Własny domek do zabaw to marzenie każdego dziecka. Kto w dzieciństwie nie budował różnego rodzaju kryjówek, szałasów i baz? Warto przypomnieć sobie własne zabawy z okresu dzieciństwa, żeby zdać sobie sprawę z tego, ile radości może dać takie miejsce. Na szczęście w współcześnie kupno domku ogrodowego dla dzieci jest znacznie łatwiejsze, niż za czasów naszej młodości. Trzeba tylko zdecydować, z jakiego materiału ma on być wykonany.
- Gdzie kupić domek dla dzieci?
- Domek ogrodowy dla dzieci drewniany czy plastikowy?
- Wady i zalety domku z tworzywa sztucznego
- Domek ogrodowy drewniany – za i przeciw
Gdzie kupić domek dla dzieci?
Zacznijmy od tego, gdzie w ogóle szukać tego typu rzeczy. Domki ogrodowe dostępne są zarówno w sklepach stacjonarnych, zwykle są to markety budowlane lub inne duże sklepy, jak i w internecie. Wiele sklepów z zabawkami oraz akcesoriami dla dzieci w swojej ofercie ma również domki ogrodowe, aby się o tym przekonać wystarczy wejść na www.urwis.pl/zabawa-na-zewnatrz/ogrodowe/domki-i-place-zabaw. Do wyboru są konstrukcje o różnej wielkości, a przy tym wykonane z różnych materiałów, zwykle jest to drewno lub tworzywo sztuczne, czyli plastik.
Domek ogrodowy dla dzieci drewniany czy plastikowy?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż oba rodzaje mają swoje zalety. Aby podjąć słuszną decyzję należy wziąć pod uwagę wiek dzieci, które mają z niego korzystać, wielkość ogrodu, to czy domek ma być całoroczny, czy raczej będziemy go rozkładać tylko w okresie letnim oraz czy jesteśmy przygotowani na ewentualną konserwację oraz naprawy. Nie bez znaczenia jest oczywiście także cena. Zacznijmy więc od domku z tworzywa sztucznego.
Wady i zalety domku z tworzywa sztucznego
Niewątpliwą zaletą plastikowych domków dla dzieci jest ich cena, gdyż są mniej więcej o połowę tańsze od tych z drewna. Ponadto są bezpieczne, plastik dobrze amortyzuje uderzenia, a do tego nie ma ryzyka, że z jakiegoś miejsca będą wystawać drzazgi. Domek ogrodowy z tworzywa sztucznego nie wymaga konserwacji, wystarczy go co jakiś czas wyczyścić. Ze względu na to, z jakiego materiału jest zbudowany, jego waga jest stosunkowo mała, można go przenosić z miejsca na miejsce be większego problemu. Wśród wad należy wyszczególnić kwestie związaną z uszkodzeniami. Tworzywo sztuczne nagrzewa się na słońcu i przez to bardzo często jest podatne na uszkodzenia, których nie da się naprawić. Wygląd takiego domku nie harmonizuje z otoczeniem, przez co nie stanowi bynajmniej ozdoby ogrodu. Do tego istnieją ograniczenia co do wieku dzieci korzystających z takiego domku, w większości górna granica to 5 lat.
Domek ogrodowy drewniany – za i przeciw
Takie konstrukcje są wyjątkowo atrakcyjne z punktu widzenia dzieci, gdyż najbardziej przypominają prawdziwy dom. Ponadto drewno można dowolnie pomalować, dzięki czemu istnieje duża szansa, że pięknie wkomponuje się w krajobraz ogrodu. Drewniane domki wyróżniają się również wytrzymałością, stabilnością, a jeśli nawet dojdzie do jakiejś usterki, to można je naprawiać, dzięki czemu możemy mieć nadzieję, że dzieci będą mogły korzystać z takiego miejsca nawet kilka lat. Tym bardziej, że w tym wypadku nie ma górnych limitów wieku.
Wadą tego typu konstrukcji drewnianych jest to, że ciężko je przenosić, z reguły konieczne jest ustalenie jednego, ostatecznego miejsca, w którym taki domek ma stanąć. Drewno wymaga impregnacji, dlatego też utrzymanie go w dobrym stanie wymaga więcej pracy, niż w przypadku domku z plastiku. Minusem jest także cena, znacznie wyższa od konstrukcji z tworzywa sztucznego, jednak tę wadę w dużej mierze niweluje fakt, iż domek drewniany może znacznie dłużej posłużyć dzieciom.