Jak myć szyby bez smug?

Categories Dla mamy, Dom, RodzinaPosted on
Środki czystości

Mycie okien nie jest najbardziej ulubioną czynnością jeżeli chodzi o porządki domowe. Jednym z często pojawiających się problemów związanych z myciem okien, jest pojawianie się na nich smug, które wyglądają mało estetycznie. Jak najlepiej myć okna, by tych smug nie było?

Kiedy najlepiej myć okna?

Nie jest to pytanie bezzasadne, ponieważ pora dnia wybrana na mycie okien ma tutaj ogromne znaczenie. Przede wszystkim nie powinno się myć okien w pełnym słońcu. Powód jest jeden – nasłonecznione okna szybciej wysychają, a przez pozostawiają po sobie smugi, które najczęściej widoczne są dopiero pod koniec dnia. Jeżeli chcemy zabrać się za mycie szyb, najlepiej robić w porze, gdy słońce nie świeci nam na okna, albo wtedy, gdy mamy pochmurny, ale suchy dzień.

warto zerknąć:  Jaki wózek dla dziecka warto wybrać? Przegląd przydatnych informacji o wózkach dziecięcych

Sposoby na mycie szyb: płyn do mycia okien

Najpopularniejszym i najlepszym sposobem jest mycie szyb z pomocą płynu do tego przeznaczonego. Ale uwaga! Płyn płynowi nierówny, dlatego też należy wybrać taki, który z pewnością okaże się najlepszy i po przetarciu szyb nie będzie pozostawiał smug. Płyny do okien dostępne na rynku bywają mniej lub bardziej skuteczne, przyda się tutaj więc doświadczenie na zasadzie prób i błędów.

Sposoby na mycie szyb: chusteczki nawilżające

Rzeczą, która pojawiła się na rynku już jakiś czas temu, choć może niekoniecznie cieszy się jeszcze dużą popularnością, są chusteczki nawilżające do szyb i okien. Ich wykorzystanie jest proste – wystarczy przetrzeć chusteczką okna i pozostawić je do wyschnięcia. Proste? Bardzo proste. Dla wątpiących albo chcących by efekt rzeczywiście był pożądany, można rzecz jasna przetrzeć na końcu szybę suchą szmatką.

Sposoby na mycie szyb: ścierka z mikrofibry

To, czym czyścimy okna także ma ogromne znaczenie. Niektórzy biorą po prosty pierwszą lepszą szmatkę i przecierają nią szyby, co nie jest najlepszym rozwiązaniem. O wiele skuteczniejszym sposobem na walkę z brudem i smugami będzie wykorzystanie ścierki z mikrofibry, namaczaną w wodzie. Następnie przeciera się i poleruje okna jeszcze suchą ścierką dla lepszego efektu.

warto zerknąć:  Przygotowania do ciąży — co warto wiedzieć?

Sposoby na mycie szyb: gazeta

Chodzi tutaj przede wszystkim o polerowanie szyb. Po umyciu płynem do szyb i przetarciu okna do sucha, dobrym sposobem jest wykorzystanie zwykłej gazety czarno-białej z pracy codziennej. Wystarczy tutaj zgnieść gazetę w kulkę, a następnie wypolerować okna do czysta.

Sposoby na mycie szyb: płyn do mycia naczyń

Niektórzy zamiast płynu do szyb wykorzystują płyn do mycia naczyń. W jaki sposób się myje okna? Niewielka ilość płynu do naczyń jest rozpuszczana w misce wody, a następnie moczy się w niej ścierkę lub ręcznik papierowy i przeciera szyby okien. Po umyciu należy użyć jeszcze jednej szmatki lub ręcznika suchego i przetrzeć okna jeszcze raz.

Sposoby na mycie szyb: woda z cytryną lub octem

Kolejny ciekawy i skuteczny domowy sposób na mycie okien bez smug. Wystarczy wymieszać szklankę wody z wyciśniętą połówką cytryny i takim roztworem myć szyby. To samo dotyczy się octu – szklankę wody miesza się z dwiema łyżkami octu spirytusowego, a następnie tą mieszanką myje okna. Proces mycia wygląda tak samo jak w przypadku innych sposobów podanych wyżej: przemywa się mokrą szmatką lub ręcznikiem, a potem wyciera do sucha i poleruje.

warto zerknąć:  Dlaczego mamusia pije, przeklina? Jak odpowiedzieć dziecku?

1 comment

  1. Dzięki za patent z octem! Dzisiaj się biorę za mycie okien, to przetestuję! Mam nadzieję, że faktycznie będzie bez smug. Ja od siebie dodam, że do polerowania lepsza jest pieluszka tetrowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *