Ile trwa wyciszenie laktacji? Co na wyciszenie laktacji?

Categories Dla mamy, ŻywieniePosted on
laktacja

Mamy z różnych powodów decydują o zakończeniu karmienia dziecka piersią. Niezależnie od motywacji, warto zadbać o to, by zatrzymywanie produkcji mleka przebiegało bezboleśnie, co nie bywa proste. Z tego artykułu dowiesz się jak naturalnie wyciszyć laktację.

Kiedy przestać karmić piersią?

Najłatwiejszym sposobem i zarazem najmniej stresującym dla dziecka jest stopniowe odstawienie dziecka od piersi, żeby się mogło powoli przystosować do nowej sytuacji. WHO zaleca karmienie piersią do 1 roku życia dziecka lub dłużej, jeśli istnieje taka możliwość. Wpływa to korzystnie na rozwój bobasa. Wg. badań długie karmienie pozytywnie wpływa na pracę mózgu naszego dziecka. Po roku można zacząć rezygnować z karmienia pokarmem, ponieważ w tym okresie, powinno się wprowadzać do diety naszej pociechy stały pokarm.

Ile trwa wyciszenie laktacji?

Każda kobieta jest inna i różnie można przechodzić przez ten proces. Często mleko w piersiach pozostaje nawet przez pół roku po odstawieniu maluszka. Mleko znika samoistnie, czasem trzeba jednak sobie w tym pomóc. Jest to związane z tym ilością prolaktyny w kobiecym organizmie, z innymi hormonami i z reakcją organizmu, bo każda mama może przechodzić to inaczej.

Jeśli po odstawieniu dziecka, mleko dalej wycieka, nie ma się czym przejmować. Monitoruj sytuację. Potrzeba do tego czasu. Natomiast jeśli wyczujesz w piersiach guzki, które mogą być spowodowane zastojem, koniecznie udaj się do lekarza, by zbadać ten problem. Konsultuj każdą niepokojącą ciebie zmianę.

Jak naturalnie wyciszyć laktację?

Nagłe odstawienie matczynego mleka to dla bobasa ogromny szok, co może mieć negatywny wpływ na dalszy rozwój dziecka. Warto więc podchodzić do tego problemu z rozwagą. Laktacja do wyciszenia bywa bardzo trudna, szczególnie jeśli nie minął nawet rok karmienia, to kłopotliwa sytuacja, ale da się ją przezwyciężyć. Laktacja przede wszystkim jest zależna od przysadki mózgowej i naszej gospodarki hormonalnej. Jednakże istnieje sposób na wyciszenie laktacji ziołowymi produktami, część z nich z łatwością znajdziemy w naszej kuchni. Część z nich możemy nawet hodować w doniczkach. Jest to m.in:

  • pietruszka,
  • mięta pieprzowa,
  • szczaw,
  • lebiodka pospolita,
  • oregano,
  • szałwia,

Jeśli zaplanujesz odstawienie dziecka od piersi razem z naparami ziołowymi, to powinnaś wyciszyć laktację bez stresu. Mimo że zioła są bezpieczne, to przed ich użyciem skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą. Jest to bardzo ważne, szczególnie jeśli zażywasz leki, ponieważ zioła mogą wchodzić z nimi w interakcje. Nie stosuj tych metod na własną rękę. Pozwoli ci to na bezpieczne dobranie metody, dopasowanej do twojego stanu zdrowia. Ważne jest, by preparaty ziołowe stosować z rozwagą.

Szczegółowo zaplanuj odstawienie. Wydłużaj codziennie przerwy między karmieniem dziecka. Skróć też sam czas karmienia, pamiętaj, by wprowadzić różnorodną dietę maluszkowi z pokarmami stałymi.

1 comment

  1. Niestety nie zawsze naturalne metody zdają egzamin — trzeba wtedy sięgnąć po leki i nie ma w tym nic złego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *