Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Categories DomPosted on
Pokój dla dziecka

Dla wielu rodziców posiadanie więcej niż jednego dziecka jest rzeczą fantastyczną, jednak należy pamiętać, że wiąże się to także z wieloma różnymi problemami i wyzwaniami. Jeżeli mamy co najmniej dwójkę dzieci, które w dodatku zamieszkują ten sam pokój, pojawia się pytanie – w jaki sposób go urządzić, by był wygodny dla każdego z dzieci? O czym warto pamiętać aranżując pokój dla rodzeństwa?

Urządzanie pokoju dla rodzeństwa – o czym pamiętać?

Posiadanie dwójki i większej ilości dzieci może być radością i przekleństwem zarazem, szczególnie gdy dzieci dzielą tę samą przestrzeń. Jeżeli są mniej więcej w tym samym wieku, problem nie jest duży, ponieważ mają zazwyczaj podobne potrzeby, które w prosty sposób można zaspokoić. Jedynie o czym należy wówczas pamiętać, to o dobrej organizacji przestrzeni pokoju, by można było tam zmieścić łóżka, biurko, szafki czy komody. Styl czy wygląd będą tutaj indywidualnym wyborem. Jeżeli mamy dwóch chłopców czy dwie dziewczynki – nie problemy, jeżeli zaś są to brat i siostra, zazwyczaj trzeba iść na kompromis. Problem też pojawia się, gdy dzieci dzieli większa różnica wieku.

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa w różnym wieku?

Różnica jednego czy dwóch lat nie jest duża, choć też wymaga gimnastykowania, gdy jedno z dzieci zaczyna szkołę i trzeba przygotować mu miejsce do nauki. Potrzebna jest tutaj dobra organizacja przestrzeni, by móc wydzielić strefy w pokoju dzieci. Na pewno będzie potrzebne miejsce do spania (czyli łóżka dla dzieci), miejsce do nauki dla starszego rodzeństwa oraz przestrzeń do zabawy dla młodszego (albo i obojga).

Jeżeli pokój jest duży i mamy taką możliwość, można pomyśleć o postawieniu ścianki działowej, ale jest to ryzykowne podejście i rzadko kto się na nie decyduje. Trzeba jednak pójść na kompromis, by zadowolić każde z dzieci i dać im szanse na wygodne dzielenie pokoju, niezależnie od tego czy będą się bawić, czy uczyć. Z wiekiem potrzeby się zmienią i przynajmniej w teorii, powinno być łatwiej.

Jak urządzić pokój dla brata i siostry?

To kolejny problem, który może spędzać sen z powiek rodziców. O ile dwóch chłopców czy dwie dziewczynki to mniejszy problem, ponieważ można urządzić typowo „chłopięcy” lub „dziewczęcy” pokój, o tyle w przypadku rodzeństwa różniącego się płcią, pojawia się wyraźny problem. Dzieci zazwyczaj mają swoje własne oczekiwania, których będą bronić. Dziewczynki mogą chcieć różowe ściany, na co chłopcy za nic nie będą chcieli się zgodzić. To samo dotyczyć się będzie mebli oraz licznych dodatków, które mogą mieć wyraźne cechy charakterystyczne dziewczęce lub chłopięce. Jak to pogodzić?

Przede wszystkim najważniejszy będzie znany nam doskonale kompromis. Można postawić na pokój urządzony neutralnie, z prostymi meblami i kolorami, które będą pasować obojgu. Ale można też postawić na rozróżnienie i podział pokoju, gdzie strona zajmowana przez chłopca będzie nosiła znamiona jego zainteresowań, z gadżetami i kolorami, które preferuje oraz strona dla dziewczynki, z jej własnym charakterystycznym stylu. W tym przypadku też można wykonać to w taki sposób, by razem tworzyło jednolitą całość.

Jakie meble do pokoju rodzeństwa?

Ten temat też jest bardzo ważny, szczególnie gdy mamy do dyspozycji niezbyt dużą przestrzeń, którą musi dzielić co najmniej dwoje dzieci. Najważniejsze jest to, by przy wyborze mebli do pokoju dziecięcego kierować się przede wszystkim praktycznością. Istotne jest również, by były one wielofunkcyjne, dzięki czemu mogą zaoszczędzić miejsce, a także stworzyć możliwości, których normalnie nie byłyby dostępne.

Prostym przykładem są łóżka piętrowe. Dzięki nim oszczędzi się miejsca, bo nie będzie potrzeby kupowania dwóch łóżek. Dodatkowo mogą one posiadać wiele dodatkowych funkcji, mieć szafki i półki do wykorzystania jako schowki. Można też pomyśleć o osobnych półeczkach i regalikach, a także dwóch biurkach, żeby dzieci mogły zachować odrębność niezależnie od tego, czym się będę zajmować. Oczywiście na wszystko musi być miejsce, dlatego też przed zakupem mebli trzeba wszystko odpowiednio rozplanować, by wiedzieć, jakie mamy możliwości i które opcje będą najlepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *