Jak urządzić kuchnię bezpieczną dla dziecka?

Categories Dom, Maluch, ZdrowiePosted on
Dziewczyna gotująca z mamą w kuchni

Bezpieczeństwo dzieci to jedna z tych rzeczy, na którą rodzice zwracają szczególną uwagę. W trakcie aranżacji mieszkania trzeba zwrócić na to uwagę, wiedząc jednocześnie, że maluchy lubią być ciekawskie i zaglądać i sięgać tam, gdzie nie powinny. Szczególnym miejscem mogącym stanowić zagrożenie dla malucha jest kuchnia. Z tego też względu dobrze jest wiedzieć, jak zapewnić im bezpieczeństwo właśnie w tym pomieszczeniu.

Jak zabezpieczyć kuchnie przed dzieckiem?

Każdy z nas wie, że dzieci są bardzo ciekawskie, lubią wszystkiego próbować, wszędzie wchodzić, sprawdzać, dotykać, wyciągać. W ten sposób się uczą i zdobywają nową wiedzę o otaczającym je świecie, ale może to także stanowić dla nich zagrożenie, szczególnie w kuchni, gdzie znajduje się wiele potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów i sprzętów. Rodzice powinni zdawać sobie z tego sprawę i zadbać o to, by kuchnia była miejscem bezpiecznym dla ciekawskiego malucha, którego trudno jest upilnować. Obecnie jest to o tyle łatwiejsze, że mamy do dyspozycji nowoczesne rozwiązania i zabezpieczenia, które warto jest zastosować.

warto zerknąć:  Podwójne łóżko, czyli wygoda kosztem powierzchni

Jaki sprzęt AGD bezpieczny dla dziecka?

Sprzęt AGD w kuchni to podstawa i jednocześnie jedno z najczęstszych źródeł zagrożenia dla dzieci. Rozgrzany piekarnik, włączone palniki gazowe, mikrofalówka czy inne mniejsze i większe sprzęty. Jak je zabezpieczyć? Możliwości mamy kilka. W przypadku piekarników najlepiej wybrać taki z systemem zimnych drzwi, które może zapobiec poparzeniom, gdy dziecko ich dotknie. Warto też zwrócić uwagę na to, taki piekarnik miał blokadę zabezpieczającą przeciw przypadkowemu otwarciu drzwi w czasie gdy jest on włączony.

Ponieważ dzieci lubią wszelkiego rodzaju pokrętła i guziki, można zdecydować się na pokrętła chowane we froncie. Co w przypadku płyt kuchenek? Najlepszym rozwiązaniem byłyby płyty indukcyjne, dzięki czemu blat się nie nagrzewa, a dziecko się nie oparzy. Jeżeli jednak chcemy kuchenkę gazową, pokrętła powinny być zabezpieczone, a wiele z nich posiada system odcinający gaz, gdy zgaśnie płomień. Wiele urządzeń AGD ma specjalne zabezpieczenia przeciw przypadkowym włączeniem.

Jak zabezpieczyć szafki kuchenne?

Kuchnia to także liczne szuflady i szafki, w których przechowujemy jedzenie, kubki, talerze, sztućce czy środki czystości, które mogą stanowić realne zagrożenie dla dziecka, nie mówiąc już zwykłym przytrzaśnięciu palców. Wszystkie szafki i szuflady, do których mogłoby sięgnąć dziecko powinny być zabezpieczone specjalną blokadą, która nie pozwoli na ich otworzenie i dotyczy to zarówno szafek kuchennych, jaki drzwiczek piekarnika czy lodówki. Jedyny ich minus to fakt, że dziecko po pewnym czasie uczy się je otwierać.

warto zerknąć:  Jak pomóc dziecku w czasie ząbkowania? Domowe, skuteczne sposoby na bolesne ząbkowanie

Wszelkie potencjalnie niebezpieczne rzeczy powinny być przechowywane poza zasięgiem rąk i wzroku dziecka, co dotyczy także koszy na śmieci, które często znajdują się w centrum zainteresowania maluchów. Kosze powinny być ukryte, a także zabezpieczone pokrywą, co nie tylko ograniczy brzydkie zapachy, ale i uniemożliwi wyciąganie z nich śmieci czy wrzucanie do nich rzeczy nie będących śmieciami.

Bezpieczeństwo dziecka to właściwe przechowywanie

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko lubi wszędzie zaglądać i wszystkiego próbować. Stąd też tak istotne jest, by wszelkie rzeczy w kuchni były odpowiednio przechowywane i zabezpieczane. Dziecko nie powinno mieć dostępu do przypraw, alkoholi, słoików z płynami jak również detergentów. Można je schować wysoko lub odpowiednio zabezpieczyć szafki i szuflady, by maluch się do nich nie dostał. Można także kupić nakładki na noże i inne ostre przedmioty, dzięki czemu, nawet w przypadku, gdy dziecko jakimś sposobem dobierze się do noży, nie zrobi sobie i innym krzywdy.

Bezpieczna kuchnia dla dziecka – zakup specjalnych mebli i sprzętów?

Byłoby to pewnie najlepsze możliwe rozwiązanie, o którym trzeba byłoby pomyśleć jeszcze na etapie urządzania wnętrza kuchni. Nie jest to jednak koniecznością, a w sklepach można znaleźć całe mnóstwo akcesoriów służących do zabezpieczenia mebli i sprzętów kuchennych, które mogą nam w tym pomóc. Nawet w przypadku, gdy meble nie posiadają zaokrąglonych rogów, wystarczy po prostu kupić specjalne nakładki, które w zupełności wystarczą. Najważniejsze jest jednak to, by zdawać sobie sprawę z czekających na dziecko zagrożeń i w miarę możliwości zminimalizować je, aby aby maluch mógł czuć się swobodnie, a my nie musieli się martwić o jego zdrowie i życie.

warto zerknąć:  Jakie meble do pokoju ucznia? Jak urządzić pokój do nauki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *