Połóg – jakie problemy mogą pojawić się w połogu?

Categories ZdrowiePosted on
Matka i dziecko

Połóg jest trudnym czasem dla kobiety, młoda mama często w natłoku obowiązków zaniedbuje swoje zdrowie. Czasem zdarza się, że po porodzie nie wszystko od razu wraca do normy. Przeczytaj, jakie powikłania mogą wystąpić po porodzie i jakie sygnały ze strony organizmu powinny wydać się niepokojące.

Jakie dolegliwości poporodowe są szczególnie niebezpieczne?

Po porodzie kobieta musi mieć czas, by dojść do siebie. Normalnym zjawiskiem jest to, że z dróg rodnych wypływają wody połogowe – stan ten może trwać nawet do 10 dni. Odchody połogowe przypominają krew, zmieniając w późniejszym okresie zabarwienie na żółte. Jeśli jednak kobieta zaobserwuje u siebie wzmożone krwawienie lub z jej narządów rodnych zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach, jest to znak, że należy zgłosić się do ginekologa. Tym objawom może również towarzyszyć gorączka lub stan przedgorączkowy, nierzadko także ból w dolnej jamie brzucha.

Podczas porodu kobieta zostaje nacięta w kroczu, a po przyjściu na świat dziecka, rana zostaje zeszyta. Niestety częstą przypadłością kobiet w okresie połogu jest spuchnięcie rany, bolesność, zaczerwienienie i sączenie się wydzieliny. Z tymi objawami również należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Inne objawy somatyczne w okresie połogu

W piersiach kobiety, która dopiero co została mamą zbiera się pokarm, stąd też często są one obrzmiałe, a skóra na nich mocno naprężona. O ile takie objawy w okresie połogu są normalnym zjawiskiem, o tyle bóle mięśni, gorączka i dreszcze powinny już zaniepokoić. Czasami kobiety po porodzie mają zapalenie piersi, co jest bardzo przykrą dolegliwością, ale jeśli wystąpią powyżej opisane objawy, oznaczać to będzie, że czym prędzej należy skontaktować się z lekarzem.

Co może się dziać z psychiką kobiety po porodzie?

Z reguły świeżo upieczona mama nie może nacieszyć się swoim szczęściem, gdyż wreszcie ukochana przez nią istota przyszła na świat. Zdarza się jednak, że po porodzie u kobiety pojawi się depresja. Na pewno stan ten nie wynika z faktu, że nie kocha ona swojego maleństwa, chociaż takie sprawia wrażenie. Do głównych objawów depresji poporodowej zaliczyć można obniżony nastrój, niepokój wywołany widokiem dziecka czy uczucie zmęczenia.

Czasami depresja poporodowa wynika z błędnego przekonania kobiety, że nie będzie dobrą matką dla swojego dziecka lub z faktu, że nie czuje się już tak atrakcyjnie jak kiedyś. W tym przypadku dobrze jest skontaktować się z psychologiem, który będzie pracował nad odbudowaniem pewności siebie i pozytywnym podejściem do życia.

W jaki sposób zapobiegać dolegliwościom w czasie połogu?

Na to, czy niektóre dolegliwości pojawią się, czy nie rzadko mamy wpływ. Jeśli jednak postępuje się według ścisłych zaleceń lekarza co do higieny, nie powinno być żadnych problemów. Konieczne jest, by kobieta podczas toalety podmywała krocze (najlepiej przy każdorazowej wymianie podpaski), znalazła też czas na niewyczerpującą aktywność fizyczną. Lekarze zalecają również częste karmienie piersią – pokarm, który jest odprowadzany przestaje zalegać, dzięki czemu nie powoduje obrzęków i innych przykrych objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *