Tabletki na wyciszenie laktacji – kiedy je stosować? Czy warto stosować farmakologiczne metody na wyciszenie laktacji?

Categories Dla mamyPosted on
noworodek

Mamy często decydują się na odstawienie dziecka od mleka matki. To trudna decyzja, niepotrzebnie komentowana przez inne osoby. Wiąże się z ogromnym pokładem emocji, jest to sytuacja stresująca i dla rodzicielki i dla maluszka. Dobrze więc byłoby dowiedzieć się, jak przejść proces zatrzymywania laktacji bez zmartwień.

Sposoby na wyciszenie laktacji

Przy odstawianiu dziecka od pokarmu, ważna jest dobra organizacja, cierpliwość i dużo czasu. To trudne zadanie dla matki, ponieważ wyciszanie laktacji może potrwać nawet kilka tygodni. Ważne jest, by ograniczenie mleka nastąpiło powoli. Staraj się wydłużać przerwy między posiłkami maluszka. Jeśli będziesz mogła, postaraj się też skrócić czas samego karmienia. Możesz też zapewnić dziecku zastępstwo w postaci mleka modyfikowanego. Przy ograniczaniu, może pojawić się opuchlizna, która jest spowodowana zastojem. Pamiętaj, by stosować wtedy zimne okłady. Nie mogą być ciepłe, ponieważ mogą pobudzać laktację. Dobrym pomysłem będą tutaj okłady z białej kapusty. Przy wyciszaniu laktacji pomocne mogą być też napary ziołowe, jak np. mięta, szałwia, lebiodka pospolita, właściwości hamujące laktację posiada też szczaw i oregano.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z pomocy ziół, skontaktuj się z lekarzem, ponieważ niektóre zioła mogą wchodzić w niepożądane reakcje z innymi lekami, co może być niebezpieczne dla twojego zdrowia.

Kiedy stosować tabletki na wyciszenie laktacji?

Przede wszystkim — wtedy, jeśli inne, wyżej wymienione metody nie pomogły. W aptece można kupić leki, które blokują laktację, jest to bromocorn, bromergon i parlodel. Tabletki te mają za zadanie hamować wydzielanie się prolaktyny z przysadki mózgowej w naszym organizmie. To dzięki prolaktynie produkujemy pokarm. Tabletki mają bardzo szybkie działanie. Jednak są one tylko i wyłącznie na receptę. Jeśli więc chcesz skutecznie wyciszyć laktację, udaj się do lekarza na konsultację.

Czy warto stosować farmakologiczne metody? I tak i nie, ogromnym plusem jest to, że laktacja ustępuje w ekstremalnym tempie, gdzie domowymi sposobami mogłoby to trwać kilka tygodni. Jednakże metody farmaceutyczne nie są jednak stuprocentowo bezpieczne, często powodują wiele niepożądanych skutków, jak nudności, bóle głowy, wymioty czy problemy z ciśnieniem.

Skąd pewność, że laktacja jest wyciszona?

Jeśli po naturalnym odstawieniu, czy też po zażyciu tabletek na wygaszenie laktacji, twoje piersi były miękkie przez co najmniej dobę, w tym czasie nie odczuwałaś uczucia przepełniania i nie miałaś potrzeby odciągania mleka. To wtedy możemy stwierdzić, że udało się wyciszyć laktację.

Powrót do karmienia piersią

Jeśli postanowisz, że chciałabyś znowu zacząć karmić piersią, to bez obaw, nie wszystko stracone — jest to możliwe aż do 6 tygodni po zatrzymaniu laktacji. Z pewnością będzie to trudniejsze, w przywróceniu pokarmu pomoże ci doradca laktacyjny.

1 comment

  1. Moim zdaniem takie tabletki to najlepsze rozwiązanie – szybko, pewnie i bezpiecznie, czego chcieć więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *