Jakie są najczęstsze problemy dotyczące laktacji?

Categories Dla mamy, Noworodek, ŻywieniePosted on
kobieta karmiąca piersią

Karmienie piersią nie zawsze przychodzi młodym mamom łatwo i bez wysiłku. Ból, dyskomfort i poranione brodawki to niestety częste dolegliwości, z którymi mierzą się kobiety na początku przygody z karmieniem. Jeśli interesują Cię najczęstsze problemy dotyczące laktacji, czytaj dalej!

Błędna technika karmienia dziecka

Jednym z najczęstszych problemów dotyczących laktacji jest błędna technika karmienia malucha. Dobrze jest więc wiedzieć, jak prawidłowo przystawiać do piersi dziecko, by uniknąć nieprzyjemnych skutków złej pozycji i sposobu przystawiania do piersi. Najprostszym sposobem na upewnienie się, że dziecko jest ułożone w prawidłowej pozycji jest sprawdzenie czy ucho i biodro bobasa ułożone są w jednej linii, a także czy czubek nosa wraz z brodą dotykają piersi. Ważny jest również rytm ssania, który powinien być miarowy i regularny, a połknięcia słyszalne.

Mało pokarmu problemem podczas laktacji

Kolejnym problemem, który często występuje podczas laktacji, jest wrażenie, że w piersiach jest zbyt mało mleka, do nakarmienia dziecka. Taka sytuacja nazywa się pozornym niedoborem pokarmu i występuje bardzo często. Będąc w takiej sytuacji, należy dobrze obserwować malucha. Jeśli dziecko przybiera na wadze, nie ma powodów do zmartwień. Faktyczny brak pokarmu występuje bardzo rzadko i dotyka małego odsetka kobiet.

Bolące i poranione brodawki podczas laktacji

Omawiając temat problemów związanych z laktacją, nie można nie wspomnieć o bolących, a często nawet i poranionych brodawkach, z którymi zmaga się wiele kobiet. Najczęściej ta nieprzyjemna dolegliwość jest następstwem nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi, dlatego tak ważne jest, żeby nauczyć się karmienia, a w razie problemów czy wątpliwości zgłosić się do swojej położnej lub doradczyni laktacyjnej. Ból brodawek wynikać może również z naturalnego przystosowywania się piersi do karmienia. Jeśli sutki nie są poranione,a ból mija wraz z wypływem pokarmu, nie ma powodów do obaw. Jest to etap przejściowy, który niedługo minie.

Wystąpienie kryzysu laktacyjnego

Częstą przypadłością w czasie karmienia piersią jest tzw. kryzys laktacyjny, Jest to sytuacja, w której maluch sprawia wrażenie nieustannie głodnego. Najczęściej występuje ona pomiędzy 3 a 6 tygodniem życia malucha i w okolicach 3, 6 i 9 miesiąca. Na kryzys laktacyjny wpływa wiele czynników, a główne z nich to zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety i wzrost apetytu dziecka, które przechodzi skok rozwojowy i może domagać się piersi co chwila. Warto pamiętać, że jest to etap, który minie, a dopóki dziecko odpowiednio przybiera na wadze i nie okazuje żadnych innych niepokojących objawów, nie ma się czym martwić. Ponadto stres także może hamować laktację, dlatego ważne jest, by mamy dbały o swój spokój.

Zapalenie piersi przy laktacji

W sytuacji, kiedy piersi nie będą właściwie opróżniane, lub gdy pokarm zostanie w nich przetrzymany zbyt długo, może dojść do zastoju pokarmu lub zapalenia gruczołu piersiowego. Piersi stają się wówczas twarde, nabrzmiałe, a mleko nie chce z nich wypływać. Niestety jest to związane z dyskomfortem i ogromnym bólem. Najlepszym ratunkiem w takiej sytuacji jest częste przystawianie malucha do piersi, stosowanie ciepłych okładów ułatwiających wypłynięcie pokarmu, a po karmieniu schładzanie ich żelowymi kompresami, lub liści kapusty, dzięki czemu mama może odczuć ulgę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *