Chrzest dziecka – co muszą wiedzieć, przygotować rodzice dziecka?

Categories Noworodek, RodzinaPosted on
Uroczystość w kościele

Chrzest dziecka to jeden z tych niezwykle pięknych dni, kiedy całą rodziną można zebrać się w kościele, a później także na rodzinnym posiłku w celu celebracji. Samo przygotowanie się do uroczystości nie jest jednak takie proste i rodzice muszą wiedzieć, co będzie potrzebne i jak krok po kroku załatwić wszystkie formalności.

Jak przygotować się do chrztu dziecka?

W przypadku chrztu dziecka, mamy do czynienia z uroczystością kościelną, w której trakcie mały człowiek zostaje oficjalnie dołączony do grona wiernych. To ważny krok dla każdego rodzica, zwłaszcza praktykującego katolika. Jak jednak wygląda to w przypadku innych wydarzeń kościelnych, trzeba się na ten dzień odpowiednio przygotować wcześniej. Nie wystarczy tylko pójść do kościoła na mszę – należy przedstawić odpowiednie dokumenty, wybrać chrzestnych, zaprosić gości, kupić odpowiedni strój dla dziecka oraz świecę, postarać się o pamiątkę dla niego oraz przygotować posiłek dla zaproszonych. Wbrew pozorom jest tego całkiem sporo.

warto zerknąć:  Dlaczego mamusia pije, przeklina? Jak odpowiedzieć dziecku?

Jakie dokumenty są potrzebne do chrztu?

Planując chrzest dziecka, w pierwszej kolejności należy udać się do kancelarii parafialnej, gdzie konieczne będzie spełnienie kilku podstawowych formalności. Dokumenty potrzebne do chrztu wylicza poradnik w serwisie www.cafe-mama.pl, warto wiedzieć jednak, że oprócz aktu urodzenia konieczne będą także papiery dotyczące was, jako rodziców. Wymienia się tutaj przede wszystkim akt ślubu i zaświadczenie z parafii, jeżeli oboje należycie do tej samej parafii, nie powinno być problemu, jeżeli jest inaczej, należy udać się najpierw tam, by takie dokumenty odebrać. Co istotne, do kancelarii parafialnej powinno się udać co najmniej miesiąc przed planowaną uroczystością, choć niektóre parafie mają z góry ustalone terminy na cały rok.

Jak wybrać rodziców chrzestnych?

Właściwie punkt ten powinien być zrealizowany jeszcze przed pójściem do kancelarii parafialnej, głównie z tego względu, że często księża wymagają także zaświadczeń od przyszłych chrzestnych. Co ważne, gdy zastanawiamy się nad osobą do tej roli, należy wybrać przede wszystkim katolika. Kościół nie dopuszcza do tego osób innych wyznań, tak samo, jak i tych, którzy nie przystąpili do sakramentu bierzmowania. Jeżeli przyszła chrzestna lub chrzestny żyją w niesakramentalnym związku, także może być to przeszkodą.

warto zerknąć:  Jaki wózek dla dziecka warto wybrać? Przegląd przydatnych informacji o wózkach dziecięcych

Po co szatka i świeca na chrzest?

Przygotowania do chrztu obejmują także kwestie związane z wizerunkiem dziecka. Chodzi tutaj przede wszystkim o wyborze szatki, która powinna być w kolorze białym, co dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Najczęściej są one kwadratowe, ale można też spotkać serca i inne niestandardowe kształty. Biel oznacza niewinność i czystość. Szatka nakładana jest tuż po chrzcinach, jako symbol rozpoczęcia życia w wierze katolickiej. Nakłada ją matka chrzestna zaraz po ceremonii. Ważna jest także świeca, która także ma kolor biały, ozdobność jej z kolei nie ma żadnego znaczenia. Pali się ona w trakcie całej ceremonii chrztu. Co ważne – szatkę kupuje matka chrzestna, z kolie świecę, ojciec chrzestny.

Poczęstunek dla gości po chrzcie – czy konieczny?

Na chrzest dziecka zazwyczaj zaprasza się niezbyt dużą grupę osób, obejmujących najbliższą rodzinę oraz przyjaciół rodziców. Należy zrobić to z wyprzedzeniem – obecnie w tym celu wykorzystuje się specjalne zaproszenia, jak w przypadku choćby ślubów. Można je zamówić albo zrobić samodzielnie, nie ma to większego znaczenia. Po ceremonii w kościele najczęściej zaprasza się gości na skromny poczęstunek, by w gronie najbliższych wspólnie świętować. Jeżeli nie ma ich wielu, wystarczy przygotować rodzinny obiad w domu, zazwyczaj jednak wynajmuje się specjalne sale z cateringiem, zwłaszcza gdy gości jest wielu. Bywa i tak, że po mszy w kościele, wszyscy się rozchodzą, organizacja spotkania nie jest tu obowiązkowa.

warto zerknąć:  Jak myć szyby bez smug?

Należy pamiętać także o znalezieniu prezentu dla dziecka, będącego pamiątką z tej pięknej uroczystości. Zazwyczaj wybiera się tu łańcuszek, bransoletkę lub piękny obrazek. Jeżeli chodzi o strój dla dziecka, tutaj jest pełna dowolność, najlepiej jeżeli jest on biały, dopuszczalne są jednak kolorowe aplikacje. Wybór ubranek na chrzest jest na rynku bardzo duży, każdy rodzic może więc wybrać coś odpowiedniego, byleby kierować się wygodą i bezpieczeństwem dziecka.

1 comment

  1. No nie wiem, czy na chrzest przygotowuje się tylko skromny poczęstunek, chrzty na których byłam do tej pory, kończyły się wielką popijawą… Może w miastach jest inaczej, ale w małych miejscowościach to często każda okazja jest dobra, żeby się napić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *