Coraz więcej osób decyduje się na wakacje zagraniczne. Niestety kierunki są tak odległe, że konieczny jest lot samolotem. Jak przygotować do niego dziecko? Co spakować? O jakich prawach warto wiedzieć?
- Jak przygotować dziecko na lot samolotem?
- O czym warto pamiętać przed wykupieniem lotu?
- Prawa pasażerów samolotów podróżujących z dziećmi
- Jak spakować torbę, gdy leci się z dzieckiem?
- Lot samolotem a dziecko
Jak przygotować dziecko na lot samolotem?
W przypadku maluszków trudno mówić o wcześniejszym przygotowaniu nastawienia. Raczej niezbędne to będzie u starszego dziecka. Przede wszystkim warto zaznajomić je z innymi środkami transportu niż samochód. Dobrze jest zabrać dziecko na przejażdżkę autobusem, tramwajem, metrem lub pociągiem. Dzięki temu oswoi się z nowymi miejscami, tłumem i hałasem. Będzie to okazja do nauki zasad panujących w środkach transportu masowego, a także bezpieczeństwa.
Istotne jest też przygotowanie dziecka na latanie. Warto pokazywać latające samoloty, opowiadać o lataniu. Nie powinno się pominąć samej procedury lotu: odprawy, wnętrza samolotu, pracy stewardess i pilotów. Dzięki temu rozbudzi się w dziecku zainteresowanie, ale i przygotuje się go na to, co go czeka.
Najłatwiej jest, gdy sami już kiedyś lecieliśmy samolotem. Jeśli się boimy latać – pod żadnym pozorem nie pokazujmy tego dzieciom. Przeniesiemy na nich swój lęk.
O czym warto pamiętać przed wykupieniem lotu?
Jest kilka rzeczy, o których warto wiedzieć, zanim wybierze się lot. Przede wszystkim dokumenty. Aby zabrać pociechę za granicę, należy wyrobić jej dowód osobisty lub paszport.
Noworodki, które nie skończyły tygodnia, nie mogą latać samolotem. Mają zbyt słaby układ oddechowy i krążenia. Z uwagi na podatność na infekcje, zaleca się, by nie brać na pokład samolotu dziecka, które nie skończyło dwóch miesięcy.
Warto rozsądnie wybrać lot. Zdecydowanie lepsze są połączenia bezpośrednie niż z przesiadkami. Lepsze od lotów porannych i dziennych są loty nocne, gdyż jest większa szansa, że maluszki, ale i starsze dzieci je w całości prześpią.
Niemowlętom do 2 r.ż. nie przysługuje osobne miejsce w samolocie. Musi podróżować na kolanach opiekuna. Z tym związane jest też to, że nie możemy mieć dla niego osobnego bagażu, chociaż są linie, które na to zezwalają.
Prawa pasażerów samolotów podróżujących z dziećmi
Za darmo można przewieźć składany wózek lub fotelik samochodowy, który zostawia się przy wejściu do samolotu.
Wielu przewoźników jako pierwszych przepuszcza osoby podróżujące z dziećmi, by spokojnie mgły wejść, wybrać miejsce, umieścić bagaż w luku.
W samolocie można poprosić obsługę o podgrzanie jedzenia lub podanie gorącej wody niezbędnej do przygotowania posiłku.
W toalecie powinien znajdować się przewijak. W niektórych samolotach liczyć można też na akcesoria do pielęgnacji, poduszeczki, łóżeczka, a nawet – zabawki.
Jak spakować torbę, gdy leci się z dzieckiem?
Gdy leci się z małym dzieckiem, trzeba do swojej torby spakować wszystko to, co będzie potrzebne jemu i nam. Skupmy się jednak na tym, czego nie może zabraknąć maluszkowi. Z pewnością muszą być to dokumenty, oprócz tego pieluszki, nawilżane chusteczki, papierowe ręczniki, przytulanka lub książeczka, mleko lub inny napój, jedzenie (nie podlega restrykcjom jak inne płyny), ubranie na zmianę, kocyk (w samolocie może być zimno).
Starszym dzieciom oczywiście wato wziąć więcej rzeczy, które zapewnią im rozrywkę. Mogą to być zabawki, książeczki, kolorowanki i kredki, naklejki, tablet. Zwłaszcza, gdy leci się z niskobudżetowym przewoźnikiem, który nie oferuje systemów rozrywki.
Lot samolotem a dziecko
Dla dzieci, tak jak i dla dorosłych, najgorszym momentem lotu jest startowanie i lądowanie. Zmiana ciśnienia powoduje zatykanie uszu, co jest bardzo nieprzyjemne i może wystraszyć pociechy. Właśnie dlatego niemowlętom warto podać coś do picia – w zależności od stosowanej metody karmienia, a starszym dzieciom cukierki lub gumy do żucia.
Jeszcze nie widziałam w samolotowej toalecie przewijaka. Może umknęło to mojej uwadze ale co zrobić jeśli go tam nie będzie? Podróż samolotem z dzieckiem może być przyjemna ale chyba od pewnego wieku malucha, wcześniej tylko stres i problemy.