dla polepszenia komfortu dziecka.

Jaki wygląd wózka wybrać?

Wybór rodzaju wózka zależeć będzie od tego, który z nich najbardziej będzie nam odpowiadał, będzie praktyczny, a także wygodny dla dziecka. Inną kwestią, na którą zwracają rodzice, jest wygląd wózka. Obok nowoczesnego designu, z dużą różnorodnością kolorów i wzorów, a także praktycznymi kieszeniami i przegródkami, na rynku można znaleźć także wiele innych modeli.

Popularnością cieszą się między innymi wózki retro, które swoim wyglądem przypominają te używane kilkadziesiąt lat temu. Przypominają one standardowe gondole, ale są specjalnie stylizowane, a to znaczy, że pozbawiony jest najczęściej wszystkich nowoczesnych rozwiązań. Kolejnym popularnym rozwiązaniem są wózki w stylu sportowym, które mają amortyzowane koła, a także bardzo nowoczesny wygląd. Zazwyczaj kosztują też bardzo dużo, jako że są to modele ekskluzywne.

Niezależnie od tego jaki wózek wybierzemy, ważne, żeby był on wygodny dla dziecka i dla nas samych.

warto zerknąć:  Jak myć szyby bez smug?

Na co zwrócić uwagę kupując wózek dla dziecka?

Oprócz takich aspektów jak funkcjonalność wózka czy dodatkowe przydatne akcesoria do niego, ważne są także atesty bezpieczeństwa. Przepisy prawa mówią jasno, że wszystkie produkty przeznaczone dla dzieci muszą posiadać gwarancję bezpieczeństwa. Kupując więc wózek, zwróćmy uwagę na metki i naklejki znajdujące, gdzie powinny takie informacje widnień. Jeżeli zaś mamy wątpliwości co do jakości produktu, najlepiej skontaktować się z dystrybutorem lub producentem wózka, aby je rozwiać.

Jakie dodatkowe akcesoria do wózków?

Nie powinno się także zapominać o tym, by wózki zaopatrzone były w dodatkowe, przydatne akcesoria, jak chociażby parasolka (szczególnie przy spacerówkach), śpiworek dla niemowlaka do gondoli, okrycie na nóżki do spacerówki, uchwyt na picie, folia przeciwdeszczowa, moskitiera czy torba dla mamy. Niektóre modele mają je w ofercie standardowej już przy zakupie wózka, inne nie i wtedy należy je dokupić osobno.

1 comment

  1. Wózek musi być lekki i składać się w foremny kształt. Na początek dobrze zainwestować pieniądze w sprzęt multi aby być przygotowanym na różne okazje. Pozdrawiam :)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *