Gdy dziecku dokucza katar, chcemy mu z całej siły pomóc. Czasami jednak trudno to zrobić, gdy nie wie się, z czym ma się do czynienia. Podpowiadamy, jak rozpoznać katar u dziecka.
- Czym jest katar?
- Rodzaje kataru
- Jak rozpoznać katar bakteryjny?
- Katar wirusowy u dziecka
- Katar alergiczny – jak go rozpoznać?
- Jak leczyć katar u dziecka?
Czym jest katar?
Katar jest zapaleniem śluzówki nosa. Najczęściej jego przyczyną są wirusy, bakterie lub alergeny. U dzieci choroba może mieć różnoraki przebieg. Wiele zależy oczywiście od przyczyny, ale i wieku dziecka. Nie bez znaczenia jest też to, czy katarowi towarzyszy jakaś inna choroba.
Rodzaje kataru
W zależności od tego, jaka jest wydzielina, można rozpoznać, z jakim rodzajem kataru ma się do czynienia. Może być ona wodnista – przezroczysta, która się leje lub śluzowa o delikatnie białym kolorze. Innym rodzajem wydzieliny jest gęsta o zabarwieniu żółtym lub zielonkawym. Skąd u dziecka katar? Może mieć wiele przyczyn. Przede wszystkim może zarazić się nim od bliskich, gości, a może być wynikiem przegrzania lub wychłodzenia organizmu, zwłaszcza jeśli maluch jest osłabiony.
Jak rozpoznać katar bakteryjny?
Katar, który wywołują bakterie, nazywany bywa też ropnym, gdyż wydzielina jest gęsta i ma biało-żółtawy lub zielonkawy odcień. Taki płyn może pojawić się od razu, a może być początkowo przezroczysty, a z czasem zmienić swój charakter.
Często katarowi bakteryjnemu towarzyszą inne objawy: gorączka, ból głowy. Wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła przyczynia się do powstawania kaszlu mokrego.
Taki bakteryjny katar powoduje zatkanie nosa, przez co dziecko ma trudności z oddychaniem. Jest niespokojne, nie chce jeść.
Katar wirusowy u dziecka
W przypadku kataru wirusowego na początku wydzielina jest wodnista, przezroczysta. Z czasem robi się śluzowa, biała. Nos puchnie i robi się zaczerwieniony. U wielu dzieci katarowi wirusowemu towarzyszy gorączka, zapalenie gardła, a nierzadko i spojówek. Często pojawia się kichanie. Przez obrzęk dziecko ma trudności z oddychaniem, to uniemożliwia mu sen, nie ma ochoty jeść, jest niespokojne.
Katar alergiczny – jak go rozpoznać?
Katar alergiczny to reakcja obronna organizmu na alergen. Mogą być nim pyłki, zarodniki pleśni, roztocza, sierść i naskórek zwierząt. Najczęściej katar alergiczny mylony jest z wirusowym. Stąd problemy z jego rozpoznaniem. Zwykle towarzyszy mu kichanie. Ponadto pojawia się zapalenie spojówek, oczy łzawią i swędzą. Nie ma gorączki. Wydzielina z nosa jest wodnista, nie ma żadnego koloru, nie zasycha. Najczęściej pojawia się w okresie pylenia roślin – katar sienny, ale i trwa całorocznie. Zwłaszcza, gdy wywołuje go kurz lub sierść zwierząt.
Jak leczyć katar u dziecka?
Najprościej poradzić sobie z katarem wirusowym. Wystarczy dziecku oczyszczać regularnie nosek, zwłaszcza przed karmieniem i spaniem. Warto postawić na leki obkurczające śluzówkę nosa.
Inaczej w przypadku kataru alergicznego. Tutaj sprawy nie można pozostawić. To uciążliwe schorzenie, które obniża jakość życia. Należy skontaktować się z alergologiem. Nie można leczyć na własną rękę, gdyż można doprowadzić do astmy lub powikłań.
Jeżeli u dziecka podejrzewa się katar bakteryjny, należy zgłosić się z nim do lekarza. Może się okazać, że przepisze nawet antybiotyk. Tego typu katar może być przyczyną poważnych powikłań. Ropna wydzielina może przejść na oskrzela lub płuca, zatoki przynosowe, uszy. Takie „zapalenia” są znacznie bardziej niebezpieczne dla dzieci.
Katar u mojego dziecka to jakaś masakra. Pcha smoczek do buzi, zapchany nosek i płacz przez całą noc.