Kondycja włosów po ciąży – dlaczego wypadają? Jak wzmocnić włosy po ciąży?

Categories Ciąża i Poród, Dla mamy, Moda i urodaPosted on
Kobieta dotykająca swoich włosów

Ciąża to piękny, choć jednocześnie trudny stan dla każdej kobiety. Obok oczekiwania na dziecko, trzeba pamiętać także o dbaniu o siebie. Ciąża wpływa również bardzo silnie na naszą równowagę hormonalną, zaburza ją i często zdarza się, że kobiety po porodzie mają problemy z wypadaniem włosów. Dlaczego tak jest? Jak dbać o włosy po porodzie?

Dlaczego włosy po ciąży wypadają?

Problem z włosami najczęściej pojawia się właśnie po porodzie. Przez całą ciąże kobieta mogła cieszyć się lśniącymi i gęstymi włosami, po rozwiązaniu pojawia się problem – tracą one blask i zaczynają wypadać. Dlaczego? Wszystkiemu winne są hormony! Nie jest to nic nadzwyczajnego, ponieważ z tym problemem musi zmagać się właściwie każda kobieta, która urodziła dziecko. O co konkretnie chodzi?

Gdy kobieta zachodzi w ciąże, hormony w jej ciele zaczynają buzować i znajdują się na zdecydowanie wyższym poziomie. Duża ilość estrogenów sprawia, że meszki włosowe są pobudzone, przez co hamuje się wypadanie włosów, a to sprawia, że w czasie ciąży włosów jest więcej. Gdy dziecko się urodzi, organizm nie ma już powodów do utrzymywania tak wysokiego poziomu hormonów, więc te gwałtownie opadają, a co za tym idzie, włosy także zaczynamy tracić w większej ilości.

Czy powinno się martwić wypadającymi włosami po ciąży?

Nie, nic z tych rzeczy! To rzecz całkowicie naturalna i wiąże się z tym, że po ciąży zaczynają wypadać te włosy, które zostały wcześniej powstrzymane właśnie przez wyższy poziom estrogenów. To naturalna kolej rzeczy, po prostu ich cykl został wydłużony właśnie przez ciążę. Dlatego też może się nam wydawać, że wypadających włosów jest więcej – po prostu wypadają te, które nie wypadły wcześniej. Zaraz jednak warto nadmienić, że taka sytuacja powinna się unormować mniej więcej w ciągu 6-9 miesięcy od momentu porodu. Tyle właśnie trwa uspokajanie się burzy hormonalnej.

Ten czas może się nieco wydłużyć, jeżeli karmi się piersią, co spowodowane jest wysokim poziomem innego hormonu: prolaktyny. Odpowiada on za wzrost gruczołów sutkowych w czasie ciąży oraz wywołuje laktację. Wpływa on także na wypadanie włosów. Powodem wypadających włosów może być także depresja poporodowa, która dodatkowo wydłuży czas dochodzenia do równowagi hormonalnej.

Chowająca się kobieta

Jak wzmocnić włosy po porodzie?

To, że po porodzie wypadają nam włosy w większej ilości, jak wiemy jest rzeczą normalną i trzeba ten stan po prostu przeczekać. Nie oznacza to jednak, że powinnyśmy zaniechać właściwej dla nich pielęgnacji. Warto jest więc postarać się o wzmocnienie włosów, a najlepiej jest to zrobić przez odpowiednią dietę. Powinna być ona bogata w mikro- oraz makroelementy, w tym także w witaminy z grupy B. Dobrze więc będzie, jeżeli wzbogacimy swoje posiłki o: ryby, jaja, owoce morza, pieczywo razowe, makarony czy kaszę gruboziarnistą.

Można także zainwestować w szampony i odżywki, które będą wzmacniać osłabione włosy. Innym sposobem jest także stosowanie ampułek wzmacniających włosy oraz zażywanie preparatów witaminowych i mineralnych. To ostatnie jest możliwe pod warunkiem, że nie karmimy piersią. Rzecz jasna zbyt duża ilość podobnych suplementów może nam zaszkodzić, więc jeżeli korzystamy z takich dla młodych mam, lepiej jest jednak nie dobierać nowych.

Co robić jeżeli włosy nie przestają wypadać?

Po kilku miesiącach ilość wypadających włosów powinna się zmniejszyć i wrócić do stanu standardowego. Jeżeli jednak po około 10 miesięcach nadal wypadają nam one garściami, wówczas należy udać się do dermatologa, ale jeszcze lepiej – do trychologa. Być może będą konieczne badania, w celu znalezienia przyczyny. Możliwe, że będzie za to odpowiadał niedobór żelaza, ale warto jest to sprawdzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *