Co ile karmić piersią? Jak powinno wyglądać karmienie piersią?

Categories Dla mamy, Noworodek, ŻywieniePosted on
matka karmiąca dziecko

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia nowonarodzonego dziecka. Według WHO wyłączne karmienie piersią powinno trwać do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia. Następnie zaleca się kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia dziecka lub dłużej, przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających​. Jak zatem powinno wyglądać karmienie piersią w praktyce?

Jak często karmić piersią?

Karmienie piersią jest bardzo indywidualną kwestią i różni się w zależności od potrzeb zarówno matki, jak i dziecka. Zazwyczaj zaleca się karmienie „na żądanie”, co oznacza karmienie dziecka, kiedy tylko wydaje się być głodne. W pierwszych tygodniach życia może to oznaczać karmienie co 2-3 godziny, a nawet częściej. Oczywiście zdarza się, że z jakiegoś powodu taki sposób żywienia dziecka jest niemożliwy. Zatem kiedy nie można karmić piersią? Może tak być w sytuacji, gdy matka dziecka musi zostać poddana leczeniu, a przyjmowane przez nią leki mogłyby przedostać się do mleka i zaszkodzić dziecku.

Jeszcze kilkanaście lat temu panowało przekonanie, że nie należy przystawiać dziecka do piersi częściej niż co 3 godziny. Dziś jednak wiadomo już, że jest to błąd, który może prowadzić nawet do zaburzenia laktacji, a w konsekwencji do utraty pokarmu przez matkę. Ponadto sztuczne wydłużanie przerw między karmieniami powoduje, że dziecko jest głodne, płacze, co wywołuje duży stres w matce i może mieć bardzo przykre skutki dla obojga.

Jak długo powinno trwać jedno karmienie?

Czas trwania jednego karmienia piersią może być różny dla każdej pary matka-dziecko i może się zmieniać w zależności od wielu czynników, takich jak wiek dziecka, efektywność ssania, poziom mleka matki i indywidualne potrzeby dziecka. W pierwszych tygodniach życia noworodki mogą karmić się od 15 do 20 minut na każdej piersi, ale niektóre mogą potrzebować więcej czasu, a inne mniej. Ważne jest, aby pozwolić dziecku karmić się tak długo, jak wydaje się być zainteresowane i aktywnie ssie. Z czasem, gdy dziecko staje się bardziej wydajne w ssaniu, jedno karmienie może trwać krócej, czasami tylko 5-10 minut na piersi. Niektóre dzieci będą wciąż potrzebowały dłuższego czasu, zwłaszcza podczas wzrostu zapotrzebowania na pokarm (tzw. okresy wzmożonego zapotrzebowania).

Jak często karmić piersią w nocy?

Podobnie jak w dzień, także w nocy zalecane jest karmienie “na żądanie”. Oznacza to, że należy przystawić dziecko do piersi gdy tylko wykazuje oznaki głodu, takie jak ssanie palców, cmokanie ustami, czy niepokojenie się. W wyjątkowych przypadkach, takich jak urodzenie dziecka przed terminem lub niska waga urodzeniowa noworodka, zaleca się, aby wybudzać je na karmienie przynajmniej co 3 godziny, nawet jeśli samo nie będzie dawało oznak głodu.

Karmienie dziecka na “żądanie”, a także częste przystawianie malucha do piersi, zwłaszcza w pierwszych tygodniach jego życia, jest istotne ze względu na budującą się więź między nim a mamą, ale nie tylko. Takie podejście pomaga utrzymać laktację na odpowiednim poziomie, a także zapewnić odpowiedni przyrost wagi dziecka. A jakie są Wasze wspomnienia dotyczące tych pierwszych tygodni z niemowlęciem? Czy macie jakieś rady dotyczące karmienia dla innych mam?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *