Podwójne łóżko, czyli wygoda kosztem powierzchni

Categories DomPosted on
Łóżko w sypialni

Zakup łóżka do sypialni nie jest łatwym zadaniem. Uwzględnić trzeba wielkość pomieszczenia, wytrzymałość konstrukcji i przede wszystkim – wygodę. Na co więc zwracać uwagę? I kiedy sprawdzi się łóżko podwójne, a kiedy pojedyncze?

Jak wybrać łóżko do sypialni?

Choć mówi się, że to materac odpowiada za jakość snu, nie bez znaczenia jest jednak sama rama. Łóżka do sypialni dzieli się na pojedyncze oraz podwójne i w tych grupach mogą występować różne rozmiary, ale o tym będzie później.

Ramy łóżka najczęściej wykonane są z drewna, metalu lub płyt MDF. Do najbardziej wytrzymałych należą dwa pierwsze rodzaje, choć jeśli płyta MDF jest bardzo dobrej jakości, to i takie łóżko nie będzie sprawiać problemów. Co ciekawe, alergikom zalecany jest zakup łóżka z drewna sosnowego, ponieważ ma ono właściwości elektrostatyczne. Tym samym hamuje wirowanie kurzu w pokoju. Są również łóżka tapicerowane, lecz cieszą się mniejszą popularnością. Nie są tak uniwersalne i nie pasują do każdej aranżacji, ponadto wiele osób uważa, że nie cechują się tak dużą wygodą w użytkowaniu.

Z kwestii praktycznych należy zwrócić uwagę na jeszcze dwie rzeczy. Po pierwsze, lepiej jest kupować mebel z zagłówkiem. Pełni on nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również pozwala m.in. na komfortowe czytanie książek. Natomiast po drugie, jeśli pomieszczenie nie jest zbyt duże lub ilość mebli jest w nim ograniczona do minimum, koniecznością może okazać się zakup łóżka z pojemnikami, w których można trzymać pościel.

To, co jest równie ważne, to styl w jakim łóżko zostało wykonane. Musi ono pasować do reszty sypialni. Najpopularniejsze w ostatnich latach są łóżka w stylu skandynawskim czy rustykalnym.

Łóżko pojedyncze czy podwójne? Co opłaca się kupić?

Aspektem, który w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę, to wymiar łóżka. Łóżka jednoosobowe zwykle nie są szersze, niż 120 cm, natomiast wielkość łóżek dwuosobowych zaczyna się do 140×200 cm, przy czym mogą dochodzić nawet do 200×200 cm.

Oczywistym jest, że im większy mebel, tym więcej powierzchni zabiera. Często jednak jego szerokość jest ograniczona możliwościami przestrzennymi i tego aspektu nie da się pominąć. Chociaż jeśli tylko taki mebel się zmieści, do sypialni lepiej jest kupować łóżka dwuosobowe, choćby te najmniejsze. Warto wiedzieć, że łóżko podwójne oglądniesz na meblewersal.pl, gdzie dostępne są różne wymiary oraz rodzaje tych mebli. Trzeba pamiętać, że w łóżku spędzasz każdą noc, a od jakości Twojego snu zależeć mogą całe późniejsze dni.

Dobór materaca do łóżka

Na koniec musisz zwrócić uwagę na to, jaki materac kupujesz. Często jest on łączony w zestawie z łóżkiem, co może obniżyć koszty, najczęściej jednak materac dokupowany jest osobno. Większość osób zwraca uwagę tylko na jego twardość, dopasowując ją do własnych preferencji, ale to nie wszystko, co należy uwzględnić.

Wyróżnia się materace piankowe, bonellowe, kieszeniowe czy lateksowe. Najbardziej wytrzymałe i najczęściej polecane do łóżka dwuosobowego są materace bonellowe oraz kieszeniowe. Pierwsze z nich charakteryzują się odpornością na odkształcenia, drugie natomiast posiadają punktową elastyczność. I to na nie zwykle decydują się kupujący, którzy wybierają łóżka podwójne.

1 comment

  1. Wygoda najważniejsza! Warto poświęcić trochę przestrzeni na rzecz podwójnego łóżka. Gnietliśmy się na rozkładanej kanapie przez wiele lat, zakup dużego łóżka zmienił wiele na lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *