Jednym z najczęściej wyrażanych życzeń dzieci jest posiadanie swojego pupila. Dla nas jako rodziców nie jest to łatwa decyzja, często jesteśmy przeciwni z różnych powodów, jednak gdy już się na to zgodzimy pozostaje pytanie – które zwierzątko będzie najlepsze?
- Czy warto kupić dziecko zwierzątko?
- Wybrać psa czy kota?
- Wybór świnki morskiej
- Królik jako pupil
- Myszki i szczurki
Czy warto kupić dziecko zwierzątko?
Rodzice często stają przed dylematem odnośnie tego, czy zwierze w domu to dobry pomysł, szczególnie gdy ma się małe dziecko. W końcu posiadanie pupila to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Zwierzątko trzeba karmić, często też wyprowadzać, pielęgnować, myć, czyścić klatki i tak dalej. Sporo tego, a patrząc na to, że małe dzieci często nie potrafią zbytnio zachować się względem zwierząt, może się to wiązać też z dużym cierpieniem dla pupili. Czy warto?
Jeżeli naprawdę nie mamy żadnych konkretnych przeciwwskazań, warto. Zwierze w domu może bardzo wiele nauczyć nasze pociechy. To nie tylko przyjaciel do zabaw, ale i szansa na nauczenie się odpowiedzialności, odpowiedniego zachowania oraz samodzielności. Jeżeli dobrze się to rozegra, zwierzątko w domu może być cenną lekcją dla naszych maluchów. Tylko które zwierzę wybrać?
Wybrać psa czy kota?
Te dwa zwierzęta są najczęściej wybierane. Z oczywistych względów to pies wiedzie tutaj prym, w końcu nie bez powodu nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka. I dziecka. Oczywiście przy psie trzeba wiele robić – karmić go, myć i rzecz jasna wyprowadzać na dwór. Kota wyprowadzać nie trzeba, jednak ważne jest regularne czyszczenie kuwety, inna sprawa, że zazwyczaj chadza on własnymi ścieżkami i nie jest tak bardzo ułożony jak piec. Plusy i minusy są.
Wybór świnki morskiej
Zaraz po psie i kocie bardzo często jako zwierzątko domowe wybierana jest świnka morska. Mieszka w akwarium albo klatce, ma własne legowisko z trocin i sianka, nie wymaga zbyt wiele opieki, a jej dieta też nie jest szczególnie wymagająca. Nie gryzą, żyją w miarę długo, można je głaskać i się z nimi bawić. Co ważne, bardzo rzadko uczulają, co może być dobrą alternatywą dla alergików (najczęściej uczulają psy i koty). Jeżeli mamy świnkę długowłosą, trzeba dodatkowo pielęgnować jej sierść. Z minusów można dodać dość intensywny, czasem nieprzyjemny zapach, szczególnie jak zapomni się wyczyścić klatki.
Królik jako pupil
Skoro świnka morska, to może i królik? Wielkość podobna, choć króliki mogą się też znacznie rozrosnąć. Żyje w klatce, co sprawia, że trzeba ją regularnie czyścić. Dodatkowo wypuszczony na zewnątrz ma tendencje do gryzienia wszystkiego co popadnie, szczególnie wystających kabli. Ma oczywiście swoje plusy – spokojny i ułożony królik jest dobrym pupilem, a dziecko może się z nim bawić i głaskać miękkie futro.
Myszki i szczurki
Kolejne gryzonie, choć znacznie mniejsze od tych wyżej wymienionych i zdecydowanie polecane są dzieciom nieco starszym (od 6 lat). Mają swoje klatki lub akwaria, które często posiadają dodatkowo atrakcje jak domki czy karuzele. Nie wymagają wielkich pielęgnacji, jednak żyją stosunkowo krótko, do tego mogą boleśnie gryźć.
My postanowiliśmy, że kupimy dziecku zwierzę, jak samo poprosi. Tylko dzięki temu mamy pewność, że w ogóle rozumie, co to znaczy posiadać zwierzę i jaka to odpowiedzialność. Mam nadzieję jednak, że jeszcze trochę czasu mamy spokoju.