Niepłodność, czyli stan niemożności zajścia w ciążę, jest w naszym społeczeństwie stosunkowo powszechny. Warto przyjrzeć się temu pojęciu bliżej i wyjaśnić, na czym ono polega. Co więcej – dobrze też zestawić niepłodność z innym często używanym terminem, czyli bezpłodnością i tym, czym się one od siebie różnią.
Czym jest niepłodność?
Definicja niepłodności jest stosunkowo prosta – oznacza ona niemożność zajścia w ciąże pomimo faktu regularnych stosunków bez zabezpieczenia. Zazwyczaj stwierdza się ją w momencie, gdy próby te były bezowocne przez czas dłuższy niż rok. Niestety, ale stan ten jest stosunkowo powszechny w społeczeństwie i szacuje się, że występuje on nawet u 10 do 15% osób w wieku reprodukcyjnym. Niepłodność może być stała, albo czasowa, jak również występować w 35% z winy kobiety, 35% z winy mężczyzny, a w pozostałych przypadkach z winy obojga lub z nieznanych przyczyn. Może być trwała, jak również objawiać się niemożnością donoszenia ciąży.
Czy można leczyć niepłodność?
Jednym z często pojawiających się pytań jest to o możliwość leczenia stanów niepłodności. Czy jest ono możliwe? W większości przypadków tak, choć skuteczność jak i rodzaje terapii będą zależały od przyczyn, jakie doprowadziły do niemożności zajścia w ciążę. To jak leczyć niepłodność wskazuje kedu.pl, można więc z artykułu wywnioskować, że metod takich jest wiele. Jedną z nich jest stymulowanie owulacji lub spermatogenezy poprzez leki, inną jest zabieg chirurgiczny, w przypadku gdy układ rozrodczy kobiety lub mężczyzny jest niedrożny. Zalicza się do tego także zapłodnienie pozaustrojowe, które powszechnie znane jest pod nazwą sztucznego.
Jakie są przyczyny niepłodności?
Przyczyny niepłodności mogą być różne i wina może leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. W rzadkich przypadkach nie ma możliwości określenia powodów niemożności zajścia w ciążę, co określa się terminem niepłodności idiopatycznej. Czynników wpływających może być wiele, jak chociażby występujące choroby, w tym: tarczycy, nadnerczy, wątroby i nerek, nadczynność przysadki mózgowej, impotencja, otyłość czy używki, jak alkohol, papierosy czy narkotyki. W przypadku kobiet wymienia się też choroby jajników, jajowodów, pochwy czy macicy, a u mężczyzn przypadłości związane z jądrami oraz chorobami genetycznymi.
Niepłodność a bezpłodność – różnice
Często niepłodność i bezpłodność traktuje się jako dwa pojęcia określające ten sam stan, czyli niemożności zajścia w ciąże. Jest to błędne myślenie i choć oba terminy traktują o podobnym problemie, różnice między nimi są dość znaczne. Przede wszystkim niepłodność to stan, w którym możliwe jest podjęcie działań medycznych, w celu doprowadzenia do zajścia w ciążę, co za tym idzie, szansa na posiadanie dziecka istnieje. Bezpłodność odróżnia się tym, że jest ona cechą trwałą i całkowicie nieuleczalną. Oznacza to, że jeżeli lekarze stwierdzą bezpłodność, wówczas nie ma możliwości podjęcia żadnych zabiegów leczniczych, ponieważ na stan obecny, medycyna i farmakologia nie znalazły na to lekarstwa. W większości przypadków niepłodność można wyleczyć – przy bezpłodności takiej opcji nie ma.