Jakie zwierzątko wybrać dla dziecka? Wybór pupila dla naszych pociech

Categories RodzinaPosted on
Chłopiec i psy

Jednym z najczęściej wyrażanych życzeń dzieci jest posiadanie swojego pupila. Dla nas jako rodziców nie jest to łatwa decyzja, często jesteśmy przeciwni z różnych powodów, jednak gdy już się na to zgodzimy pozostaje pytanie – które zwierzątko będzie najlepsze?

Czy warto kupić dziecko zwierzątko?

Rodzice często stają przed dylematem odnośnie tego, czy zwierze w domu to dobry pomysł, szczególnie gdy ma się małe dziecko. W końcu posiadanie pupila to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Zwierzątko trzeba karmić, często też wyprowadzać, pielęgnować, myć, czyścić klatki i tak dalej. Sporo tego, a patrząc na to, że małe dzieci często nie potrafią zbytnio zachować się względem zwierząt, może się to wiązać też z dużym cierpieniem dla pupili. Czy warto?

Jeżeli naprawdę nie mamy żadnych konkretnych przeciwwskazań, warto. Zwierze w domu może bardzo wiele nauczyć nasze pociechy. To nie tylko przyjaciel do zabaw, ale i szansa na nauczenie się odpowiedzialności, odpowiedniego zachowania oraz samodzielności. Jeżeli dobrze się to rozegra, zwierzątko w domu może być cenną lekcją dla naszych maluchów. Tylko które zwierzę wybrać?

Wybrać psa czy kota?

Te dwa zwierzęta są najczęściej wybierane. Z oczywistych względów to pies wiedzie tutaj prym, w końcu nie bez powodu nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka. I dziecka. Oczywiście przy psie trzeba wiele robić – karmić go, myć i rzecz jasna wyprowadzać na dwór. Kota wyprowadzać nie trzeba, jednak ważne jest regularne czyszczenie kuwety, inna sprawa, że zazwyczaj chadza on własnymi ścieżkami i nie jest tak bardzo ułożony jak piec. Plusy i minusy są.

Wybór świnki morskiej

Zaraz po psie i kocie bardzo często jako zwierzątko domowe wybierana jest świnka morska. Mieszka w akwarium albo klatce, ma własne legowisko z trocin i sianka, nie wymaga zbyt wiele opieki, a jej dieta też nie jest szczególnie wymagająca. Nie gryzą, żyją w miarę długo, można je głaskać i się z nimi bawić. Co ważne, bardzo rzadko uczulają, co może być dobrą alternatywą dla alergików (najczęściej uczulają psy i koty). Jeżeli mamy świnkę długowłosą, trzeba dodatkowo pielęgnować jej sierść. Z minusów można dodać dość intensywny, czasem nieprzyjemny zapach, szczególnie jak zapomni się wyczyścić klatki.

Królik jako pupil

Skoro świnka morska, to może i królik? Wielkość podobna, choć króliki mogą się też znacznie rozrosnąć. Żyje w klatce, co sprawia, że trzeba ją regularnie czyścić. Dodatkowo wypuszczony na zewnątrz ma tendencje do gryzienia wszystkiego co popadnie, szczególnie wystających kabli. Ma oczywiście swoje plusy – spokojny i ułożony królik jest dobrym pupilem, a dziecko może się z nim bawić i głaskać miękkie futro.

Myszki i szczurki

Kolejne gryzonie, choć znacznie mniejsze od tych wyżej wymienionych i zdecydowanie polecane są dzieciom nieco starszym (od 6 lat). Mają swoje klatki lub akwaria, które często posiadają dodatkowo atrakcje jak domki czy karuzele. Nie wymagają wielkich pielęgnacji, jednak żyją stosunkowo krótko, do tego mogą boleśnie gryźć.

1 comment

  1. My postanowiliśmy, że kupimy dziecku zwierzę, jak samo poprosi. Tylko dzięki temu mamy pewność, że w ogóle rozumie, co to znaczy posiadać zwierzę i jaka to odpowiedzialność. Mam nadzieję jednak, że jeszcze trochę czasu mamy spokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *