Laktacja a metoda 7-5-3 — na czym polega?

Categories Dla mamy, NoworodekPosted on
niemowle jędzące mleko

Niektóre mamy martwią się, że nie produkują tyle mleka, ile potrzebuje ich maluszek. Szczególnie kobiety po cesarskim cięciu mogą przez pierwsze dni po porodzie nie mieć pokarmu. Jak poradzić sobie z niedoborem mleka po porodzie? Pomocna przy pobudzaniu laktacji może być metoda 7-5-3. Sprawdź, na czym ona polega i jakie daje efekty.

Na czym polega odciąganie pokarmu metodą 7-5-3?

Metoda 7-5-3 to schemat odciągania pokarmu opracowany przez Chele Marmet z Instytutu Laktacji w Kalifornii. Opiera się on na systematycznym odciąganiu mleka po każdym karmieniu maluszka. Najpierw odciąga się pokarm z jednej piersi przez 7 minut, a następnie z drugiej przez tyle samo czasu. Później powtarza się tę czynność przez 5 minut na każdą pierś, a na koniec odciąga się pokarm przez 3 minuty z jednej i drugiej piersi. Cały cykl trwa 30 minut.

Istnieje również skrócona wersja odciągania pokarmu, która trwa kolejno 5-3-2 minuty. W tym przypadku cała sekwencja zajmuje 20 minut. Warto powtarzać tę czynność przynajmniej 8 razy w ciągu doby, w tym raz w nocy. Nie należy martwić się, kiedy mleko nie popłynie od razu, ponieważ celem stosowania tej metody jest właśnie pobudzenie laktacji. Mleko można odciągać przy pomocy laktatora lub ręcznie.

Kiedy stosuje się metodę 7-5-3 podczas laktacji?

Metodę 7-5-3 stosują kobiety, którym zależy na odciągnięciu jak największej ilości pokarmu w maksymalnie jak najkrótszym czasie. Warto z niej korzystać zwłaszcza po cesarce, aby przyspieszyć produkcję mleka. Skuteczność tej metody zapewnia regularne stymulowanie gruczołów laktatorem przez co najmniej 7 dni. Nie ma większego znaczenia, z której piersi kobieta odciąga mleko w pierwszej kolejności, jednak bardzo istotną kwestią jest ich opróżnianie po karmieniu, a nie przed nim. Można także pobudzać laktację poprzez odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie przy użyciu podwójnego laktatora. Wtedy cały cykl zajmuje 15 minut.

Jakie efekty daje metoda 7-5-3?

Stosując schemat 7-5-3 warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zapewne na początku pokarmu będzie niewiele. Jednak systematyczne stosowanie tej metody odciągania mleka, stopniowo wpływa na zwiększenie jego ilości. Po około 7-10 dniach korzystania ze schematu Chele Marmet karmiąca mama powinna odciągać już minimum 500 ml pokarmu w ciągu doby, natomiast optymalna ilości uzyskiwanego pokarmu po opróżnieniu piersi powinna wynosić 750 ml. Wtedy można zmniejszyć częstotliwość odciągania mleka do 5 razy na dobę. Metodę 7-5-3 warto stosować do 12. tygodnia po porodzie, czyli do czasu, kiedy ustabilizuje się laktacja. Wtedy poziom prolaktyny w organizmie kobiety stopniowo spada, a produkcja pokarmu dostosowuje się do ilości mleka pobieranego z piersi przez dziecko.

Metoda 7-5-3 może być skutecznym sposobem na pobudzenie laktacji po ciąży. Co myślisz na temat stosowania tego schemat odciągania pokarmu? Czy korzystałaś już kiedyś z tej metody na rozkręcenie laktacji? Podziel się swoim doświadczeniami w komentarzu pod tym artykułem.

2 comments

  1. Ja korzystałam z tej metody i całkiem nieźle się sprawdzała, po pewnym czasie dziecko samo się upominało w tych porach o to, by je nakarmić 🙂

  2. Właśnie wszędzie słyszałam, że metoda 7-5-3 to całkiem dobry sposób na pobudzenie laktacji. Muszę to sprawdzić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *