Co to jest laktacja i co warto o niej wiedzieć?

Categories Dla mamy, NoworodekPosted on
dziecko karmione piersią

Zastanawiasz się, co to jest laktacja u kobiety i w jaki sposób przebiega? Musisz wiedzieć, że proces produkcji mleka zaczyna się już podczas ciąży i stanowi przygotowanie do karmienia maluszka po jego narodzinach. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat laktacji.

Co to jest laktacja?

Laktacja jest naturalnym procesem odbywającym się w ciele kobiety, który polega na produkcji i wydzielaniu pokarmu przez gruczoły piersiowe. Rozpoczyna się ona już na początku ciąży, gdy piersi stają się bardziej tkliwe i bolesne. Rozwój przewodów mlekowych i namnażanie się pęcherzyków odbywa się pod wpływem działania progesteronu i estrogenu. Już w 16. tygodniu ciąży w piersiach zaczyna gromadzić się mleko. Za laktację po porodzie odpowiadają prolaktyna i oksytocyna, które wydzielają się podczas ssania piersi przez dziecko, dostosowując ilość produkowanego pokarmu do jego potrzeb.

Jaki skład i wartości odżywcze posiada pokarm kobiety?

Mleko kobiece jest indywidualnie dopasowane do zapotrzebowania malucha, tak aby dostarczyć mu najpotrzebniejsze składniki do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Główny składniki matczynego pokarmu stanowi woda, oprócz tego w mleku znajdują się laktoza, tłuszcze, białka, węglowodany, oligosacharydy, witaminy, sole mineralne i przeciwciała. W trakcie laktacji skład oraz ilość kobiecego pokarmu zmienia się wraz z rozwojem dziecka. Warto także wspomnieć, że mleko produkowane podczas nocnego karmienia zawiera więcej tłuszczu, więc jest bardziej kaloryczne niż pokarm dzienny.

Jak długo trwa laktacja?

Nie ma ściśle określonego czasu, kiedy mleko matczyne zanika, ponieważ jeśli maluch regularnie pije pokarm z obu piersi, jest on uzupełniany na bieżąco. Zaleca się karmienie niemowlaka wyłącznie mlekiem matki przynajmniej do 6. miesiąca życia. Oczywiście okres karmienia piersią można przedłużyć o kolejne miesiące, jednak dziecko około 2. roku życia powinno się stopniowo odstawiać od mleka matki na rzecz zbilansowanej diety. Laktacja u kobiety wycisza się zwykle po kilku tygodniach od zaprzestania karmienia piersią.

Co to jest kryzys laktacyjny?

Kryzys laktacyjny pojawia się, gdy kobieta nie wytwarza wystarczającej ilości mleka, aby zaspokoić głód niemowlaka. Często jest on spowodowany stresem, nieprawidłowym trzymaniem brodawki w buzi przez malucha, a także nieregularnym karmieniem. Kryzys laktacyjny zwykle stanowi przejściową trudność, której łatwo zaradzić. Jak pobudzić laktację? Przede wszystkim należy zachować spokój i pozytywne nastawienie, ponieważ rozdrażnienie nie pomaga podczas produkcji mleka. Warto zadbać o systematyczne przystawianie dziecka do obu piersi, a zwłaszcza karmienie malucha na jego żądanie. Należy pamiętać również o nocnym karmieniu piersią, ponieważ wtedy wydziela się więcej prolaktyny odpowiadającej za produkcję pokarmu.

Laktacja jest naturalnym procesem produkcji mleka, który rozpoczyna się już w okresie ciąży. Warto pamiętać regularnym przystawianiu dziecka do piersi, ponieważ to naturalny sposób zapobiegania i radzenia sobie z kryzysem laktacyjnym. Co jeszcze należy wiedzieć na temat laktacji? Przedstaw swoje spostrzeżenia w komentarzu pod artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *