Jak pracować na urlopie wychowawczym?

Categories Praca, WychowaniePosted on
pracownik z notesem

Urlop wychowawczy jest ważny i przydatny z punktu widzenia zarówno rodzica jak i dziecka. Problem jednak w tym, że zostając w domu z dzieckiem na tak długo, pozbawiamy się możliwości zarobku. Ale czy musi tak być?

Czy można podjąć pracę na urlopie wychowawczym?

Pierwsze pytanie, na jakie powinniśmy odpowiedzieć, powinno dotyczyć legalności pracy na urlopie wychowawczym. Urlop to urlop, czy więc przepisy pozwalają nam w tym okresie podejmować pracę zarobkową?

Owszem, jak najbardziej. To, że jesteśmy na urlopie, nie oznacza, że musimy siedzieć w domu. Możemy legalnie podjąć pracę i to zarówno u dotychczasowego jak i innego pracodawcy. Możemy też bez przeszkód otworzyć własną działalność. Obowiązuje jednak taki warunek, że podjęta przez nas praca nie może nas pozbawiać osobistej opieki nad dzieckiem.

Czy warto pracować na urlopie wychowawczym?

Jak dobrze wiemy, urlop wychowawczy czemuś służy. Zachowanie wpływu na rozwój i wychowanie dziecka, codzienne obserwowanie jak rośnie i poznaje świat – to wszystko niewątpliwie jest dla rodzica bardzo cenne. I to przemawia za tym, aby zapomnieć na ten czas o pracy i spędzić urlop wychowawczy zgodnie z jego przeznaczeniem.

Z drugiej jednak strony taka sytuacja ma jeden poważny mankament – urlop wychowawczy jest bezpłatny. A brak stałej pensji może się w wyraźny sposób odbić na naszym domowym budżecie. A przecież potrzeba nam pieniędzy również właśnie po to, by zapewnić dziecku odpowiednie warunki. I właśnie takie względy sprawiają, że część rodziców podejmuje na czas urlopu wychowawczego pracę zarobkową.

mężczyzna przy pracy

Jak nie złamać warunków?

Jak powiedzieliśmy, możemy na urlopie wychowawczym pracować pod warunkiem, że praca ta nie będzie stanowiła dla nas przeszkody, uniemożliwiającej osobistą opiekę nad dzieckiem. W takiej sytuacji bowiem nasza praca stoi w sprzeczności z samą ideą urlopu wychowawczego.

Ale przecież każdy rodzaj pracy zabiera nam część czasu, który inaczej moglibyśmy przeznaczyć na opiekę nad dzieckiem. Skąd więc mamy wiedzieć, gdzie jest ta granica? Kiedy nasza praca pozbawia nas możliwości osobistej opieki nad naszą pociechą? Tego już przepisy nie definiują precyzyjnie i jednoznaczne – każdy przypadek trzeba by rozpatrywać oddzielnie.

Można jednak wyróżnić bez trudu kilka sytuacji, w których z pewnością zostaniemy posądzeni o niewypełnianie owego warunku urlopu wychowawczego. Na pewno stanie się tak, jeśli wyjedziemy do pracy za granicę. Również częste wyjazdy na delegacje mogą stanowić podstawę do pozbawienia nas urlopu wychowawczego. Wreszcie warunki łamiemy tez wtedy, gdy podjęta przez nas praca wymaga, abyśmy zostawiali dziecko na większą część dnia.

W takich sytuacjach możemy zostać wezwani przez pracodawcę w celu wyjaśnienia sprawy. W wezwaniu będzie wyznaczony termin naszego stawienia się w pracy – nie może on być wcześniejszy niż czwartego dnia od wezwania. I lepiej, żebyśmy mieli wtedy dobre argumenty na swoją obronę, bo jeśli okaże się, że rzeczywiście wykorzystywaliśmy urlop wychowawczy niezgodnie z jego przeznaczeniem, pracodawca z pewnością nie będzie patrzył na nas łaskawym okiem.

A czy można pracować na urlopie rodzicielskim?

Również na urlopie rodzicielskim możemy podjąć pracę. W tym wypadku jednak możemy to zrobić wyłącznie u dotychczasowego pracodawcy. Kolejną różnicą, jaką trzeba tu podkreślić, jest to, że na urlopie rodzicielskim możemy pracować jedynie w niepełnym wymiarze godzin.

1 comment

  1. No fajnie, tylko tak naprawdę praca w domu nie pozbawia nas osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem. Kiedy będziemy pracowały poza domem pracodawca zawsze może chwycić się tego argumentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *