Jak mieć czas dla siebie? Poradnik dla mam

Categories DomPosted on
Mama i dziecko nad wodą

Czy każda mama może znaleźć czas dla siebie? Może i powinna! Warto jednak zastanowić się, dlaczego tyle kobiet wciąż żyje tylko domem i swoimi dziećmi, po to, by później w samotności przeżywać frustrację spowodowaną swoim życiem. Podpowiadamy jak być mamą i nie zwariować, a przede wszystkim znaleźć czas tylko dla siebie.

Zmień otoczenie

Zastanawiasz się jak wyrwać się z domu i nie mieć z tego powodu wyrzutów sumienia? Jeśli już znajdziesz osobę, która zostanie z Twoim dzieckiem, kolejnym krokiem powinno być uwolnienie się od myśli, że Twoja pociecha właśnie Cię teraz potrzebuje. To Ty potrzebujesz czasu dla siebie, a dziecko z babcią czy ciocią na pewno doskonale się bawi. Tylko jeśli już zdołasz wyrwać się z domowego kieratu, dobrze wykorzystaj ten czas. Idź do kawiarni, pospaceruj po parku, odwiedź miejsca, które zawsze lubiłaś – to może być skwer nad rzeką czy szpaler drzew. Pamiętaj – tylko Ty i Twoje myśli.

Miej czas tylko dla siebie

Może masz ochotę trochę potańczyć? Czemu nie! Zapisz się na zajęcia z zumby czy innego tańca, który zawsze Cie intrygował. Wolny czas możesz także wykorzystać na pójście do kosmetyczki, fryzjera, na basen, do sauny czyli na robienie wszystkich tych rzeczy, które przyjdą Ci do głowy. Takie momenty są bardzo potrzebne, by pozytywnie naładować akumulatory.

Pielęgnuj dawne znajomości

Tak, owszem, jest ciężko znaleźć czas na cokolwiek, jednak pielęgnowanie dawnych znajomości to podstawa, by złapać życiodajny oddech. Spotkanie przy kawie z przyjaciółką kiedy możecie beztrosko porozmawiać jak za dawnych lat na pewno da Ci sporo radości i sprawi, że doskonale się odprężysz. I to nie jedyny plus podtrzymywania znajomości – może koleżanka zdradzi Ci kilka tajemnic jak to było u niej, kiedy sama była mamą i rzadko miewała czas dla siebie. Czasami takie porady są bardzo cenne.

Mów o swoich potrzebach i realizuj cele

Wiele mam popełnia błąd, gdyż nie informują one otoczenia o swoich potrzebach. Jeśli jasno dasz do zrozumienia, że jesteś zmęczona, wszyscy na pewno to zrozumieją. Może masz jakieś plany, które kiedyś chciałaś zrealizować? Tylko nie mów”nie teraz, kiedy dziecko będzie większe”. Właśnie teraz też jest odpowiedni moment na pójście na studia czy zapisanie się na dodatkowy kurs.

Szukaj złotego środka

Nie wiesz jak zareaguje Twój partner kiedy oświadczysz mu, że chciałabyś mieć czas dla siebie? Jeśli i jemu dasz prawo do wolnego – to może być „wychodne” jeden dzień w tygodniu – na pewno to zrozumie. Takie podejście to również doskonały sposób, by podzielić się domowymi obowiązkami. Partner zajmuje się dzieckiem, a Ty w tym czasie bierzesz aromatyczną kąpiel lub spotykasz się ze znajomymi, natomiast kiedy on idzie z kumplami na bilard, Ty opiekujesz się Waszą pociechą.

Idź do pacy i pogłębiaj wiedzę

Po urlopie macierzyńskim przemyśl powrót do pracy. Zarobek daje kobiecie sporo niezależności i sprawia, że nie czuje się ona zamknięta tylko w domu. Naturalnie, ten punkt możesz zrealizować kiedy masz możliwość zostawienia dziecka z babcią lub opiekunką. Dobrym pomysłem są tu także studia – właściwa organizacja czasu na pewno pomoże wszystko poukładać jak należy. A Ty nie tylko będziesz miała w sobie więcej zadowolenia zawodowego, ale będziesz też bardziej spełnioną mamą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *