Czy mogę pić miętę, gdy karmię piersią? Mięta a laktacja

Categories Noworodek, Zdrowie, ŻywieniePosted on
mięta

Picie ziół w czasie karmienia piersią budzi cały czas wiele wątpliwości i słusznie. Zioła mają bardzo duży wpływ na ludzki organizm i należy się z nimi obchodzić ostrożnie. Wiele roślin może mieć bardzo pozytywny wpływ na różne schorzenia, jednak trzeba być świadomym ewentualnych skutków ubocznych. Jakie zioła wspomagają laktacje, a jakie wręcz przeciwnie – powodują zmniejszenie ilości pokarmu? Czy można pić miętę podczas karmienia piersią?

Czy mogę pić miętę, gdy karmię piersią?

Jest kilka rodzajów mięty, najczęściej jednak spotykamy się z miętą pieprzową, która może być wykorzystywana jako przyprawa, napar leczniczy, dodatek do deserów, czy koktajli. Mięta jest rośliną bogatą w witaminy A, C, B1 i B9 (kwas foliowy). Jest to także źródło minerałów, w tym magnesu, manganu, miedzi, cynku, żelaza, potasu, czy selenu. Ważną informacją jest to, że w mięcie zawarta jest największa ilość przeciwutleniaczy spośród innych popularnych roślin zielonych.

Niestety pomimo takiego bogactwa wartościowych składników, mięta nie jest zalecana kobietom karmiącym naturalnie. Mięta negatywnie wpływa na laktacje, powodując zmniejszenie ilości produkowanego pokarmu. Należy o tym pamiętać nie tylko w kontekście picia naparów z mięty, ale również spożywania jej w każdej innej formie.

Jak działa mięta na organizm?

Bardzo często mięta wykorzystywana jest w przypadku dolegliwości żołądkowych, gdyż ma bardzo dobry wpływ na łagodzenie podrażnień układu pokarmowego. Roślina ta działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, co w efekcie zmniejsza ból. Mięta pomaga także na problemy trawienne, zmniejsza takie dolegliwości, jak wzdęcia i zaparcia. Dla wielu osób najważniejszą informacją jest to, że mięta może wspomagać odchudzanie. Spożywanie jej wspomaga powstawanie soków trawiennych, a co za tym idzie, usprawnia procesy trawienne i przyswajanie pokarmów.

Osoby dotknięte chorobą określaną jako zespół jelita drażliwego mogą stosować olejek z mięty, który działa przeciwbólowo także w przypadku stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym. Wśród innych cennych właściwości mięty warto wymienić także antybakteryjne i antywirusowe. Można ją stosować także w przypadku Salmonelli, E. Coli i gronkowca złocistego.

Zioła a laktacja

Mięta to nie jedyna roślina, która powoduje zanik laktacji. Podobne działanie ma również szałwia. Karmiąc piersią, warto zawsze zastanowić się i sprawdzić dokładnie działanie ziół, które planujemy spożyć w jakiekolwiek formie.

Zioła mogą też wspomagać laktacje. Picie naparów ziołowych jest polecane dla kobiet, które zmagają się ze zbyt małą ilością pokarmu. Polecane przez doradców laktacyjnych są chmiel zwyczajny, kozieradka, malina właściwa, ostropest plamisty i inne. Oczywiście decyzja o stosowaniu ziół w czasie karmienia piersią powinna być skonsultowana z lekarzem. Niektóre substancje zawarte w ziołach mogą przenikać do mleka matki i wpływać w ten sposób na dziecko, dlatego nie można ryzykować i sięgać po żadne specyfiki o działaniu około leczniczym na własną rękę.

2 comments

  1. Z tego co czytałam, to słabe herbatki miętowe można pić, karmiąc piersią. Trzeba tylko unikać intensywnych naparów, cukierków albo kropli, bo są zbyt mocne. Ale bardzo mądra uwaga autora, żeby konsultować się z lekarzem – każda kobieta i każda laktacja są inne, nie ma co generalizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *