Jak wygląda laktacja po cesarce? Czy po CC można karmić piersią?

Categories Ciąża i Poród, Dla mamyPosted on
karmienie piersią

Masz zaplanowaną cesarkę i zastanawiasz się, czy po operacji będziesz mogła karmić piersią? Jak wygląda laktacja po cesarce? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, że kamienie maluszka piersią po cesarce jest nie tylko możliwe, ale również wskazane.

Czy po CC można karmić piersią?

Niektóre kobiety martwią się, że nie będą mogły karmić piersią po porodzie przez cesarskie cięcie. Ich obawy nie są do końca bezpodstawne, ponieważ w niektórych szpitalach świeżo upieczona mama zaraz po operacji nie przebywa w jednym pomieszczeniu z dzidziusiem. Zwykle ze względu na osłabienie kobiety położna przynosi jej noworodka dopiero po kilku godzinach. Bardzo ważną kwestią jest możliwie jak najszybsze nakarmienie dziecka piersią zaraz po jego narodzinach, dlatego warto wybrać taki szpital, który umożliwia przebywanie matki z noworodkiem w tej samej sali. Zwlekanie z przystawieniem maluszka do piersi może generować pewne problemy z laktacją, jednak nie wyklucza całkowicie karmienia piersią po cesarce. Należy także pamiętać, że produkcja mleka po operacji zwykle następuje później niż w przypadku naturalnego porodu.

Kiedy zaczyna się laktacja po cesarce?

Słaba laktacja po cesarce jest naturalnym zjawiskiem, wynikającym z opóźnionego wydzielenia się hormonów prolaktyny i oksytocyny w ciele kobiety. Organizm kobiety potrzebuje dużo energii, aby zregenerować się po operacji, dlatego wzmożona laktacja po cesarce występuje między 2. a 6. dobą po porodzie. Bardzo istotny czynnik, który wpływa na produkcję mleka, stanowi wydalenie łożyska.

Jakie mogą wystąpić problemy z laktacją po cesarce?

Najbardziej kłopotliwym czynnikiem, który utrudnia swobodne karmienie piersią po cesarce, jest ból podbrzusza. Tuż po operacji świeżo upieczonej mamie może być trudno zmieniać ułożenie ciała i znaleźć optymalną pozycję do karmienia. Warto zatem poprosić położną o pomoc w przystawianiu maluszka do piersi. Należy pamiętać, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów, które mogłyby przyczynić się do zerwania szwów i rozejścia się rany. Dobrym pomysłem jest wypróbowanie kilku sposobów karmienia maluszka. By nie nadwyrężać powłok brzusznych, warto przystawiać noworodka do piersi w pozycji leżącej lub półleżącej. Natomiast niektóre mamy preferują pozycję spod pachy lub klasyczną.

W pierwszej dobie po porodzie kobieta może nie mieć w piersiach wystarczającej ilości pokarmu, aby zaspokoić głód noworodka. Jak pobudzić laktację po cesarce? Regularnie przystawiaj dzidziusia do piersi, aby dać swojemu organizmowi sygnał do wydzielenia prolaktyny i oksytocyny — hormonów odpowiadających za produkcję pokarmu.

Po porodzie przez cesarskie cięcie mogą wystąpić niewielkie problemy z laktacją. Dosyć szybko można im zaradzić, więc nie stanowią one poważnej przeszkody do karmienia piersią po cesarce. Pamiętaj, aby nie frustrować się barkiem pokarmu w pierwszych dniach po porodzie, a wtedy organizm szybciej podejmie produkcję mleka. A może masz własne doświadczenia z laktacją po porodzie przez cesarskie ciecie? Jesteśmy ciekawi Twoich spostrzeżeń, dlatego podziel się nimi w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *