Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka? Kilka przydatnych trików!

Categories Dla mamy, Dom, WychowaniePosted on
Klocki na podłodze

Zestawienie obok siebie takich słów jak „porządek” i „dziecko” wydaje się dla wielu z nas dosyć absurdalne. Dzieci są mistrzami w tworzeniu bałaganu i już po 5 minutach od wysprzątaniu, pokój wygląda tak, jakby nikt w nim nie robił porządku od tygodnia. Czy jest jakiś sposób na to, by utrzymać stan porządku na dłużej?

Czy da się utrzymać porządek w pokoju dziecka?

Dla wielu doświadczonych rodziców wydaje się to zadaniem niewykonalnym, a wieczny bałagan w pokoju dzieci to praktycznie widok codzienny, z którym ciężko się uporać. Bywa to o tyle irytujące, że zazwyczaj jak się posprząta i pokój wygląda perfekcyjnie to nie mija kilka minut, a znów wszystko jest wywalone, od zabawek aż po ubrania, które są wszędzie. Wszystko jest jednak kwestią odpowiedniej organizacji, a także pilnej nauki dzieci, aby wpoić im odpowiednie przyzwyczajenie i nawyki związane ze sprzątaniem. Co może w tym pomóc?

Praktyczne urządzenie pokoju dziecka a porządek

Przy zachowaniu porządku z pewnością bardzo pomoże odpowiednie praktyczne urządzenie pokoju malucha. Na pewno trzeba zadbać nie tylko o to, by było łóżko, szafa czy jakaś komoda, ale i miejsce do przechowywania i gromadzenia zabawek i innych rzeczy. Najlepiej gdyby dawało możliwość segregowania rzeczy pod względem tematyki (gry osobno, figurki osobno, klocki osobno itd.). Otwarte szafki czy pojemniki do segregacji na pewno bardzo ułatwią sprawę, zarówno pod względem wyszukiwania konkretnych zabawek, jak i szybkiego sprzątania. Wszelkie pudła i kosza, to takie must have każdego dziecięcego pokoju, ale nie tylko. Odpowiednie zaplanowanie przestrzeni to podstawa.

Porządek w pokoju dziecka przez pozbycie się rzeczy zbędnych

Nie jest niczym nowym, że zarówno dzieci, jak i dorośli mają specyficzną skłonność do chomikowania. Wszystkie rzeczy zbędne i niepotrzebne zatrzymujemy, bo zwyczajnie szkoda jest nam ich wyrzucać, choć przecież nikomu się na nic nie przydadzą. Po co nam za małe ubranka, choć są w całkiem dobrym stanie? A zepsute zabawki, które walają się po wszystkich kontach i gromadzą w coraz większych ilościach? Nie! Nie powinno się tego trzymać, można wyrzucić, oddać, sprzedać, zrobić cokolwiek, byleby się pozbyć ich i z pokoju dziecka i z mieszkania. Lata mijają, dzieci są coraz starsze, a rzeczy w ich pokoju tylko przybywa, co rodzi coraz większe problemy z utrzymaniem porządku. Lepiej tego uniknąć.

Jakie akcesoria do utrzymania porządku w pokoju dziecka?

Zostało już wspomniane, że wszelkiego rodzaju kosze, skrzynki czy komody są dobrym rozwiązaniem, szczególnie jak jeszcze posegregujemy je nadając im konkretne przeznaczenie (np. ta skrzynka jest na klocki, a ta półka na gry, w tym koszu są piłki, a na tej szafce figurki). Możliwości jest naprawdę wiele. Można też skorzystać z takiego rozwiązania jak zawiązywany worek, do którego wrzuca się zabawki, co jest prostą czynnością nawet dla bardzo małego dziecka. Dostępne są szuflady i pojemniki na kółkach, czy niskie otwarte regały z szerokimi półkami, w których można przechowywać kosze z zabawkami.

Ciekawą opcją są także tablice z wieszakami i haczykami, dzięki czemu dzieci będą mogły samodzielnie odwieszać swoje ubrania, to samo dotyczy szafek, który powinny być stosunkowo niskie, aby maluch do nich sięgnął. Można też zaadaptować ściany w pokoju malucha, wieszając na nich haczyki, aby maluch mógł na nich powiesić np. breloczki czy inne przedmioty.

Porządek a wychowanie dziecka

Z pewnością ważną rolę w przypadku zachowania porządku w pokoju dziecka będzie miało to, czego je nauczymy. Wiadome jest, że dzieci zazwyczaj nie są zbyt skore do sprzątania, jeżeli jednak systematycznie będziemy o to dbali i wpajali im szacunek do swoich rzeczy i tego, w jaki sposób są traktowane, powinno to dać wymierne korzyści w przyszłości. Trzeba wyznaczyć konkretne zasady, jeżeli chodzi o sprzątanie i zdecydowanie się ich trzymać. Dziecko musi nauczyć się sprzątać po sobie i choć czasem będzie nas korcić, by zrobić to za nie, trzeba się powstrzymać. Maluchowi można w sprzątaniu pomóc, ale zdecydowanie nie należy go z tej czynności wyręczać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *