Mleko matki jest podstawą żywienia niemowląt i wie o tym każdy. Na młodych mamach często ciąży presja społeczna wymagająca od nich konieczności karmienia właśnie za pomocą piersi. Kobiety często chcą się do tego przygotować już wcześniej, dlatego szukają informacji dotyczących laktacji, jej pobudzania, a także informacji o tym, jakie są najczęstsze problemy związane z karmieniem piersią.
Jak przygotować się do karmienia piersią – podstawy!
Podstawą przygotowań do karmienia piersią jest edukacja oraz rzecz jasna dobre nastawienie. Warto pamiętać, że kobiety z punktu widzenia biologi są idealnie przystosowane i nie ma większego sensu, by cokolwiek z tym robić. Lata temu twierdzono, że należy przygotować piersi do karmienia, hartować je i robić wiele innych zabiegów, obecnie ma takiej konieczności – natura robi to doskonale za nas.
Oczywiście zdarzają się przypadki problemów laktacyjnych, gdy pokarmu jest za mało lub sytuacje odwrotne – gdy jest go za dużo. Ten drugi przypadek nie zdarza się aż tak często, ale warto wiedzieć jak zatrzymać laktację >> mami.pl/jak-zatrzymac-laktacje-jak-pozbyc-sie-pokarmu-z-piersi, podobnie jak warto wiedzieć, co robić, by ją pobudzić. Nie warto się jednak tym stresować, największym wrogiem dla produkcji pokarmu, jest właśnie stres i nerwy!
Skąd wiedzieć, jak przygotować się do karmienia piersią?
Informacji na temat karmienia piersią nie brakuje, najczęściej sięgamy po nie w internecie, ponieważ z oczywistych powodów jest to najłatwiejsze źródło danych do naszej dyspozycji. Warto pamiętać tylko o tym, by korzystać ze sprawdzonych i pewnych stron, najlepiej takich, które są prowadzone przez doświadczone i wykwalifikowane osoby.
Inna kwestia to szkoły rodzenia – często uczestnicząc w takich zajęciach w czasie ciąży, udzielane są wskazówki dotyczące nie tylko porodu, ale i kwestii po narodzinach dzieci, w tym ich pielęgnacji, karmienia i właśnie tematu laktacji. Warto zapytać się lekarzy i położnych, którzy powinni udzielić niezbędnych informacji, a także doradzić, co robić w przypadku pojawiających się problemów.
Co warto wiedzieć o karmieniu piersią – fakty i mity
Przede wszystkim nie dajmy się społecznej presji. Karmienie piersią, czy też niekarmienie jest naszą osobistą sprawą i nikt nie ma prawa do tego, by oceniać nas na podstawie sposobu żywienia naszych dzieci. To, co jest istotne dla młodej matki to wsparcie ze strony najbliższych – męża oraz rodziny i przyjaciół. Należy też pamiętać, że nie zawsze będzie łatwo – karmienie piersią bywa przytłaczające, bolesne, pojawiają się kryzysy laktacyjne, tak niestety bywa.
Nie zmienia to jednak faktu, że jednocześnie jest to czas niezwykłej bliskości z dzieckiem, pozwalającej na nawiązanie wspaniałej relacji i ze wszystkim da sobie poradzić. Co istotne – nigdy nie róbmy niczego na siłę! Szczęśliwa matka, to szczęśliwe dziecko, nieważne czy karmione piersią, czy butelką.
Jakie problemy laktacyjne mogą się pojawić?
Karmienie piersią bywa nieprzyjemne i trudne, czasem pojawiają się też tak zwane kryzysy laktacyjne, które najczęściej objawiają się brakiem pokarmu, ale nie tylko z tym mogą zmagać się kobiety. Równie często pojawia się zastój pokarmu, kiery piersi są przepełnione, obrzęknięte i obolałe, co może prowadzić do rozwoju stanów zapalnych i infekcji. Obrzęk piersi może pojawić się także z racji nieprawidłowego karmienia, ale niekoniecznie z powodu nawału pokarmu i podobnie wygląda to w przypadku zapalenia piersi.
Mogą też pojawić się problemy typu infekcja bakteryjna, grzybicza albo wirusowa, gdy brodawki są zaczerwienione, często bolą i wydziela się z nich ropa. Zazwyczaj wiąże się to także z podwyższoną temperaturą ciała. Często wśród problemów wymienia się także wklęsłe lub bardzo wypukłe, rozciągnięte brodawki. Tak naprawdę dla dziecka nie ma to większego znaczenia, ponieważ ssie ono pierś, a nie brodawkę.
Jak radzić sobie z problemami w czasie laktacji?
Zazwyczaj większość pojawiających się problemów laktacyjnych i tych związanych z karmieniem dziecka piersią są przejściowe. Zdarza się jednak i tak, że kobiety nie radzą sobie z pojawiającym się kłopotem i zaczynają się martwić czy nie zaszkodzą dziecku. W takich przypadkach najlepiej w pierwszej kolejności udać się do lekarza po poradę, bo choć podpowiedzi w internecie bywają przydatne, nie należy się nimi bezwzględnie kierować. Z każdym problemem można sobie poradzić i czasem nie trzeba do tego wiele. Oczywiście karmienie piersią jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka, nie ma się jednak co fiksować na tym punkcie, ponieważ nie przyniesie to żadnych korzyści, ani dziecku, ani nam.
Myślę, że przygotowanie do tego kobiet jest bardzo ważne, bo później dla wielu karmienie może być szokiem… takie poradniki są lepsze niż nic, więc dzięki.