Jednym z najważniejszych etapów rozwoju dziecka jest szkoła, która towarzyszy mu przez co najmniej 12 lat jego życia. Dlatego też tak istotne jest, by pokój ucznia był odpowiednio dostosowany do potrzeb dziecka i dawał mu możliwość nauki i odrabiania zadań domowych w dobrych warunkach. O czym warto pamiętać urządzając pokój dla ucznia?
- Jakie meble niezbędne w pokoju ucznia?
- Jak wybrać biurko dla ucznia?
- Jakie krzesło do biurka?
- Szafy, komody i regały niezbędne dla ucznia
- Jakie oświetlenie do pokoju ucznia?
Jakie meble niezbędne w pokoju ucznia?
Przejście od przedszkola do szkoły to bardzo ważny etap w życiu dziecka, który wiąże się również ze znaniami w jego pokoju. Do tej pory był on królestwem zabawy, teraz jednak przestrzeń ta musi ustąpić miejsca dla nauki. Potrzebne do tego będą odpowiednie meble, które zapewnią właściwe ku temu warunki. Obok takich podstawowych rzeczy ja biurko i krzesło, trzeba pomyśleć jeszcze o szafkach i półkach na książki i zeszyty, a także dobrym oświetleniu, dzięki któremu nasza pociecha będzie mogła czytać książki, uczyć się i odrabiać prace domowe. Dobrze jest wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze poszczególnych mebli.
Jak wybrać biurko dla ucznia?
Biurko to najważniejszy element wśród mebli dla ucznia. To na nim dziecko będzie odrabiać zadania, pisać referaty, uczyć się. Odpowiedni zakup biurka nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać, w początkowych latach nauki dziecka, kiedy jeszcze rośnie i się rozwija. Można kupić biurko specjalnie dostosowane do wzrostu kilkulatka, tylko za kilka będzie konieczna jego wymiana. Można też pomyśleć o biurku z regulowaną wysokością blatu, co pozwoli na zachowanie mebla przez wiele lat, ponieważ będzie on rósł razem z dzieckiem. Wielkość biurka też ma tutaj spore znaczenie, w końcu dziecko musi mieć wystarczająco dużo przestrzeni do nauki i położenia niezbędnych do tego zeszytów, książek czy innych artykułów szkolnych. Przyjęło się, że szerokość blatu powinna wynosić co najmniej 120 cm, a jego głębokość miała minimum 60 cm.
Istotne jest również, by biurko zostało umiejscowione w jasnym nasłonecznionym miejscu, co pozwoli na maksymalne wykorzystanie naturalnego oświetlenia. Jeżeli jednak stawiamy je przy oknie, nie powinno się zapomnieć o zamontowaniu rolet.
Jakie krzesło do biurka?
Drugim istotnym wyborem, przed którym stoją rodzice, to zakup krzesła do biurka. Bardzo ważne jest to, by było ono jak najbardziej ergonomiczne, to jest pozwalało na zachowanie prawidłowej postawy dziecka. Ważne jest, aby krzesło miało kółka, a także regulowaną wysokość siedziska oraz oparcia. To pozwoli na dostosowanie krzesła do wzrostu dziecka i może mu służyć wiele lat. Właściwie dobrane krzesło pozwoli mu na wygodne siedzenie przy biurku, bez obciążenia kręgosłupa i przyjmowania nienaturalnych pozycji niekorzystnych dla jego zdrowia.
Szafy, komody i regały niezbędne dla ucznia
Oprócz standardowego biurka i krzesła bardzo przydatne będą także szafy, regały i komody. Dlaczego? Szkoła wymaga książek, zeszytów oraz wielu innych akcesoriów pomocniczych, które trzeba gdzieś przechowywać. Część z nich można dać do biurka, jeżeli posiada one szafkę, jeżeli nie, na pewno przydadzą się specjalnie przeznaczone do tego miejsca. Dzięki temu dziecko będzie miało wszystko odpowiednio pookładane i z łatwym dostępem w razie potrzeby. Dobra organizacja przestrzeni do nauki to podstawa. Warto przy tym wyraźnie oddziałać część zabawową od części naukowej. Tam gdzie przechowujemy rzeczy ze szkoły, nie powinno być zabawek i odwrotnie.
Jakie oświetlenie do pokoju ucznia?
Oświetlenie to ważna część każdego pomieszczenia, a w przypadku ucznia ma duży wpływ na warunki nauki. Naturalne oświetlenie jest bardzo ważne, ale gdy przychodzi do odrabiania zadań wieczorem, dobra lampka biurkowa jest na wagę złota. Warto przy tym pamiętać, aby umieścić ją po odwrotnej stronie niż ręka, którą pisze dziecko (przy dzieciach praworęcznych powinna znajdować się po lewej stronie i odwrotnie). Dobrze, aby taka lampka miała możliwość regulacji, to jest możliwość ustawienia klosza czy ramienia według własnych potrzeb. Może to być zarówno zwykła lampka stojąca, jak i taka z zaciskiem do przyczepienia na krawędzi blatu. Jeżeli dziecko ma zwyczaj czytania w łóżku, warto też zainwestować w lampę właśnie w tym miejscu. Nie można oczywiście zapomnieć o źródle światła głównego, najlepiej w postaci lampy wiszącej.