Bezpieczeństwo dzieci to jedna z tych rzeczy, na którą rodzice zwracają szczególną uwagę. W trakcie aranżacji mieszkania trzeba zwrócić na to uwagę, wiedząc jednocześnie, że maluchy lubią być ciekawskie i zaglądać i sięgać tam, gdzie nie powinny. Szczególnym miejscem mogącym stanowić zagrożenie dla malucha jest kuchnia. Z tego też względu dobrze jest wiedzieć, jak zapewnić im bezpieczeństwo właśnie w tym pomieszczeniu.
- Jak zabezpieczyć kuchnie przed dzieckiem?
- Jaki sprzęt AGD bezpieczny dla dziecka?
- Jak zabezpieczyć szafki kuchenne?
- Bezpieczeństwo dziecka to właściwe przechowywanie
- Bezpieczna kuchnia dla dziecka – zakup specjalnych mebli?
Jak zabezpieczyć kuchnie przed dzieckiem?
Każdy z nas wie, że dzieci są bardzo ciekawskie, lubią wszystkiego próbować, wszędzie wchodzić, sprawdzać, dotykać, wyciągać. W ten sposób się uczą i zdobywają nową wiedzę o otaczającym je świecie, ale może to także stanowić dla nich zagrożenie, szczególnie w kuchni, gdzie znajduje się wiele potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów i sprzętów. Rodzice powinni zdawać sobie z tego sprawę i zadbać o to, by kuchnia była miejscem bezpiecznym dla ciekawskiego malucha, którego trudno jest upilnować. Obecnie jest to o tyle łatwiejsze, że mamy do dyspozycji nowoczesne rozwiązania i zabezpieczenia, które warto jest zastosować.
Jaki sprzęt AGD bezpieczny dla dziecka?
Sprzęt AGD w kuchni to podstawa i jednocześnie jedno z najczęstszych źródeł zagrożenia dla dzieci. Rozgrzany piekarnik, włączone palniki gazowe, mikrofalówka czy inne mniejsze i większe sprzęty. Jak je zabezpieczyć? Możliwości mamy kilka. W przypadku piekarników najlepiej wybrać taki z systemem zimnych drzwi, które może zapobiec poparzeniom, gdy dziecko ich dotknie. Warto też zwrócić uwagę na to, taki piekarnik miał blokadę zabezpieczającą przeciw przypadkowemu otwarciu drzwi w czasie gdy jest on włączony.
Ponieważ dzieci lubią wszelkiego rodzaju pokrętła i guziki, można zdecydować się na pokrętła chowane we froncie. Co w przypadku płyt kuchenek? Najlepszym rozwiązaniem byłyby płyty indukcyjne, dzięki czemu blat się nie nagrzewa, a dziecko się nie oparzy. Jeżeli jednak chcemy kuchenkę gazową, pokrętła powinny być zabezpieczone, a wiele z nich posiada system odcinający gaz, gdy zgaśnie płomień. Wiele urządzeń AGD ma specjalne zabezpieczenia przeciw przypadkowym włączeniem.
Jak zabezpieczyć szafki kuchenne?
Kuchnia to także liczne szuflady i szafki, w których przechowujemy jedzenie, kubki, talerze, sztućce czy środki czystości, które mogą stanowić realne zagrożenie dla dziecka, nie mówiąc już zwykłym przytrzaśnięciu palców. Wszystkie szafki i szuflady, do których mogłoby sięgnąć dziecko powinny być zabezpieczone specjalną blokadą, która nie pozwoli na ich otworzenie i dotyczy to zarówno szafek kuchennych, jaki drzwiczek piekarnika czy lodówki. Jedyny ich minus to fakt, że dziecko po pewnym czasie uczy się je otwierać.
Wszelkie potencjalnie niebezpieczne rzeczy powinny być przechowywane poza zasięgiem rąk i wzroku dziecka, co dotyczy także koszy na śmieci, które często znajdują się w centrum zainteresowania maluchów. Kosze powinny być ukryte, a także zabezpieczone pokrywą, co nie tylko ograniczy brzydkie zapachy, ale i uniemożliwi wyciąganie z nich śmieci czy wrzucanie do nich rzeczy nie będących śmieciami.
Bezpieczeństwo dziecka to właściwe przechowywanie
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko lubi wszędzie zaglądać i wszystkiego próbować. Stąd też tak istotne jest, by wszelkie rzeczy w kuchni były odpowiednio przechowywane i zabezpieczane. Dziecko nie powinno mieć dostępu do przypraw, alkoholi, słoików z płynami jak również detergentów. Można je schować wysoko lub odpowiednio zabezpieczyć szafki i szuflady, by maluch się do nich nie dostał. Można także kupić nakładki na noże i inne ostre przedmioty, dzięki czemu, nawet w przypadku, gdy dziecko jakimś sposobem dobierze się do noży, nie zrobi sobie i innym krzywdy.
Bezpieczna kuchnia dla dziecka – zakup specjalnych mebli i sprzętów?
Byłoby to pewnie najlepsze możliwe rozwiązanie, o którym trzeba byłoby pomyśleć jeszcze na etapie urządzania wnętrza kuchni. Nie jest to jednak koniecznością, a w sklepach można znaleźć całe mnóstwo akcesoriów służących do zabezpieczenia mebli i sprzętów kuchennych, które mogą nam w tym pomóc. Nawet w przypadku, gdy meble nie posiadają zaokrąglonych rogów, wystarczy po prostu kupić specjalne nakładki, które w zupełności wystarczą. Najważniejsze jest jednak to, by zdawać sobie sprawę z czekających na dziecko zagrożeń i w miarę możliwości zminimalizować je, aby aby maluch mógł czuć się swobodnie, a my nie musieli się martwić o jego zdrowie i życie.