Zajęcia sportowe dla dzieci – jakie wybrać? Jak wpływają na dziecko zajęcia sportowe?

Categories Przedszkolak, Rozrywka, Uczeń, ZdrowiePosted on
dziecko na rowerze

Ruch jest bardzo ważny dla dzieci. Sportowe zajęcia mogą pomóc im zdrowo się rozwijać i zachować dobrą kondycję. Ale jaką dyscyplinę sportową dziecko powinno wybrać? Które są najlepsze dla jego rozwoju?

Rower

Jazda na rowerze to chyba najczęściej uprawiany przez dzieci rodzaj sportowej aktywności. Trudno się dziwić – mało rzeczy sprawia więcej uciechy w wiosenne i letnie dni niż rowerowa przejażdżka na świeżym powietrzu. Nie trzeba chyba zachęcać – jazda na rowerze poprawi ogólną kondycję organizmu dziecka, a także wyrobi u niego poczucie równowagi i dobrą koordynację ruchową.

Do roweru można dziecko przyzwyczajać już od maleńkości. Na rowerku biegowym może podejmować próby już od osiemnastego miesiąca życia. Trzy- i czterolatki przesiadają się na rowerki trójkołowe lub z doczepianymi kółkami, a na prawdziwym dwukołowym rowerze zwykle zaczyna się jeździć po ukończeniu piątego roku życia.

Rolki

Warto wziąć pod uwagę jazdę na rolkach już choćby z tej przyczyny, że taki rodzaj aktywności fizycznej zapewnia dziecku dużo frajdy. Ale oczywiście to nie jedyna zaleta. Jest to jeden z tych sportów, które w sposób najbardziej wszechstronny rozwijają sprawność motoryczną. Wyrabia się przy tym orientacja przestrzenna, zwinność i koordynacja. Poza tym można w ten sposób spalić większą ilość kalorii niż na rowerze.

Kiedy zacząć wdrażać dziecko? Pierwsze próby, z rolkami, które mają kółka na planie trójkąta, można podjąć gdy dziecko ma trzy lata. Od piątego roku życia można już stosować rolki z prawdziwego zdarzenia. Oczywiście ten sport wiąże się ze sporym ryzykiem upadku, dlatego trzeba podarować dziecku kask i ochraniacze.

nogi w rolkach

Pływanie

Wiele dzieci bardzo lubi przebywać w wodzie, warto je więc zapisać na basen. Pływanie pomaga kształtować prawidłową postawę, stanowi też trening koordynacji i równowagi, a oprócz tego jest to też dobre ćwiczenie oddechu.

Zacząć można wcześniej, niż wielu z nas przypuszcza – już kilkumiesięczne niemowlęta można zacząć oswajać z wodą. Od jakiegoś czasu nawet na niektórych basenach organizowane są specjalne zajęcia dla niemowląt. Do piątego roku życia zajęcia na basenie powinny być przede wszystkim zabawą.

Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na pewne względy bezpieczeństwa i komfortu – ważny jest panujący na basenie stopień higieny czy choćby temperatura wody. Trzeba też pamiętać, że na basen należy udać się minimum godzinę po jedzeniu. I koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przeciwwskazania – zanim wyślemy na pływalnię dziecko z alergią, chorobą skórną lub chorobą dróg oddechowych, lepiej skonsultować się z pediatrą.

Zajęcia sportowe dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

Oprócz samego wyboru odpowiedniej dyscypliny, są jeszcze inne aspekty, którym trzeba poświęcić trochę uwagi. Przyjrzyjmy się baczniej przede wszystkim miejscu, w którym dziecko będzie dany sport uprawiać. Nie chodzi tu bynajmniej o to, by koniecznie dysponowano tu najnowszym sprzętem i żeby wszystko lśniło. Trzeba się jednak upewnić, czy nie ma tu uchybień, które mogłyby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka.

Kiedy dziecko na poważnie zabiera się za uprawianie sportu, musimy się też liczyć z wydatkami, jakie to za sobą pociągnie. Biorąc jednak pod uwagę korzystny wpływ aktywności fizycznej, nie powinniśmy na tym oszczędzać.

1 comment

  1. Jeśli chodzi o zajęcia sportowe dla dzieci to warto zacząć od basenu i gimnastyki ogólnorozwojowej, dają duże podstawy do dalszego, sportowego rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *