Jak pomóc dziecku w czasie ząbkowania? Domowe, skuteczne sposoby na bolesne ząbkowanie

Categories Maluch, ZdrowiePosted on

Ząbkowanie jest trudnym czasem zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Wiąże się z silnym uczuciem swędzenia, a także z bólem, z którym dziecko nie potrafi sobie poradzić. Jak wspomóc je w tym czasie? Jakie są dobre sposoby na bolesne ząbkowanie?

Kiedy dzieci zaczynają ząbkować?

Nie ma tutaj bezwzględnej reguły, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna. Zazwyczaj jest tak, że zaczyna się to około 5-6 miesiąca życia, a wszystkie mleczaki wyrastają mniej więcej do wieku około 2,5 lat. Oczywiście nie jest to normą, u niektórych dzieci pierwsze zęby mogą pojawiać się wcześniej, bądź trochę później. Jeżeli jednak widzimy, że dziecko zaczyna wkładać rączki i różne przedmioty do buzi, do tego obficie się ślini, oznacza to, że swędzą go dziąsła i stara się jakoś sobie z tym poradzić. To także początek ząbkowania.

Gryzak dla ząbkującego dziecka

Gdy maluchy zaczynają ząbkować, wiąże się to ze sporą niewygodą, z którą jakoś muszą sobie poradzić. Najczęściej objawia się to poprzez wkładanie do buzi wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu rączek dziecka, niezależnie od tego, czy będą to jego paluszki, palce rodziców, ubrania, zabawki czy jakakolwiek inna rzecz. Można temu zaradzić i pomóc dziecku, przez podanie mu specjalnego gryzaka, przeznaczonego dla ząbkujących dzieci. Jest wypełniony specjalnym żelem, a przed podaniem należy go schłodzić w lodówce, dzięki czemu ukoi on ból maluszka.

Masaż dziąseł dla dziecka

Masaż dziąseł to kolejny sposób na poradzenie sobie z bolesnym ząbkowaniem, a rodzice mogą je wykonać w prosty sposób. Przed rozpoczęciem należy oczywiście dokładnie umyć dłonie, a następnie palcem wskazującym masować dziąsła maluszka. Można przy tej okazji, dla dodatkowego złagodzenia bólu użyć kawałka lodu owiniętego w czystą szmatkę, którą przesuwa się po dziąsłach, delikatnie masując.

Żele dla dzieci ząbkujących

W aptece można znaleźć również specjalne preparaty, które mają pomóc w okresie ząbkowania u dzieci. Mają one przede wszystkim działanie przeciwbólowe, choć niestety nie długotrwałe, więc jest to rozwiązanie na chwilę. Dodatkowo nie należy ich podawać zbyt często i należy stosować się do wyraźnych wskazań zawartych w ulotce. Mimo wszystko mogą być pomocne przy usypianiu dziecka, by mogło ono zasnąć bez bólu.

Jakie jedzenie i picie dla ząbkującego dziecka?

Jeżeli dziecko zaczyna ząbkować, zazwyczaj jest to jeszcze czas, gdy nie spożywa ono pokarmów stałych. W późniejszym okresie, gdy rzeczywiście je ono już to, co inni, warto wtedy pomyśleć o powrocie do gładkich papek. Nie ma wtedy potrzeby, by dziecko je gryzło bolącymi dziąsłami. Warto też pamiętać, że okres ząbkowania wiąże się z obfitym ślinieniem, przez co dziecko narażone jest na odwodnienie. Należy więc pilnować, by maluch dużo pił, najlepiej wody czy herbatek, które będą wcześniej schłodzone, przez co przyjmą formę kompresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *