Porządek w garderobie, szafie: pomysły, triki

Categories DomPosted on
Sukienki na wieszakach

Utrzymanie porządku w szafie lub garderobie wcale nie jest takie proste. Nawet kiedy masz postanowienie, że od dzisiejszego układania ubrań, będziesz już dbać o to, by na półkach panował porządek, po pierwszym praniu i składaniu odzieży okazuje się, że utrzymanie porządku jest nie lada wyzwaniem. Jak więc to zrobić? Jak zadbać o to, by w garderobie wszystko było w wyznaczonym pierwotnie miejscu?

Przegląd ubrań

Porządek w garderobie należy zacząć od przeglądu ubrań. Za każdym razem, kiedy przystępuje się do tej czynności, okazuje się, że są w szafie nadal ubrania, z którymi można już się pożegnać, bo są za małe, widać już na nich oznaki zniszczenia, nie są noszone od dłuższego czasu. Taka odzież tylko niepotrzebnie zajmuje miejsce na półkach. „Odchudzanie” garderoby warto robić regularnie, to tylko jedna z wielu wskazówek. Jak utrzymać porządek w szafie czytaj na mag.net.pl, podpowiedzi jest znacznie więcej.

Wykorzystanie przestrzeni w szafie/garderobie

Utrzymanie porządku w szafie lub w garderobie to w znacznej mierze kwestia dobrej logistyki. Nawet na niewielkiej przestrzeni można zadbać o ład, jeśli zostanie ona zorganizowana w odpowiedni sposób. W tym celu warto przemyśleć, jak zaplanować układ szafy lub garderoby. Przydatne w tym są organizery. Te dostępne są w formie wiszącej lub jako wkładki do szuflad czy plastikowe pojemniki. Nawet samemu można zaprojektować takie udogodnienia, wystarczy przygotować do przechowywania ubrań i akcesoriów zwykłe kartony, które tylko zajmują miejsce w domu. Można je nieco ozdobić i już nowoczesny organizer jest gotowy.

Ubrania sezonowe pod ręką

W utrzymaniu ładu w szafie i garderobie pomocne jest układanie często wybieranych ubrań na wierzchu. Chodzi o to, by co sezon (porę roku) zmieniać położenie odzieży. To oczywiste, że latem częściej będziemy sięgać po koszulki, a zimą po swetry. Łatwiej zachować porządek, jeśli potrzebne w pierwszej kolejności ubrania są od razu widoczne i nie trzeba ich szukać ukrytych na różnych półkach. To zazwyczaj kończy się przegrzebaniem całej szafy, a to już prosty krok do tego, by układanie odzieży zacząć od nowa.

System układania ubrań

Każdy musi wymyślić swój system układania ubrań, który będzie dla niego funkcjonalny. Niektórym pomaga składanie odzieży kolorami. Oznacza to, że niezależnie od rodzaju ubrania, czarne leżą na jednej półce, niebieskie na innej itp. To pomaga osobom, które planują swoją stylizację na podstawie łączenia ze sobą różnych kolorów. Przydaje się tu jednak świadomość tego, jakie ubrania ma się w szafie. Inny system to układanie odzieży ze względu na rodzaj, czyli koszulki na koszulki, swetry na swetry itp. Warto też trzymać się zasady, jakie ubrania mogą leżeć na półkach, a jakie wisieć na wieszakach. Jeśli szafa jest wystarczająco duża, sukienki i spodnie można powiesić. Jeżeli natomiast chodzi o bieliznę i inne akcesoria, np. krawaty czy paski, te dobrze przechowywać w szufladach. Pomocne w tym będą przegródki, które oddzielą od siebie te wszystkie rzeczy. Dzięki nim łatwiej będzie utrzymać porządek w szufladach.

3 comments

  1. Póki co mogę pomarzyć o porządku w szafie, moje dziecko ma fazę na wyrzucanie albo przekładanie wszystkiego… Mam nadzieję, że szybko jej minie, bo tak się nie da funkcjonować…

  2. Ja ze względu na brak miejsca, część rzeczy trzymam na strychu i sezonowo je wymieniam. Jednak przed każdym ułożeniem ubrań, odświeżam je parownicą iggi

    1. U mnie bardzo podobnie, też mam to małe cudo, dzięki któremu zawsze mam odświeżone i wyprasowane ubrania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *