Herbata a ciąża, karmienie piersią. Jaką herbatę można pić w trakcie i po ciąży?

Categories Ciąża i PoródPosted on
herbata którą można pić w ciąży

Właściwe odżywianie ma bardzo duży wpływ na zdrowie dziecka od początku jego życia, już w okresie prenatalnym. Ważne, by nie zapomnieć o tym nie tylko w ciąży, ale i także gdy karmimy piersią, ponieważ jakość mleka ściśle wiąże się z tym, jakie składniki odżywcze dostarczamy własnemu organizmowi. W tym aspekcie często pojawiają się wątpliwość co do napojów. Z tego artykułu dowiesz się, jaką herbatę można pić w trakcie i po ciąży oraz których napitków należy unikać w tym okresie.

Jaką herbatę można pić w ciąży?

Herbata jest prawdopodobnie jednym z częściej spożywanych napojów w Polsce, dlatego w czasie ciąży trudno niektórym zrezygnować z tego specyfiku. Zazwyczaj kobietom w ciąży poleca się herbaty ziołowe, ponieważ ich niektóre właściwości mogą zmniejszyć mdłości lub nawet przyspieszyć poród. Jednak należy to robić rozważnie i przed podjęciem decyzji co do picia konkretnej herbaty skonsultować się ze swoim lekarzem.

Wiele kobiet w czasie ciąży pewnie wdraża do swojej diety w trakcie ciąży miętę, ponieważ stosowana jest przy problemach trawiennych. Jednak należy uważać, bo to, że napar nie ma teiny i zawiera wiele odpowiednich właściwości nie oznacza, że sprawdzi się w naszym przypadku. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy możesz pić miętę podczas karmienia lub ciąży, to przed wprowadzeniem jej do diety lepiej skonsultuj się najpierw ze swoim lekarzem.

Polecanymi napojami podczas ciąży są herbata z mniszka lekarskiego, imbiru oraz rodzaj herbaty z RPA — rooibos. Nie posiadają teiny, a także łagodzą poranne nudności. Dla urozmaicenia sobie smaku warto czasem dodawać do naparów odrobinę miodu i mleka.

Jakiej herbaty nie można pić w ciąży?

Jednymi z częściej spożywanych herbat jest herbata czarna i zielona. Niestety obydwa napoje mają w sobie teinę, czyli herbaciany odpowiednik kofeiny, który podnosi ciśnienie krwi i tętno. Jej nadmiar we krwi matki może doprowadzić do wydłużenia czasu ciąży, a nawet zwiększenia o 50 procent ryzyka poronienia.

Niewskazane są prawie wszystkie napary, które parzone są z suszonych liści herbaty. To oznacza, że oprócz herbat zielonych i czarnych, które mogą wypłukiwać żelazo i wapń, nie powinno się pić także herbat czerwonych czy oolong.

Jaką herbatę można pić karmiąc piersią?

Niektóre kobiety po połogu zapominają, że ich dieta nadal może wpływać na zdrowie dziecka. Poprzez karmienie piersią substancje znajdujące się w mleku matki docierają do organizmu malucha. Herbatami, które zaleca się w tym czasie, są malina właściwa, chmiel zwyczajny oraz ostropest plamisty.

Jakiej herbaty nie można pić karmiąc piersią?

Karmiąc piersią odradza się, tak jak w przypadku ciąży, naparów, które zawierają teinę, czyli m.in. czarną i zieloną herbatę. Zbyt duże ilości tej substancji mogą sprawić, że karmione piersią dziecko będzie zbyt pobudzone. Niewskazanymi napojami są również mięta oraz napar z szałwii. Ważne, by o tym pamiętać, ponieważ mogą spowodować zanik laktacji.

Inne napoje, których nie można pić podczas ciąży lub karmienia piersią

Dość oczywiste jest, że podczas ciąży oraz karmienia piersią nie powinno się pić alkoholu. Jednak przerzucenie się na piwo bezalkoholowe nie jest dobrym wyjściem, ponieważ jako napój gazowany również nie jest to wskazana opcja. Napoje gazowane (również woda gazowana) mogą niekorzystnie wpłynąć na trawienie i wywołać zgagę oraz wzdęcia.

Należy pamiętać także, by wykluczyć z diety tzw. “energetyki”. Z powodu zawartości kofeiny i dużej ilości cukru może powodować wzrost ciśnienia, niepokój i problemy ze snem. Trzeba uważać również na napoje typu light i zero, ponieważ zawierają zamiast cukru wiele szkodliwych dla dziecka substancji.

4 comments

  1. Dziewczyny, pamiętajcie, by nie pić żadnych ziół, które mają działanie rozkurczowe, tak działa senes albo szałwia, mogą one w dużych ilościach powodować nawet poronienie… zdrówka wam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *