Jak chronić dziecko przed smogiem?

Categories ZdrowiePosted on
Dziewczynka na rowerze

Na szkodliwe działanie smogu jesteśmy narażeni głównie w okresie grzewczym, jednak nie tylko wtedy. Smog jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem, przed którym powinniśmy bronić swoje pociechy i samych siebie. Im mniejsze dziecko, tym większą krzywdę mogą mu wyrządzić zanieczyszczenia powietrza. Przeczytaj jak chronić najmłodszych przed smogiem.

Zadbaj o jakość pożywienia

Dieta dziecka powinna tu być bogata głównie w antyoksydanty czyli witaminy A, C i E. Znajdziesz je w marchewce, kapuście, papryce, brokułach, pomarańczach i rybach. Smog powoduje powstawanie w organizmie wolnych rodników, które odpowiedzialne są za stany zapalne i obumieranie komórek.

Zastanów się nad kupnem maski antysmogowej dla dziecka

Wiele osób twierdzi, że kupno maski antysmogowej to już ostateczność, ale zanieczyszczenia powietrza mogą powodować astmę lub uszkodzenie układu oddechowego. W sklepach są specjalne maseczki antysmogowe dla dzieci. Maja one filtry, które chronią przed wdychaniem cząsteczek pyłów. Bardzo ważne jest jednak, by nie zakładać takich maseczek dzieciom w wieku przedszkolnym lub tym, które mają mniej jak 6 lat.

Nie spaceruj z dzieckiem podczas dużego ruchu

Największe zanieczyszczenie powietrza jest przeważnie w godzinach szczytu na drogach. Unikaj zatem spacerowania z dzieckiem ruchliwymi ulicami miast. Kiedy już musisz przejść w takim miejscu, trzymaj dziecko z daleka od krawężnika.

Korzystaj z mapy smogu

Sprawdzanie jakości powietrza jest bardzo ważne. Kiedy zanieczyszczenie jest duże, ogranicz wyjścia dziecka z domu do minimum.

Powiedz dziecku, by oddychało nosem

Większość dzieciaków wciąż oddycha tylko i wyłącznie ustami. Jeśli powiesz dziecku, by próbowało oddychać nosem, będzie ono w naturalny sposób filtrowało powietrze.

Jak najczęściej zabieraj dziecko z miasta

Ten punkt może wydawać się najtrudniejszy, ale przy dobrej organizacji czasu nie powinno być z wyjazdem żadnego problemu. Podczas aktywnego weekendu z dzieckiem na łonie natury możecie odwiedzić grotę solną lub kopalnię soli. Wizyty tam będą bardzo korzystne dla zdrowia.

Rzadziej wietrz pomieszczenia

Coś, co z pozoru wydaje się absurdalne, podczas dużego zanieczyszczenia powietrza, może zapobiec wielu przykrym chorobom. Im rzadziej będziesz wietrzyć pomieszczenia podczas występowania smogu, tym lepiej dla zdrowia Twojego dziecka.

Podawaj dziecku płyny

Na pewno dzięki temu, że Twoje dziecko będzie więcej piło, część zanieczyszczeń zamiast trafić do płuc osadzi się na ściankach gardła.

Smog jest niebezpieczny nie tylko dla małego dziecka, ale także dla płodu. Zanieczyszczenia powietrza mogą spowodować, że malec urodzi się z mniejszą masą, będzie bardziej podatny na choroby płuc i zaburzenia lękowe. W skrajnych przypadkach smog może doprowadzić do pojawienia się autyzmu. Tak ważne dlatego dla ochrony środowiska są nasze codzienne czynności jak chociażby sprawdzanie szczelności instalacji grzewczej, używanie do ogrzewania węgla dobrej jakości, niespalanie śmieci, częstsze korzystanie z komunikacji publicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *