Laktacja występuje naturalnie w trakcie ciąży i po porodzie, kiedy organizm kobiety produkuje mleko, aby wykarmić noworodka. Czy istnieje możliwość pojawienia się laktacji bez ciąży i jakie jest jej podłoże? Czy wydzielanie się mleka z piersi stanowi powód do niepokoju? Przeczytaj nasz artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.
- Czy istnieje laktacja bez ciąży?
- Jakie są przyczyny laktacji bez ciąży?
- Jak leczyć hiperprolaktynemię?
Czy istnieje laktacja bez ciąży?
Laktacja poza ciążą i porodem jest dosyć nietypowym objawem wynikającym z podwyższonego poziomu prolaktyny we krwi. Nadmierna produkcja przez przysadkę mózgową tego hormonu prowadzi do hiperprolaktynemii, która wywołuje mlekotok, czyli laktację bez ciąży. Często temu zaburzeniu towarzyszą również takie objawy jak:
- zaburzenia cyklu menstruacyjnego;
- niepłodność;
- chroniczne bóle głowy;
- tkliwość i ból piersi;
- drażliwość i nerwowość;
- problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała;
- pojawienie się trądziku;
- nadmierne owłosienie.
Jakie są przyczyny laktacji bez ciąży?
Przyczyn pojawienie się mleka w piersiach bez ciąży może być wiele. Podwyższony poziom prolaktyny może być oznaką występowania niektórych chorób — takich jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca, zespół policystycznych jajników, akromegalia, niewydolność wątroby i nerek, a także ciąża rzekoma. Laktacja bez porodu i hiperprolaktynemia mogą również świadczyć o obecności gruczolaków przysadki mózgowej, jej uszkodzeniu oraz zmianach w centralnym układzie nerwowym.
Podwyższony poziom prolaktyny może wynikać z zażywania określonej grupy leków — antydepresantów i neuroleptyków, hormonów płciowych, opioidów, cymetydyny (wykorzystywanej w leczeniu choroby wrzodowej), metoklopramidu (działającego przeciwwymiotnie i pobudzająco na perystaltykę jelit) czy też środków obniżających ciśnienie krwi (np. rezerpiny i werapamilu).
Stężenie prolaktyny we krwi podnosi się również w wyniku stresu, podrażnienia brodawek sutkowych i szyjki macicy, po intensywnym wysiłku fizycznym i podczas snu.
Jak leczyć hiperprolaktynemię?
By zastosować odpowiednie leczenie hiperprolaktynemii i zatrzymać laktację bez ciąży, konieczna jest wnikliwa diagnostyka, która pozwoli odkryć źródło problemu. W tym celu wykonuje się oznaczenie poziomu prolaktyny we krwi, stosując test obciążenia metoklopramidem. Badanie musi zostać wykonane na czczo. Pobiera się od pacjenta próbkę krwi, a następnie podaje mu lek (metoklopramid) i po godzinie ponawia badanie krwi.
Leczenie hiperprolaktynemii polega na obniżeniu poziomu tego hormonu i wyeliminowaniu przyczyny jego zwiększonej produkcji przez przysadkę mózgową. Jeśli źródłem problemu jest guz, może on zostać usunięty chirurgicznie, jednak najczęściej podczas wyrównywania poziomu prolaktyny stosuje środki farmakologiczne oparte na agonistach dopaminy. Należą do nich bromokryptyna, kabergolina i chinagolid.
W przypadku wystąpienia laktacji bez ciąży należy zgłosić się do lekarza, ponieważ podwyższony poziom prolaktyny przyczyniającej się do pojawienia się tego objawu może wynikać z poważnych zaburzeń wymagających leczenia. Czy spotkałaś się już wcześniej z laktacją bez ciąży? Daj znać w komentarzu.
Laktacja wśród kobiet, które nie są w ciąży również jest możliwa, tylko należy pamiętać, że to wcale nie jest normalne… Warto wtedy zgłosić się go lekarza….